Kasztany jadalne – zdrowy przysmak św. Hildegardy

Kasztany jadalne to bogactwo składników odżywczych. Te, niestety w Polsce dość słabo rozpowszechnione, owoce mają liczne właściwości prozdrowotne. Nie bez przyczyny św. Hildegarda zaliczyła je do trójki najzdrowszych składników diety człowieka. Jak wyglądają kasztany jadalne? Gdzie można je kupić w Polsce? Dlaczego warto często po nie sięgać? Wyjaśniamy. 

Gdzie rosną kasztany jadalne?

Kasztanów jadalny nie należy mylić z owocami naszych rodzimych kasztanowców. O ile te pierwsze zawierają wiele cennych substancji odżywczych, o tyle te drugie nie nadają się do jedzenia przez człowieka. Marony, bo tak inaczej nazywa się kasztany jadalne, rosną przede wszystkim w ciepłym klimacie, więc największe skupiska spotkamy w basenie Morza Śródziemnego. Kasztan jadalny ma bardzo długie, lancetowate liście, drzewo może osiągać nawet kilkadziesiąt metrów wysokości. Kwiaty przybierają postać skierowanych ku górze kłosów, a owoce znajdują się w okrągłej kulistej okrywie pokrytej licznymi kolcami. 

Gdzie można kupić kasztany jadalne?

Marony są w naszym kraju raczej trudno dostępnym produktem, na pewno nie znajdziemy ich w każdym markecie, a tym bardziej w osiedlowym sklepie. Kupimy je przede wszystkim w sklepach ze zdrową żywnością albo w internetowych sklepach z produktami św. Hildegardy, czyli np. tutaj: https://www.sklephildegarda.pl/pl/p/Kasztany-jadalne-gotowane-na-parze-100g/1583. Na takich stronach można zamówić kasztany suszone, gotowane, prażone lub sporządzane z nich pasty i wypieki. 

Jakie właściwości mają kasztany jadalne?

Marony są słodkawe w smaku, więc doskonale pasują do omletów, ciast czy innych słodkich wypieków. Jednak to nie smak jest ich największym atutem, a liczne właściwości prozdrowotne. Św. Hildegarda twierdziła wręcz, że kasztany jadalne mogą być pomocne przy każdej dolegliwości. Stosuje się je zwłaszcza przy silnych migrenach, ale też w profilaktyce Alzheimera, przy boreliozie czy w celu zapobiegania rozwojowi nowotworów. Regularne spożywanie maronów pozytywnie wpływa także na trzustkę i wątrobę. Korzyści dla zdrowia jest zresztą o wiele więcej, kasztany: poprawiają pracę serca, regulują cholesterol i poprawiają pamięć oraz koncentrację. Warto podkreślić, że nie zawierają glutenu, więc są bezpieczne dla osób zmagających się z celiakią. Swoje szczególne właściwości zawdzięczają wysokiej zawartości składników odżywczych: witamin, minerałów, dużej ilości błonnika, tłuszczów nienasyconych oraz białka.

Przepisy na potrawy z kasztanów jadalnych

Kasztany jadalne można spożywać po ugotowaniu lub uprażeniu w formie zdrowej przekąski. Niektórzy przyrządzają z nich kremy do kanapek i naleśników. Wiele osób korzysta z mąki kasztanowej. Można dodawać ją praktycznie do większości wypieków: do ciast, chleba, do gofrów i naleśników. Można przyrządzić także smakowity, zdrowy deser – budyń kasztanowy. W Internecie łatwo znaleźć dziesiątki przepisów na dania z wykorzystaniem kasztanów, warto przetestować kilka z nich i znaleźć swoje ulubione. 

Kasztany jadalne – cena

Ceny kasztanów jadalnych zależą od tego, w jakiej formie są sprzedawane. Marony gotowane są nieco droższe, za 100 g trzeba zapłacić kilkanaście złotych. W tej samej cenie kupimy dwa razy więcej kasztanów suszonych, choć trzeba włożyć więcej wysiłku w ich przygotowanie. Z kolei za pół kilograma mąki kasztanowej trzeba zapłacić niewiele ponad 20 zł. Choć kasztany nie są najtańszą przekąską, trzeba pamiętać, że nie je się ich w dużych ilościach. Wystarczy codziennie sięgać po kilka sztuk, żeby zadbać o dobrą kondycję organizmu. 

Jak zrobić kasztany jadalne w piekarniku?

Kasztany można ugotować lub przyrządzić w piekarniku, wiele osób wybiera tę drugą metodę.  Przed włożeniem kasztanów do piekarnika, należy je naciąć, żeby nie wybuchały podczas pieczenia. Piecze się je przez ok. 30-40 minut w 180 stopniach Celsjusza. 

Kasztany jadalne to prawdziwe super foods. Warto mieć je w swojej kuchni i codziennie sięgać po marony lub przyrządzone z nich wypieki, żeby dbać o swoje zdrowie. Kasztany jadalne zamówisz online w sklepach hildegardiańskich. 

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *