Kaszel – poznaj rodzaje, objawy, przyczyny

Kaszel jest reakcją obronną organizmu – odruchem wspomagającym oczyszczanie dróg oddechowych. Istnieje wiele potencjalnych przyczyn kaszlu – począwszy od przeziębienia, przez alergię i zakrztuszenie, kończąc na poważnej chorobie płuc. O ile kaszel pojawia się sporadycznie i nie towarzyszą mu żadne dodatkowe objawy, nie ma powodu do niepokoju. W przeciwnym razie, gdy występuje ból gardła, gorączka, katar, duszności czy ogólne zmęczenie, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem i podjąć leczenie.

Samemu może być trudno wskazać przyczynę odpowiedzialną za duszący kaszel. W końcu zarówno kaszel mokry, jak i suchy może mieć różne przyczyny. Mimo to warto wiedzieć, co może oznaczać ciągły kaszel – długotrwale utrzymujący się i czy jest powodem do zmartwień. Dowiedz się, jakie są rodzaje kaszlu i jakie są jego możliwe przyczyny.

Kaszel – rodzaje

Kaszel to gwałtowny ruch wyrzucenia powietrza z dróg oddechowych, często towarzyszy mu głośne chrząknięcie. Uporczywy kaszel może być mokry (produktywny) lub suchy (nieproduktywny). W przebiegu pierwszego podczas kasłania z dróg oddechowych usuwana jest nagromadzona w nich wydzielina w postaci plwociny.

W zależności od czasu trwania kaszel dzieli się następująco:

  • ostry – trwa do 3 tygodni,
  • podostry – trwa od 3 do 8 tygodni,
  • przewlekły – trwa powyżej 8 tygodni.

Męczący kaszel – możliwe przyczyny

Kaszel suchy i mokry może być wywoływany przez różne choroby, głównie o podłożu infekcyjnym lub alergicznym.

Kaszel ostry

Zazwyczaj towarzyszy infekcjom górnych lub dolnych dróg oddechowych, wywołanym przez wirusa lub bakterie. Występuje przy przeziębieniu, zapaleniu płuc czy oskrzeli, ale także przy sezonowej alergii. Inne przyczyny ostrego kaszlu to obrzęk płuc, ciało obce w drogach oddechowych czy kontakt z czynnikiem drażniącym takim jak dym tytoniowy. W przypadku, gdy czynność układu odpornościowego jest prawidłowa i u pacjenta nie występują choroby przewlekłe, pogłębianie diagnostyki nie jest konieczne.

Kaszel podostry

Zgodnie z klasyfikacją utrzymuje się powyżej 3 tygodni. W większości przypadków jest efektem nadwrażliwości na skutek przebytej infekcji. Gdy przyczyna kaszlu jest jasna (przebyta infekcja), raczej nie ma powodu do obaw, kaszel powinien ustąpić maksymalnie do 8 tygodni po infekcji.

Kaszel przewlekły

Naszą czujność powinien wzbudzić kaszel po przeziębieniu, w szczególności kaszel z wydzieliną, który utrzymuje się powyżej 8 tygodni. Jeśli kaszel utrzymuje się przez tak długi czas, istnieje ryzyko, że w organizmie rozwinęła się choroba i należy podjąć leczenie.

Utrzymujący się ponad 8 tygodni ostry kaszel może być objawem m.in. przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, astmy, gruźlicy, choroby nowotworowej czy chorób układu krążenia. Dlatego w przypadku jego stwierdzenia, trzeba jak najszybciej umówić wizytę u lekarza pierwszego kontaktu lub u pulmonologa.

Jeśli kaszel przewlekły jest objawem choroby płuc i mocno daje się we znaki , warto sięgnąć po syrop taki jak np. Deflegmin. Preparat rozrzedzi zalegającą w układzie oddechowym wydzielinę, ułatwiając jej odkrztuszanie.

Kiedy kaszel powinno się skonsultować z lekarzem?

Jeśli oprócz kaszlu obserwujemy również inne niepokojące objawy, takie jak krwioplucie, duszność, ból gardła, gorączka, trudności w oddychaniu czy znaczne osłabienie, należy jak najszybciej umówić wizytę u lekarza.

Bezpośrednim wskazaniem do umówienia wizyty u specjalisty jest:

  • kaszel połączony z dusznością – uporczywy kaszel w nocy, który uprzykrza życie również w dzień i nie ustępuje pomimo podjętego leczenia, powinien być bezwzględnie skonsultowany z lekarzem;
  • kaszel wywołany zakrztuszeniem ciałem obcym – do lekarza należy zgłosić się w momencie, gdy pomimo kaszlu nie udaje się usunąć ciała obcego z dróg oddechowych, a duszność coraz bardziej się nasila;
  • krwioplucie – obecność krwi w plwocinie należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *