Kasze należą do najpopularniejszych produktów spożywczych, jednak nie zawsze wiemy, które z nich są najbardziej korzystne dla naszego zdrowia. Co warto wiedzieć o popularnych rodzajach kasz?
- Kasza jaglana na infekcje
- Kasza gryczana – nie tylko dla diabetyków
- Kasza jęczmienna – naturalny prebiotyk
- Kasza bulgur z pszenicy durum
Kasze to oprócz ziemniaków i ryżu, podstawowe produkty spożywcze. Wybierając kaszę, zwykle kierujemy się smakiem, jednak warto poznać najważniejsze właściwości kasz, aby wybierać te, które są szczególnie cenne dla zdrowia. Co warto wiedzieć o popularnych kaszach?
Kasza jaglana na infekcje
Kasza jaglana to jedna z najstarszych i najcenniejszych kasz. Jest produkowana z łamanego ziarna prosa i przypisuje się jej właściwości antywirusowe. Warto ją spożywać przede wszystkim podczas kataru, ponieważ zmniejsza stan zapalny błon śluzowych. Jako że jest to kasza bezglutenowa, nie powinno jej zabraknąć w diecie osób z nietolerancją glutenu. Również mąka jaglana znajduje zastosowanie w kuchni. Bardzo dobrze sprawdza się do zagęszczania zup i sosów, ponieważ nie powoduje powstawania grudek. Można z niej przygotowywać również naleśniki i gofry, jednak jej gorzkawy posmak sprawia, że warto ją zmieszać z inną mąką.
Kasza gryczana – nie tylko dla diabetyków
Kasza gryczana to jedna z najpopularniejszych kasz. W wielu domach jest najczęściej podawaną kaszą do obiadu. Powstaje z łamanych nasion gryki i można ją dostać w dwóch wersjach. Dostępna jest kasza jasna niepalona i kasza ciemna palona. Kasza gryczana palona ma charakterystyczny zapach i smak, dlatego podkreśla smak wielu dań i dobrze nadaje się jako dodatek do obiadu. Z kolei kasza niepalona ma bardziej neutralny zapach i smak, dzięki czemu ma szersze zastosowanie. Poza wersją obiadową, można z niej przygotować wiele potraw na słodko i słono. Kasza niepalona ma więcej cennych właściwości niż kasza palona.
Kasza gryczana jest jedną z najstarszych i najzdrowszych kasz. Zawiera między innymi witaminy z grupy B, które wpływają pozytywnie na układ nerwowy oraz składniki mineralne, takie jak magnez, fosfor czy wapń. Kasza gryczana może obniżać poziom cholesterolu i pozytywnie wpływa na ciśnienie krwi. Ma też niski indeks glikemiczny, więc powinna znaleźć się w diecie osób chorujących na cukrzycę. Cennym produktem spożywczym jest też mąka gryczana, która dobrze sprawdza się zarówno do naleśników, jak i do pieczenia chleba. Powinny po nią sięgać przede wszystkim osoby na diecie bezglutenowej, jednak warto łączyć mąkę gryczaną z innymi rodzajami mąk, ponieważ nie posiada ona właściwości łączących. Podobnie jak kasza gryczana, mąka ma niski indeks glikemiczny, a pieczywo z jej dodatkiem dłużej zachowuje świeżość.
Kasza jęczmienna – naturalny prebiotyk
Kasza jęczmienna występuje w wielu odmianach, zarówno drobnych, jak i grubych. Jest często podawana jako dodatek do obiadu lub jako składnik zup. Jedną z popularnych kasz powstających z jęczmienia jest pęczak, czyli najcenniejsza z kasz jęczmiennych. Została ona pozbawiona łuski, natomiast nie poddano jej dodatkowej obróbce, dlatego zachowała wiele cennych składników. Pęczak jest źródłem błonnika i witamin z grupy B. Jako że kasza jęczmienna posiada beta-glukany, nazywana jest naturalnym prebiotykiem. Wpływa więc pozytywnie na mikroflorę jelit. Z kolei niski indeks glikemiczny sprawia, że jest dobra dla diabetyków.
Kasza bulgur z pszenicy durum
Kasza bulgur jest bardzo popularna na Bliskim Wschodzie, gdzie obok ryżu jest jednym z najważniejszych produktów spożywczych. Również w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. Pozyskuje się ją z ziaren pszenicy durum, czyli najbardziej wartościowej ze wszystkich odmian pszenicy. Kasza bulgur zawiera między innymi kwas foliowy, potas, fosfor i magnez. Z pszenicy durum pozyskuje się też mąkę zwaną semoliną, z której produkuje się z między innymi makaron i kuskus. Semolina jest zdrowszym zamiennikiem mąki pszennej i posiada niższy indeks glikemiczny niż zwykła mąka pszenna.