Nasz układ sercowo-naczyniowy jest narażony na liczne zagrożenia. Warto się dowiedzieć, co może nam grozić w przypadku trybu życia, który negatywnie wpływa na nasze serce oraz układ krwionośny.
Kardiologia – czym się zajmuje?
Kardiologia jest jedną z najstarszych i najprężniej rozwijających się dziedzin współczesnej medycyny. Najogólniej rzecz ujmując, kardiologia zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem, a także szeroko rozumianą profilaktyką schorzeń oraz chorób serca i układu krwionośnego. Dotyczy to zarówno wad oraz przypadłości, na które osoba cierpi od urodzenia (wrodzone), jak i tych, które pojawiły się w trakcie jej życia (nabyte).
Kardiologia ma swoje subdyscypliny. Podstawowy podział dotyczy rozróżnienia na kardiologię inwazyjną oraz kardiologię nieinwazyjną. Pierwsza z nich dopuszcza ingerencję w struktury organizmu, jednak z pominięciem wnętrza klatki piersiowej, bo ono zarezerwowane jest dla kardiochirurgii. Kardiologia nieinwazyjna ogranicza się do metod nieingerujących w organizm pacjenta.
Kardiologia – badania
Badania kardiologiczne zasadniczo pełnią dwojaką funkcję. Służą one diagnostyce, czyli rozpoznawaniu źródeł nieprawidłowej pracy serca czy układu krwionośnego, kiedy takowe dadzą o sobie znać w postaci niepokojących objawów. Drugą okolicznością stosowania badań kardiologicznych jest profilaktyka, która ma zapobiegać powstawaniu i rozwojowi chorób.
Najczęstsze schorzenia układu sercowo-naczyniowego
Wysokie tempo życia we współczesnym świecie przyczynia się do tego, że jego styl negatywnie wpływa na kondycję naszego układu sercowo-naczyniowego. Powstają choroby, które zyskały miano cywilizacyjnych.
Nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie tętnicze jest schorzeniem, które charakteryzuje się podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi. Aby stwierdzić, że ktoś na nie cierpi, średnia wysokość ciśnienia z powtarzanych pomiarów musi przekraczać ustalone normy. Nadciśnienie zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci.
Zawał mięśnia sercowego
Zawał serca to nic innego jak jego martwica albo martwica jego części – wszystko zależy od tego, jak jest rozległy. Niedokrwienie mięśnia sercowego następuje w wyniku zamknięcia światła tętnicy wieńcowej, która transportuje do niego krew.
Miażdżyca
Miażdżyca należy do kategorii przewlekłych chorób tętnic (np. szyjnych, wieńcowych) oraz aorty. W jej wyniku naczynia wspomnianych tętnic zaczynają się pokrywać blaszkami miażdżycowymi – przede wszystkim złożonymi z cholesterolu. Konsekwencją tego procesu jest postępujące zwapnienie ścian, które stają się mniej elastyczne, a także ulegają zwężeniu, co bezpośrednio wpływa na ograniczenie ilości przepływającej przez nie krwi.