Jakie są rodzaje wiązań snowboardowych?

Wiązania snowboardowe to element niezbędny do jazdy na desce. Stanowią połączenie pomiędzy deską a butami, pozwalając na kontrolowanie toru jazdy. Powinny być one indywidualnie dobierane pod kątem rodzaju i twardości deski. W sklepie snowboardowym dostępnych jest kilka podstawowych wiązań – należy wymienić tutaj modele miękkie STRAP-IN i STEP-IN oraz typy hybrydowe. W sprzedaży znajdziemy też mało popularne wiązania twarde – są dedykowane w szczególności dla zawodników startujących w dyscyplinach alpejskich.

Wiązania STRAP-IN

To najpopularniejszy model wiązań do desek snowboardowych. Składa się z dwóch pasków oraz sztywnego zapiętka. Jest on dedykowany do butów o sztywnej podeszwie. Takie połączenie zapewnia wysoki komfort użytkowania, a zarazem precyzyjną kontrolę nad deską. Jeden pasek przechodzi przez czubek buta, chroniąc przed jego wysuwaniem się; drugi jest umieszczony w okolicy kostki, wzmacniając i stabilizując stopę. Negatywną cechą tego rozwiązania jest dość skomplikowane mocowanie – niezbędne jest całkowite rozpięcie obu pasków, a następnie dociągnięcie ich do pożądanego poziomu. Wiązanie STRAP-IN jest jednak bardzo wytrzymałe, dzięki czemu nadaje się zarówno do spokojnej jazdy, jak i poważniejszych ewolucji.

Wiązania STEP-IN

Ten model składa się ze specjalnych wiązań bez pasków, które są dedykowane do konkretnego modelu butów. Jest on wyposażony w bolec, dopasowany do otworu w podeszwie buta. Wystarczy wpiąć go w wiązanie, a całość zostanie usztywniona łyżką, bez konieczności odpinania czy dociągania pasków. Wiązanie STEP-IN sprawdzi się raczej w przypadku spokojnej i rozważnej jazdy. Jego wadą jest dość wysoka cena zakupu oraz konieczność skrupulatnego czyszczenia podeszwy butów przed włożeniem ich w wiązanie.

Wiązania hybrydowe

Model hybrydowy to kompromis rozwiązań STRAP-IN i STEP-IN. Dwa paski połączone ponad butem pozwalają na wpięcie stopy bezpośrednio po samym odchyleniu łyżki. Wymagają one wstępnej regulacji i dopasowania do modelu buta, sprawdzając się zarówno przy powolnej, jak i agresywnej jeździe. Zazwyczaj niezbędne jest zastosowanie wiązania i butów tej samej firmy – modele innych producentów mogą nie współpracować ze sobą.

Wiązania twarde

Snowboard sklep w swojej ofercie często posiada także wiązania twarde. Ze względu na wysoką cenę i niski poziom komfortu są one stosowane jedynie przez profesjonalnych zawodników dyscyplin alpejskich. Pozwalają na bezpieczne rozwijanie nawet bardzo dużych prędkości, które zazwyczaj nie są praktykowane przez snowboardzistów – amatorów.

Wszystkie te wiązania, jak i deski znajdziesz w sklepie Proboarder.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *