Jakie są korzyści z urządzenia kuchni w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski, nazywany też scandi, to trend w aranżacji wnętrz, który zyskał na popularności na przełomie XX i XXI wieku. Wywodzi się z krajów nordyckich, takich jak Szwecja, Dania czy Norwegia, gdzie stawia się przede wszystkim na funkcjonalność, prostotę i bliskość z naturą. Charakterystyczne dla tego stylu jest wykorzystanie jasnej kolorystyki, dominującej bieli, minimalistycznego designu i naturalnych materiałów.

W kontekście kuchennych wnętrz, styl skandynawski staje się coraz bardziej popularnym wyborem. Cechuje się on prostotą, ale jednocześnie przytulnością i funkcjonalnością. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jakie korzyści niesie za sobą urządzenie kuchni w stylu skandynawskim, jakie elementy są charakterystyczne dla tego stylu i jak krok po kroku urządzić kuchnię scandi.

Cechy charakterystyczne stylu skandynawskiego

Styl skandynawski charakteryzuje się pięcioma głównymi cechami. Przede wszystkim, jest to minimalizm i prostota. W aranżacji wnętrz dominuje biel, często uzupełniana o jasne barwy, takie jak szarości, beże czy pastelowe odcienie. Nie ma tu miejsca na przepych i nadmiar ozdobników. Druga cecha to dominacja bieli i jasnych kolorów. Ściany, podłogi, meble, a nawet dodatki często utrzymane są w bieli, która optycznie powiększa przestrzeń i dodaje lekkości.

Trzecią cechą jest wykorzystanie naturalnych materiałów. Drewno jest tu materiałem królującym – występuje w postaci podłóg, mebli, blatów kuchennych, a nawet dodatków. Czwartą, niezwykle ważną cechą stylu skandynawskiego jest praktyczność i funkcjonalność. Każdy element wnętrza, nawet dekoracyjny, powinien pełnić jakąś funkcję.

Ostatnią, ale nie mniej ważną cechą jest ograniczenie dekoracji i zdobień. W stylu skandynawskim nie ma miejsca na przesadę. Wszystko jest tu subtelne, proste i naturalne. Ozdoby są minimalne, a jeśli już się pojawiają, to zazwyczaj są to rośliny doniczkowe, drewniane deski do krojenia, czy tekstylia o naturalnych barwach i fakturach.

Korzyści z urządzenia kuchni w stylu skandynawskim

Urządzając kuchnię w stylu skandynawskim, można skorzystać z wielu korzyści. Przede wszystkim, dominująca biel i minimalizm w designie optycznie powiększają przestrzeń, co jest szczególnie ważne w małych pomieszczeniach. Dzięki temu, kuchnia staje się przestronna i jasna, wprowadzając w pomieszczeniu ład i porządek.

Dodatkowo, meble i sprzęty AGD Electrolux, wykonane w jasnej kolorystyce, idealnie wpisują się w ten styl, jednocześnie będąc niezwykle praktyczne i funkcjonalne. Ich prosta forma ułatwia utrzymanie czystości i porządku, a wysoka jakość gwarantuje długotrwałość użytkowania.

Styl skandynawski jest też niezwykle uniwersalny. Jego minimalistyczne i stonowane barwy łatwo wpasować w różne pomieszczenia, niezależnie od ich wielkości czy przeznaczenia.

Przykładowe elementy kuchni w stylu skandynawskim

Kuchnia w stylu skandynawskim to przede wszystkim meble w bieli lub jasnych, naturalnych kolorach. Blaty kuchenne wykonane z drewna dodają wnętrzu ciepła i przytulności, a jednocześnie są praktyczne i łatwe w utrzymaniu.

Sprzęty AGD, takie jak lodówka, piekarnik czy zmywarka, powinny być w jasnych barwach, najlepiej białych lub srebrnych. W ofercie Electrolux znajdziemy wiele modeli, które idealnie wpisują się w styl skandynawski.

Dodatki i akcesoria kuchenne też powinny być proste i minimalistyczne. Drewniane deski do krojenia, bawełniane ściereczki, ceramiczne naczynia – wszystko to wprowadza do wnętrza skandynawski klimat.

Oświetlenie to kolejny ważny element. W stylu skandynawskim często wykorzystuje się wiszące lampy, które dodają wnętrzu przytulności. Możemy wybrać modele o prostych, geometrycznych formach, których design idealnie wpasuje się w kuchnię scandi.

Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim

W kuchniach w stylu skandynawskim dominuje biel, która optycznie powiększa przestrzeń i dodaje jej lekkości. Często jest ona uzupełniana o inne jasne barwy, takie jak szarości, beże czy pastelowe odcienie. Wybór kolorystyki powinien być jednak subtelny i stonowany, aby zachować minimalistyczny charakter wnętrza. Podstawowym materiałem wykorzystywanym w tym stylu jest drewno, które dodaje wnętrzu ciepła i naturalności.

Meble kuchenne powinny być proste, funkcjonalne i wykonane z naturalnych materiałów. Dominują tu fronty w jasnych barwach, często bez uchwytów. Blaty kuchenne wykonane są zazwyczaj z drewna. Sprzęty AGD Electrolux, dostępne w jasnej kolorystyce, idealnie wpisują się w styl skandynawski. Wysoka jakość i funkcjonalność tych urządzeń gwarantują komfort użytkowania na co dzień.

Dodatki powinny być minimalistyczne i naturalne. Drewniane deski do krojenia, bawełniane ściereczki, ceramiczne naczynia – wszystko to wprowadza do wnętrza skandynawski klimat. Warto postawić na akcenty z naturalnych materiałów, takie jak len, bawełna czy rattan. Dekoracje powinny być ograniczone do minimum, a jeśli już się pojawiają, to zazwyczaj są to rośliny doniczkowe, które dodają wnętrzu świeżości.

Kuchnia w stylu skandynawskim może przybierać różne formy. Może to być otwarta kuchnia z wyspą, z białymi meblami i drewnianym blatem, uzupełniona o sprzęty AGD Electrolux w jasnej kolorystyce. Innym przykładem może być mała kuchnia z szafkami w pastelowych odcieniach, z jasnymi blatami i subtelnymi, drewnianymi dodatkami. Bez względu na rozmiar i układ, zawsze stawiamy na funkcjonalność, prostotę i naturalność.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *