Jaki wpływ ma nasza dieta na naszą aktywność fizyczną i nasze zdrowie?

Nie można zaprzeczyć temu, że to, co jemy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. W szczególny sposób trzeba też komponować swoją dietę uprawiając daną dyscyplinę sportową. Dzięki odpowiednio dobranym proporcjom poszczególnych składników odżywczych można poprawić swoją kondycję i mieć znacznie więcej energii na kolejne treningi. Analogicznie, niewłaściwa dieta sprawi, że będziemy czuć się ociężali i bez energii. Dla osoby będącej aktywną fizycznie, połowę dziennej dawki kalorii aż do 70% (statystyki ze strony https://www.akademiadietetyki.pl/) powinny stanowić węglowodany- oczywiście te złożone. Do 20- 30% kalorii może pochodzić z tłuszczów, a około 10% z produktów białkowych. Zbilansowana dieta to także mikro i makroelementy, witaminy, a także spora ilość wypijanych płynów.

Zdrowa dieta dla osób aktywnych, które mają zwiększone zapotrzebowanie na energię

Osoby, które chcą być aktywne fizycznie muszą przyjmować węglowodany, które będą czymś w rodzaju rezerwuaru magazynowanej energii w postaci glikogenu. Osoby, które nie podejmują aktywności fizycznej powinny z kolei odżywiać się zdrowo, ale ograniczać spożycie węglowodanów, gdyż nie będą w stanie spalić takiego zapasu energii, a co za tym idzie nadmiar będzie się odkładał w postaci tkanki tłuszczowej. Jak więc widać, dieta osoby podejmującej aktywność fizyczna powinna mieć jednak nieco inne proporcje. Węglowodany złożone można znaleźć w pieczywie, ryżu, a także ziemniakach. Warto odwiedzić także sklep internetowy ze zdrową żywnością SpiżarniaRydzyńska. Pamiętajmy jednak o tym, że węglowodany dostarczające organizmowi energii to nie cukry proste. Dla lepszego samopoczucia i zdrowia warto więc ograniczać spożycie słodyczy.

Dieta osoby budującej masę mięśniową

Węglowodany to jedno, jeśli jednak ćwiczymy taką dyscyplinę sportową, w której istotne jest budowanie masy mięśniowej- nasza dieta powinna zawierać znacznie więcej białka. Może ono na przykład pochodzić z produktów mlecznych, czyli wskazany będzie tutaj nabiał, a także mięso. Można wówczas skorzystać ze specjalnie opracowanej diety wysokobiałkowej, która wspomoże proces budowania mięśni w naszym organizmie. Warto także wspomnieć o tym, jak ważnym pierwiastkiem dla osób trenujących jest żelazo. Jego niedobór oznacza ciągłe zmęczenie, brak siły oraz znacznie dłuższą regenerację o każdym treningu.

Witaminy dla zdrowia i dobrego samopoczucia

Zdecydowanie najwięcej różnego rodzaju witamin i minerałów można znaleźć w warzywach i produktach żywnościowych na nich bazujących. Odwiedzając sklep internetowy ze zdrową żywnością możemy więc wybrać zdrowe przekąski na ich bazie lub też możemy zwiększyć ich spożycie w sezonie, kiedy są zdecydowanie najsmaczniejsze. Warzywa wpływają pozytywnie na nasze zdrowie i będą też odpowiednie dla osób aktywnych fizycznie, gdyż są lekkostrawne i pobudzają cały układ trawienny.

Podsumowując- to, co jemy zawsze powinno iść w parze z prowadzonym przez nas trybem życia. Dlatego też powinniśmy komponować naszą dietę w pełni świadomie. Dzięki temu nasze samopoczucie będzie znacznie lepsze.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *