Jaki termometr będzie najlepszy dla dziecka?

W domowej apteczce każdego rodzica powinien znaleźć się przynajmniej jeden termometr. Odporność dzieci nie jest jeszcze w pełni ukształtowana, dlatego często zagrażają im rozmaite infekcje. Aby kontrolować stan malucha, warto wyposażyć się w odpowiednie urządzenie. Jak wybrać termometr dla dzieci? Który typ urządzeń nadaje się najlepiej dla naszych pociech? Poznaj charakterystykę modeli dostępnych na rynku i sprawdź, który będzie najodpowiedniejszy.

Termometr elektroniczny dotykowy

Elektroniczne termometry dotykowe są bezpieczniejszą alternatywą dla klasycznych termometrów rtęciowych. Pozwalają na dokonanie łatwego i dokładnego pomiaru. Na wynik należy zaczekać od kilkunastu sekund do paru minut. O dokonanym pomiarze zwykle informuje sygnał dźwiękowy. Elektroniczny wyświetlacz ułatwia odczyt wyniku.

Termometry elektroniczne dotykowe pozwalają zbadać temperaturę w dole pachowym, pod językiem oraz w odbycie. W aptekach i sklepach dostępne są również modele umożliwiające dokonanie pomiaru w zewnętrznym przewodzie słuchowym. Zwłaszcza ostatni rodzaj urządzeń sprawdza się jako termometr dla dzieci – w przypadku pozostałych typów odpowiednio długie trzymanie termometru przy ciele podczas pomiaru bywa problematyczne. Termometry douszne nie zdają jednak egzaminu, gdy maluch nie pozwala wsadzić sobie nic do ucha albo przy zapaleniu ucha.

Termometr bezdotykowy

Zmierzenie temperatury ruchliwemu dziecku jest bardzo trudne, szczególne gdy maluch nie ma jeszcze świadomości celu wykonania pomiaru. W przypadku takich pociech najlepszym wyborem okazują się termometry bezdotykowe na podczerwień. Nie wymagają one kontaktu ze skórą, w dodatku pomiar trwa parę sekund. Urządzenie zbliża się na określoną odległość do czoła albo skroni dziecka i naciska odpowiedni przycisk. Termometr jest cichy i działa szybko, dlatego pozwala mierzyć temperaturę ciała również przez sen. To także bardzo higieniczne rozwiązanie – nie wymaga dezynfekcji.

Elektroniczne bezdotykowe termometry dla dzieci mierzą temperaturę z dokładnością +/- 0,01°C. Najdokładniejsze są modele do sprawdzania temperatury na powiece, czyli miejscu na ciele najlepiej oddającym temperaturę organizmu. Co więcej, omawiane modele nadają się nie tylko do pomiaru temperatury ciała, ale też wody do kąpieli czy mleka w butelce. To prawdopodobnie najlepsze urządzenia do wyprawki dla noworodka.

Termometr smoczek

Rodzice maluchów, których pociechy lubią ssać smoczek, mogą zdecydować się na specjalny wariant termometru do wykonywania pomiaru temperatury w ustach. Model przypominający smoczek pomaga uspokoić malucha, a zarazem dokonać badania. Mierzenie temperatury trwa 2-3 minuty. Wynik pojawia się na elektronicznym wyświetlaczu. Termometr dla dzieci w smoczku jest bezpieczny dla maluchów i łatwy w dezynfekcji. Mierzy temperaturę z granicą błędu wynoszącą 0,1°C. Model ma jednak swoje wady. Trudno go użyć, gdy dziecko płacze, krzyczy albo nie pozwala włożyć sobie smoczka do ust.

Termometr dla dzieci musi umożliwiać wykonywanie bezpiecznych pomiarów temperatury. Modelami odpowiednimi dla najmłodszych pacjentów są urządzenia elektroniczne, bezdotykowe oraz w formie smoczka. Najlepszym wyborem okaże się wariant działający na podczerwień. Pozwala on dokonywać najszybszych i najdokładniejszych pomiarów nawet wtedy, gdy maluch śpi. Choć ceny modeli bezdotykowych są wyższe niż w przypadku pozostałych urządzeń, warto w nie zainwestować, by móc dokonywać łatwych i precyzyjnych pomiarów w każdych warunkach.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *