Jaką pastę do zębów wybrać ?

Znane dobrze wszystkim pasty do zębów powinny stanowić podstawę codziennej higieny jamy ustnej każdego z nas. Pasta do zębów jest nieodłącznym elementem ich czyszczenia, razem ze szczoteczką do zębów, która czyszcząc powierzchnię zębów przywraca im ich naturalną biel, remineralizuje je oraz poprawia zdrowie i kondycję naszych dziąseł

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów past do zębów. Aby wybrać odpowiednią do naszych potrzeb w pierwszej kolejności powinniśmy określić na jakim jej działaniu pasty najbardziej nam zależy. Po wyborze kategorii i działania pasty łatwiej będzie nam przejść do wybrania producenta oraz konkretnego produktu. Pasty do zębów występują w postaci klasycznej pasty oraz w formie żelu, w kolorach białym, błękitnym, czerwonym, a nawet czarnym. Pasty do zębów również występują w wielu różnych wariantach smakowych od smaków mięty po smaki owocowe, czy nawet czekoladowe.

O przeznaczeniu i właściwościach pasty do zębów decydują stosowane w niej składniki aktywne. Ze względu na właściwości możemy wyróżnić:
pasty do zębów o działaniu:

 • – wybielającym,
 • – przeciw próchniczym,
 • – odświeżającym (przeciw halitozie),
 • – antybakteryjnym (po zabiegowym),
 • – remineralizującym,
 • – przeciwzapalnym,
 • oraz usuwającym przebarwienia

Wybór właściwej pasty do zębów jest to bardzo indywidualna kwestia, uzależniona od potrzeb i stanu zdrowia. Jeżeli marzysz o pięknym białym uśmiechu wybierz wybielającą pastę do zębów. Jeżeli chcesz chronić zęby przed próchnicą zastosuj pasty do zębów o działaniu przeciw próchniczym oraz remineralizującym. Przy stanach zapalnych i krwawieniu dziąseł poprawę dadzą pasty do zębów o działaniu antybakteryjnych i przeciwzapalnych zawierających w swoim składzie również naturalne wyciągi z ziół, chlorheksydynę, witaminę B5 i pantenol o dziłaniu łagodzącym.

Bardzo ważnym przy wyborze pasty do zębów jest również brak w jej składzie substancji pieniących dzięki czemu nasza szczoteczka soniczna będzie działać dużo skuteczniej z taką pastą.

Rodzaje dostępnych na rynku past do zębów:

Jak wybrać właściwą pastę do zębów odpowiadającą naszym potrzebom ? Przy wyborze odpowiedniej pasty do zębów musimy odpowiedzieć sobie na pytanie — jakiego działania od pasty oczekujemy. Czy chcemy wzmocnić szkliwo, czy może usunąć nadmiar zalegających osadów i płytki nazębnej, poprawić stan dziąseł, czy może wybielić zęby ? Wybierając pastę do zębów należy zastanowić się również nad obecnym stanem zdrowia, naszymi potrzebami czy różnymi przeciwwskazaniami do stosowania past zawierających niektóre składniki i alergeny.

 • pasty przeciw próchnicze i remineralizujące – jest to najpopularniejszy rodzaj pasty do zębów przeznaczony do codziennego stosowania. Pasty przeciw próchnicze najczęściej posiadają w składzie fluor, hydroksyapatyt lub ksylitol. Przeciw próchnicze Pasty do zębów mają za zadanie chronić szkliwo przed działaniem płytki bakteryjnej niwelując powstawanie zmian próchniczych oraz wyrównując pH w jamie ustnej. Pasty przeciwko próchnicy przeznaczone dla dorosłych bardzo często zawierają od 950-1450ppm fluoru natomiast pasty przeciwpróchnicze dla dzieci zawierają od 0 do 1000ppm fluoru.
 • pasty wybielające i usuwające przebarwienia pasta do zębów o właściwościach wybielających usuwa osady i przebarwienia zgromadzone na powierzchni szkliwa przywracając zębom naturalną biel. Pasty wybielające to jedne z najczęściej kupowanych past do zębów. Pasty do zębów o właściwościach wybielających usuwają osady z zębów poprzez mechaniczne ścieranie lub w sposób enzymatyczny rozjaśniając szkliwo zęba. Pasty wybielające, które usuwają przebarwienia w sposób mechaniczny posiadają w swoim składzie drobinki ścierne, które oczyszczają powierzchnię szkliwa polerując zęby. Pasty wybielające ścierne przynoszą szybki efekt w postaci bielszych zębów jednak nie są polecane dla osób z nadwrażliwością oraz przy delikatnych i krwawiących dziąsłach. Enzymatyczne wybielające pasty rozpuszczają błonę białkową i osady dogłębnie czyszcząc powierzchnię szkliwa. Są niezwykle delikatne w działaniu z tego względu polecane są także osobom z wrażliwymi zębami i delikatnymi dziąsłami. Występują także pasty wybielające zawierające nadtlenek karbamidu, który dzięki swoim właściwościom, utlenia przebarwienia zębiny. Wybielające pasty do zębów z nadtlenkiem karbamidu wybielają zęby o kilka tonów i przynoszą widoczne efekty już po pierwszych użyciach.
 • pasty antybakteryjne – to rodzaj past do zębów, które w swoim składzie zawierają antybakteryjną chlorheksydynę, ekstrakty z ziół o działaniu antybakteryjnym, złoto koloidalne, chlorek cetylopirydynowy, czy jony magnezu i cynku. Pasty antybakteryjne za zadanie mają hamować rozwój bakterii w jamie ustnej dzięki czemu chronią dziąsła przed stanami zapalnymi i krwawieniem. Pasty do zębów zawierające chlorheksydynę i inne składnikami przeciwbakteryjne przeznaczone są do leczenia chorób dziąseł, po zabiegach chirurgicznych w jamie ustnej oraz w przypadku krwawienia dziąseł.
 • pasty odświeżające – określane najczęściej, jako pasta na nieświeży oddech lub halitozę. Pasty do zębów na halitozę zawierają składniki zwalczające lotne związki siarki, które stanowią źródło nieświeżego oddechu. Odświeżające pasty zawierają silne miętowe olejki, które zapewniają długotrwałą świeżość naszego oddechu.
 • pasty na nadwrażliwość – są to pasty do przynoszące ulgę przy dolegliwościach związanych z nadwrażliwością zębów. Pasty na nadwrażliwość mają w składzie większe dawki fluoru, witaminę B5, hydroksyapatyt oraz składniki szybko łagodzące ból takie jak azotan potasu lub sole potasu. Dolegliwości bólowe pojawiają się, gdy na skutek, czynnika zewnętrznego np. ciepłego lub zimnego napoju bodziec przekazywany jest przez otwarty kanalik zębów do zakończeń nerwowych. Stosując pasty na nadwrażliwość zębową zawierające hydroksyapatyt i fluor dzięki czemu znacząco zredukują ilość mikro uszkodzeń oraz otwartych kanalików w szkliwie skutecznie, znosząc problem nadwrażliwych zębów.
 • pasta na kamień nazębny – pasty redukujące osadzanie się kamienia nazębnego na celu mają przede wszystkim zredukowanie zalegającej płytki nazębnej oraz uszczelnienie struktury szkliwa. Pasty te pomimo nazwy nie usuwają samego kamienia nazębnego a jedynie zalegającą starą płytkę nazębną. Stara płytka i osady usuwane są poprzez mechaniczne środki ścierne lub enzymatyczne rozpuszczanie osadów. Najczęściej past te zawierają również fluor oraz hydroksyapatyty, które uszczelniają strukturę szkliwa zębów ograniczając w ten sposób przyleganie płytki nazębnej.
 • naturalne pasty do zębów – obecnie dostępna jest już bardzo bogata oferta naturalnych past do zębów, których składy oparte są na naturalnych składnikach roślinnych. Pasty naturalne do zębów nie zawierają parabenów, SLSów, sztucznych barwników, parafiny, PEGów, itd. Naturalne pasty do zębów bardzo często zawierają ksylitol posiadjący naturalne właściwości przeciw próchnicze. Są bogate w olejki eteryczne i wyciągi roślinne, które wykazują korzystne i stymulujące działanie na dziąsła oraz zapewniają długotrwałe uczucie świeżości. Naturalne pasty do zębów powinno się stosować się na przemian z innymi pastami gdyż naturalne pasty nie mają w składzie skladników wzmacniających szkliwo zęba.
 • Pasty dla osób z aparatami ortodontycznymi – osoby, które mają założone stałe aparaty ortodontyczne potrzebują bardzo skutecznego czyszczenia, zabezpieczenia dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej. W tym celu pasty dla osób z aparatami ortodontycznymi zawierają zarówno składniki przeciiwbakteryjne jak chlorheksydyna czy chlorek cetylopirydyny oraz substancje łagodzące podrażnienia spowodowane np. otarciami i regenerujące śluzówkę jak alantoina, witamina b5 czy aloes.
 • pasty bez fluoru – są to pasty do zębów nie posiadające w swoim składzie fluoru. Coraz większa rzesza miłośników past do zębów bez fluoru wybiera pasty, w których fluor zastąpiony jest hydroksyapatytem, ksylitolem lub innym podobnym składnikiem.
 • pasty na suchość w jamie ustnej – przeznaczone są dla osób dotkniętych problemem kserostomii (suchości jamy ustnej). Problem ten diagnozowany był do tej pory głównie u osób leczonych chemioterapią oraz radioterapią. Obecnie zaburzenia w produkcji śliny i co za tym idzie suchość w jamie ustnej diagnozowane są u osób pijących nadmierne ilości kawy, alkoholu, palaczy, osób intensywnie uprawiających sport, wystawionych na silny stres czy pracujących w klimatyzowanych pomieszczeniach. Pasty na kserostomię czyli suchość w ustach posiadają specjalne substancje nawilżające oraz łagodzące. Najskuteczniejsze posiadają także enzymy naturalnie występujące w ślinie dzięki czemu zachowują równowagę flory bakteryjnej i ph w jamie ustnej.
 • pasty do zębów dla dzieci – mają specjalnie opracowany skład z myślą o najmłodszych pacjentach.Pasty do zębów dla dzieci posiadają specjalnie dobrane składniki oraz ilość fluoru dopasowaną do grupy wiekowej dziecka. Pasty do zębów dla dzieci nie powinny zawierać SLSów, silikonów, parabenów i innych sztucznych, drażniących substancji.Pasty do zębów dla najmłodszych dzieci, które jeszcze nie mają wyrobionego nawyku wypluwania pasty, nie powinny zawierać fluoru, aby dzieci nie przyswajały jego nadmiernych ilości. U starszych dzieci stomatolodzy polecają stosowanie past z hydroksyapatytem i fluorem, aby szybko wzmacniać słabe jeszcze szkliwo zębów. Pozytywne działanie u dzieci wykazują pasty do zębów z enzymami, które zwiększają antybakteryjną ochronę w jamie ustnej chroniąc przed pleśniawkami, aftami i chorobami błon śluzowych.

Obecnie skład past do zębów jest tak dobrany, aby zapewniać, jak najbardziej kompleksową pielęgnację całej jamy, ustnej zarówno w zakresie wzmocnienia szkliwa, redukcji osadów, odświeżania, czy poprawy zdrowia dziąseł. Na rynku obecnie dostępne są zarówno pasty wybielające z hydroksyapatytem czy naturalne pasty o właściwościach antybakteryjnych, kojących i rozjaśniających szkliwo zębów. Różna konsystencja: żelowa, kremowa z drobinkami polerującymi, duża ilość smaków i mnogość składników sprawia, że na pewno każdy znajdzie pastę dobraną idealnie do swoich potrzeb i wymagań.

Dla prawidłowej higieny jamy ustnej stosowanie odpowiednich past do zębów warto połączyć z odpowiednio dobraną szczoteczką soniczną oraz stosowaniem irygatora do zębów. Dzięki temu zapewnimy sobie kompleksową higienę jamy ustnej na co dzień.

oblicz-bmi Autor

Komentarze

  Maria

  (30 września 2019 - 08:58)

  Polecam pastę HAXYL. Jest rewelacyjna pod względem składu (hydroksyapatyt, ksylitol). Najlepsza pasta bez fluoru jaką znam. Hydroksyapatyt jest naturalnym składnikiem naszych zębów i kości. Ponieważ jest związkiem biozgodnym z naszą kością, znalazł zastosowanie do stymulowania rozwoju kości w niewielkich ubytkach kostnych oraz jako pokrycia na wszczepy. Dzieje się tak, gdyż stosunek zawartości wapnia do fosforu w hydroksyapatycie jest prawie taki sam jak w kościach. Dzięki temu wpływa na remineralizację szkliwa. Moje dzieci stosują HAXYL i mają bardzo zdrowe zęby. Pasta ta nie zabija naturalnej mikroflory w ustach. Jest bardzo łagodna w smaku dzięki czemu moje dzieci ją uwielbiają. Z serca polecam.
  Ps. Jeszcze dodam, że to jest nasz Polski Produkt. Cudze chwalicie swego nie znacie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *