Jaką bramkę wybrać do piłki nożnej?

Piłka nożna od lat zajmuje pierwsze miejsce wśród sportów drużynowych na świecie. Dyscyplina ma rzeszę swoich wiernych fanów, którzy gromadzą się zarówno na stadionach, jak i przed telewizorami, by oglądać spotkania ulubionych zespołów. Mecze piłki nożnej, bez względu na to, czy rozgrywane są przez zawodowców czy amatorów, wymagają wyposażenia w profesjonalny sprzęt. Treningi piłkarskie i mecze nie mogą się odbyć bez odpowiedniej bramki.

Elementy składowe bramek piłkarskich

Bramki do piłki nożnej przeznaczone są do różnych kategorii rozgrywek, ale istotne jest to, by były dopasowane do wieku i poziomu zaawansowania zawodników. Każda bramka piłkarska składa się z trzech elementów – siatki, obramowania oraz elementów mocujących, które zabezpieczają ją przed przemieszczeniem. Obramowanie pełni rolę wyznacznika światła bramki. Jego wielkość uzależniona jest od rodzaju boiska, wieku graczy i poziomu rozgrywek. Siatka zabezpiecza piłkę przed wypadnięciem ze światła bramki, a jednocześnie ułatwia jej wyciąganie. Rodzaj mocowania bramki musi być dostosowany do nawierzchni, na której rozgrywany będzie mecz. Inny montaż stosuje się na hali sportowej, a inne mocowanie jest wymagane na boisku trawiastym.

Bramki piłkarskie i ich wymiary

Główną cechą, różnicującą bramki do piłki nożnej, jest ich wymiar. Profesjonalna bramka piłkarska standardowo posiada wymiary 2,44×7,32 m. Bramki o takim rozmiarze stawiane są na boiskach pełnowymiarowych. Modele o mniejszych gabarytach przeznaczone są do rozgrywek młodzieżowych i meczów mini piłki nożnej. Dla najmłodszych piłkarzy wystarczająca będzie bramka 30×40 cm, starsze dzieci mogą korzystać z bramek 70×90 cm. W rozgrywkach młodzieżowych wykorzystywane są modele o wymiarach 1,37×2,13 m, a w meczach na boiskach zewnętrznych piłka kierowana jest do bramki w rozmiarze 2×5 m.

Bramka piłkarska dla dziecka – jak wybrać odpowiednią?

Dziecięce bramki piłkarskie z reguły wykonane są z tworzyw sztucznych, co sprawia, że można łatwo je przenosić z miejsca na miejsce. Ponadto tego typu surowiec stanowi swego rodzaju zabezpieczenie dla dziecka w przypadku ewentualnego upadku bramki. Bramka piłkarska dla dziecka może służyć wyłącznie do zabawy. Przy wyborze profesjonalnej bramki piłkarskiej dla najmłodszych istotne jest określenie rodzaju treningu, do którego bramka będzie używana. W sytuacji, gdy dziecko ćwiczy stałe fragmenty gry w piłkę nożną, najlepszą opcją będą bramki tradycyjne. Jeśli jednak ma być trenowana technika gry, warto zakupić mini bramki, dzięki którym młody piłkarz będzie szlifował swoją celność.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *