Jak wyrobić zdrowe nawyki żywieniowe? Pomoże dieta pudełkowa

Wyrobienie u siebie zdrowych nawyków żywieniowych jest kluczem do tego, aby pozostawać nieprzerwanie w stanie równowagi zdrowotnej. Nawyki żywieniowe potrafią rządzić naszymi codziennymi wyborami, wpływać nie tylko na stan zdrowia fizycznego, ale też na samopoczucie i emocje. Jeżeli czujesz, że Twoje nawyki stanowią dla Ciebie wyzwanie i pragniesz do swojego sposobu żywienia wprowadzić trwałe zmiany, które będą towarzyszyły Ci codziennie, pomóc w tym może dieta pudełkowa. Dlaczego? O tym w dalszej części artykułu.

Czym są nawyki żywieniowe?

O nawykach mówi się wtedy, kiedy poprzez wcześniejsze doświadczenia utrwalają się w nas ustalone sposoby myślenia oraz działania. Nawyki wyrażają się więc w myślach, emocjach im towarzyszących, ale – co ważne szczególnie w kwestii codziennego żywienia – również w działaniach, decyzjach podejmowanych na bieżąco. Decyzje te są często nieświadome – łapiemy się na tym, że podjęliśmy jakąś czynność automatycznie, bez zastanowienia, zupełnie jak robot, który otrzymawszy jakieś polecenie, posłusznie je wykonuje. Z tą jednak różnicą, że tak jak dla robota zielonym światłem do wykonania czynności jest polecenie, tak u człowieka działającego nawykowo uleganie nawykowym poprzedza określony wyzwalacz. Może być to dana sytuacja – np. zawsze w dniu zebrania służbowego mamy rytuał wieczornego odprężania się i zajadania ulubionych przysmaków. Może być to określona emocja – kiedy wydarzy nam się coś szczególnie radosnego “świętujemy” sukces nagradzając się smakiem pączków z ulubionej kawiarni. Wszystkie te sytuacje łączy to, że mamy skłonność do działania mechanicznego, bez jego analizowania, a działanie to powtarza się cyklicznie i jest wpisane w nasze funkcjonowanie.

Zadbaj o zbilansowane posiłki

Pierwszym krokiem zapanowania nad nawykami żywieniowymi jest to, aby zadbać o zbilansowane posiłki. Zyskujesz wtedy pewność, że sięganie po ponadprogramowe przekąski nie wynika z tego, że Twój organizm próbuje nadrobić niedobory żywieniowe, lecz rzeczywiście jest to kwestia nawyków. Nierzadko bowiem mylnie uznajemy za złe nawyki fakt, że bezwiednie sięgamy po dany rodzaj pożywienia, np. paczkę fistaszków. Mamy ochotę na orzeszki i być może wynika to z określonego nawyku, ale powód może być w rzeczywistości inny – niedobór w diecie magnezu, fosforu, potasu czy tłuszczów. Catering dietetyczny Wygodnadieta.pl, którego menu komponują profesjonalni dietetycy, może zminimalizować ryzyko niedoborów, a tym samym pomoże zapanować nad niechcianymi nawykami żywieniowymi.

Jedz aby żyć, nie żyj, aby jeść

Ze zbilansowaniem posiłków łączy się też ich ilość i regularność. Jeżeli nie dojadasz lub jadasz nieregularnie, a Twoim nawykiem jest rekompensowanie poczucia głodu natychmiastowymi przekąskami słabej jakości, czas na wyeliminowanie tego braku higieny dietetycznej. Nie pozbędziesz się nawyków, jeśli stale narażać będziesz się na ich wyzwalacz, czyli w tym przypadku ssania w żołądku. W sieci można znaleźć wiele poradników jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne i warto z nich skorzystać. Pomoże to w dobraniu odpowiedniej kaloryczności diety dla siebie, a to już połowa sukcesu, jeśli chodzi o zapanowanie nad uczuciem głodu. Drugą kwestią jest to, aby jadać regularnie. Jeśli jednak zdamy się na catering dietetyczny, problem mamy z głowy – dieta pudełkowa bowiem dostarcza zestawy nawet pięciu posiłków na cały dzień, więc spożywanie często mniejszych ilości jedzenia staje się niezwykle łatwe.

Co z uzależnieniem od cukru i soli?

Wiele nawyków żywieniowych wiąże się z uzależnieniem od określonych smaków, najczęściej bardzo słodkich lub słonych. Ma to związek z dostępnością produktów wysokoprzetworzonych, które bardzo pobudzają apetyt i w skrajnych przypadkach mają działanie niemal uzależniające. Również i w tym przypadku catering dietetyczny, oparty na świeżych produktach doprawianych prawdziwymi przeprawami (a nie chemicznymi mieszankami) może pomóc w zażegnaniu niezdrowych nawyków. Regularne spożywanie odpowiedniej ilości idealnie zbilansowanych posiłków może nauczyć nas zdrowych nawyków żywieniowych. Jeśli rządzą nami już niekorzystne nawyki, to ich pozbycie się będzie z pewnością żmudne, ale nie niemożliwe. Wymagać będzie czasu i cierpliwości, jednak wszystko w Twoich rękach. Powodzenia!

 

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *