Szukasz inspiracji na wykorzystanie miodu w swojej kuchni? Jeśli tak, to artykuł jest dla Ciebie. Miód jest podstawowym składnikiem wielu potraw kulinarnych. Wyjaśnimy jak dodawać produkt pszczeli do potraw, ile jeść miodu dziennie. Poznasz sprawdzony przepis na mazurek orzechowo miodowy.
Jak dodawać miód do codziennych potraw?
Wbrew pozorom dodawaniem miodu zamiast cukru nie jest prostym zajęciem. Przede wszystkim oba produkty różnią się słodkością, gęstością oraz zawartością wody. Miód zawiera około 18% wody i zastępując nim suchy cukier należy uwzględnić to w proporcjach składników. Poza tym produkt pszczeli jest wyraźnie słodszy niż cukier i powinniśmy dawać go o połowę mniej niż cukru. Miód jest cięższy od cukru i nie kierujmy się wagą wyrażaną w gramach, tylko przeliczajmy na miary typu łyżeczka, łyżka, szklanka. Dzięki tym wskazówkom poprawnie zastąpimy niezdrowy, ratyfikowany cukier, dużo smaczniejszym i zdrowszym miodem.
Przy dodawaniu miodu do potraw pamiętaj, że produkty pszczele tracą swoje cenne wartości zdrowotne powyżej 40 stopni C. Dodawajmy miód do ostygniętych potraw, jeśli chcemy zachować cenne enzymy pszczele.
Ile należy spożywać miodu dziennie?
Produkty pszczele cenione są od tysięcy lat. Medycyna ludowa skutecznie wykorzystywała miód w leczeniu ludzi. Każdy z nas zna domowe sposób takie jak mleko z miodem na przeziębienia i kaszel. Są one skuteczne pod jednym warunkiem. Otóż miód musi być przede wszystkim spożywany każdego dnia w określonych ilościach, aby skutecznie wspomagał nasz układ immunologiczny. Ile miodu jeść dziennie dowiesz się z artykułu https://miodowewzgorze.pl/blog/ile-miodu-dziennie-mozna-jesc-jak-spozywac-miod/, w którym pszczelarz opisuje własne doświadczenia spożywania produktów pszczelich. Pan Kamil, jak sam przyznaje, nie wierzył na początku w lecznicze właściwości miodu, do czasu zanim nie sprawdził tego na własnej rodzinie. Według obserwacji pszczelarzy optymalnie należy spożywać od 1 do 6 łyżeczek miodu dla dzieci oraz od 1 do 6 łyżek miodu dla osób dorosłych. Osoby wykonujące ciężkie prace fizyczne bądź umysłowe, mogą zwiększyć tą dawkę do podwójnej porcji. Miesięcznie warto spożywać około pół kilograma miodu na osobę, bez względu na porę roku. Odporność budujemy przez cały rak, a nie doraźnie w okresie infekcji oraz przeziębień.
Mazurek orzechowy z miodem.
Mazurek orzechowy z miodem jest pysznym ciastem, które przyrządzamy głównie na Wielkanoc. Jego wyjątkowy wygląd i smak sprawia, że przygotowujemy go dużo częściej. Poznaj skład i sposób wykonania miodowego mazurka.
Składniki:
– 250 ml maki pszennej
– 4 łyżki miodu lipowego
– 5 białek
– 1 żółtko
– 650 ml cukru pudru
– 250 g orzechów (dowolne bez skorupek)
– 100 g masła 82% ekstra
– laska Wanilii
Dodatkowo tłuszcz do wysmarowania dużej blachy do pieczenia. Dekoracja: dowolne bakalie i lukier cukrowy.
Źródło: zdjęcie pochodzi z serwisu https://www.ewa-wachowicz.pl/.
Sposób wykonania:
Mąkę łączymy z zimnym masłem. Siekamy i ucieramy. wlewamy 1 żółtko oraz 125ml cukru pudru. Ciasto zagniatamy, zwijamy w folię i umieszczamy do lodówki na 30 minut.
Następnie siekamy orzechy. Białka ubijamy wraz z cukrem pudrem na gęstą pianę. Miód podgrzewamy w kąpieli wodnej, dodajemy rozdrobnione orzechy oraz wanilię. Do ubitych białek dodajemy delikatnie mieszając masę miodu z orzechami i wanilią.
Po 30 minutach chłodzenia, należy wyciągnąć ciasto z chłodnego miejsca i rozwałkować na placek o grubości około pół centymetra. Dużą blachę smarujemy tłuszczem np masłem i kładziemy rozwałkowane kruche ciasto. Dla ciast formujemy brzegi.
piekarnik nagrzewamy do temperatury 180 stopni C. Pieczemy w t temperaturze 180 stopni C przez 10 minut. Po tym czasie wyciągamy blachę z ciastem z piekarnika i nakładamy masę miodową. Pieczemy ponownie w temperaturze 180 stopni C. tym razem przez około 15 minut.
Ciasto dekorujemy ulubionymi bakaliami oraz lukrem w Wielkanocne wzory
W prosty i szybki sposób przygotujesz wyjątkowe ciasto na bazie zdrowego i aromatycznego produktu pszczelego. Miód ma wiele zastosowań, oprócz wspomnianego mazurka możemy użyć go do zdr sałatek, deserów i napoi takich jak miód z kurkumą oraz imbirem. Jeśli nie masz pomysłu na szybkie FIT śniadanie, przygotuj sobie owsiankę bez gotowania z dodatkiem jogurtu oraz miodu.