Jak wybrać szczoteczkę elektryczną do zębów?

Już najmłodsze dzieci wiedzą, że zęby należy myć przynajmniej dwa razy dziennie, przez minimum trzy minuty, aby skutecznie usunąć płytkę nazębną i resztki jedzenia z przestrzeni między zębami i pod linią dziąseł. Jest to kluczowe dla zachowania zdrowia jamy ustnej, a także pomaga uniknąć próchnicy. Nie od dziś wiadomo, że szczoteczka elektryczna w znaczący sposób ułatwia codzienną higienę zębów. Jeśli do tej pory ktoś miał jeszcze wątpliwości czy warto zainwestować w taką szczoteczkę to poniższy tekst z pewnością pomoże w podjęciu decyzji.

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne zaleca, aby co trzy do czterech miesięcy – lub częściej, jeśli włosie jest wyraźnie zmatowione lub postrzępione, wymieniać szczoteczkę na nową. Powszechnie mówi się, że manualne szczoteczki pomagają w wyćwiczeniu odpowiedniej techniki szczotkowania, ale coraz więcej ludzi przekonuje się do szczoteczek elektrycznych. Lekarze dentyści zgadzają się co to tego, że mogą one być łatwiejsze w użyciu, zwłaszcza dla tych, którzy miewają trudności z prawidłowym szczotkowaniem zębów, mowa tutaj o dzieciach, ale także o osobach z aparatami ortodontycznymi, a nawet o starszych i niepełnosprawnych.

Czym się kierować szukając idealnej szczoteczki dla siebie i swojej rodziny?

Na rynku dostępne są różne modele szczoteczek elektrycznych i czasami wybór odpowiedniej może sprawić nie lada kłopot. Istnieje przynajmniej kilka kryteriów wyboru, weźmy na przykład rodzaje ruchów, które mogą być oscylacyjno – rotacyjne, oscylacyjno – rotacyjno – pulsacyjne, soniczne czy ultradźwiękowe. Na stronie https://www.happydental.pl/ można znaleźć bogatą ofertę różnych modeli, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci i młodzieży. W poszukiwaniu najlepszej szczoteczki należy wziąć pod uwagę wspomniane już wcześniej ruchy głowicy, ale także ilość trybów pracy, formę zasilania, a także co wchodzi w skład zestawu. Jednak to nie wszystko, ponieważ równie ważny jest rozmiar. Przede wszystkim nie należy wybierać szczoteczki, która jest za mała albo za duża. Ogólnie rzecz biorąc, większe szczoteczki do zębów utrudniają skuteczne czyszczenie trudno dostępnych obszarów, takich jak za dolnymi przednimi zębami i górnymi tylnymi zębami. Dodatkowo rączka powinna być na tyle długa, aby wygodnie trzymać ją w dłoni. Innym aspektem, który ma fundamentalne znaczenie jest sztywność włosia, czyli bardzo miękka, miękka, średnia lub twarda. Eksperci mówią także o tym, że dobra szczoteczka elektryczna posiada kilka trybów pracy, np. codzienny występujący w każdym modelu, tryb czyszczenia języka czy delikatny, który czyści zęby używając mniejszej prędkości. Różne ustawienie są dużym plusem, ponieważ pozwalają na spersonalizowanie ustawień swojej szczoteczki. W niektórych modelach zastosowano samowyzwalacz i czujnik ciśnienia.

Ile trzeba wydać na elektryczną szczoteczkę do zębów?

Ceny szczoteczek elektrycznych zaczynają się już od 40 zł w przypadku tych dla dzieci, natomiast dla dorosłych mogą kosztować od około 100 do nawet 500 zł. Eksperci wyraźnie mówią o tym, żeby nie kupować urządzeń niewiadomego pochodzenia w promocyjnych cenach, ponieważ ich jakość może być wątpliwa, a tylko szczoteczka z atestem gwarantuje prawidłowe i skuteczne działanie. Czasami lepiej jest używać szczoteczki manualnej niż najtańszej elektrycznej.

Zalety szczoteczek elektrycznych

Wielu ludzi uważa, że szczoteczki elektryczne są za drogie, ale prawda jest taka, że są warte swojej ceny. Każdy, kto musiał korzystać z usług stomatologii estetycznej lub ma problemy ze zdrowiem zębów potwierdzi, że elektryczna szczoteczka jest niezbędnym narzędziem pomocnym w codziennej higienie jamy ustnej. Powodów, dla których warto kupić taką szczoteczkę jest przynajmniej kilka:

  • dokładniejsze czyszczenie – prawidłowe czyszczenie jest niezbędnym elementem utrzymania zdrowych zębów i dziąseł. Elektryczne szczoteczki do zębów są znacznie dokładniejsze w swojej pracy, a ich włosie zostało zaprojektowane tak, aby skutecznie usuwać płytkę nazębną. W rzeczywistości mogą usunąć jej znacznie więcej niż każda manualna szczoteczka. Elektryczna szczoteczka ułatwia także dotarcie do trudnych miejsc, takich jak tylne zęby trzonowe, dlatego może znacząco zmniejszyć ryzyko chorób dziąseł i próchnicy.
  • mniej pracy – szczoteczka elektryczna jest tak łatwa w użyciu, że sama wykona większość pracy, wystarczy ją tylko włączyć i przesuwać po wszystkich zębach.
  • niweluje nieświeży oddech – to częsty problem, który na ogół wiąże się ze złą higieną jamy ustnej. Nie zawsze manualną szczoteczką jest się w stanie usunąć wszystkie resztki jedzenia, które odpowiadają za powstawanie nieświeżego oddechu.
  • powstrzymuje przez zbyt mocnym szczotkowaniem – wiele osób zbyt mocno myje zęby, ponieważ są przekonani, że tylko w ten sposób zrobią to dokładnie. Może to spowodować poważne obrażenia dziąseł, takie jak krwawienie lub cofanie się. Zbyt mocne szczotkowanie może również uszkodzić szkliwo, a elektryczne szczoteczki do zębów zapobiegają zbyt mocnemu szczotkowaniu.
  • trwałość – szczoteczki elektryczne mogą działać przez długi czas, a wymianie podlega jedynie główka.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *