Jak się mierzyć? Czyli jak zmierzyć swoje wymiary

Liczy się każdy centymetr

Wielbimy swoje ciało, dbamy o nie i staramy się by było jak najzdrowsze. W efekcie aktualnie utrzymujący się trend dotyczący zdrowego stylu życia dotyka coraz to szersze grono odbiorców. Wielu z nich odejmuje się odchudzania by móc uzyskać wymarzoną sylwetkę. Stosują wtedy odpowiednie diety, jak i wprowadzają w życie właściwe plany treningowe, a swoje postęp sprawdzają poprzez pomiar wagi ciała, oraz analizę jego wymiarów. W szczególności ten drugi aspekt jest godny bliższemu przyjrzeniu się. Powodem tego jest ustalenie, czy taka naprawdę wiemy jak zmierzyć swoje wymiary w sposób poprawny tym samym wiedząc m. in. gdzie się mierzy pas, a gdzie się mierzy biodra. Pomiar naszego ciała jest jednym z lepszych sposobów na poprawna analizę zmian. W przypadku wagi mogą mieć na nią wpływ rożne czynniki (nawet w ciągu dnia naturalnie nasza waga może zmienić się nawet o 2 kg). Zaś pomiary w większości przypadku będą stałe.

Jak się mierzyć?

Chcąc samodzielnie podjąć próbę zmierzenia poszczególnych obwodów swojego ciała, warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad poprawnością tego działania. Należy pamiętać, że aby wyniki były rzetelne i możliwe do porównania, same pomiary powinny być wykonywane o stałych porach dnia w tych samych pozycjach. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego zdziwienia, ze jednego dnia obwód w pasie był taki, a drugiego dnia jest znacznie większy. Dlatego też podobnie jak w przypadku pomiaru wagi, mierzyć powinniśmy się z ranna będąc na czczo, a dodatkowo już po tym jak odpowiedzmy toaletę. Ponadto (tu kierujemy się do kobiet), okres menstruacji może być zwodniczy dla naszych wyników, więc wtedy odpuszczamy sobie jakiekolwiek pomiary. Po drugie pomiar prowadzimy w tai sposób by centymetr był lekko zaciśnięty, tak by się n ie zsuwał, a dodatkowo zawsze (zgodnie z tym co wspomniono wcześniej) był prowadzony w tym samym miejscu.

Co i jak?

Przechodząc więc to szczegółów, jak mierzyć talię, tak by wynik był poprawny? Najlepiej jest prowadzić pomiar w najwęższym miejscu, zachowując przy tym luźne mięśnie. Podobnie zresztą jest w przypadku gdy interesuje nas obwód uda, biodra, czy też łydki, gdzie również dbamy o właściwe rozluźnienie, a dodatkowo zachowujemy równomiernie rozłożony ciężar ciała. Dobrym pomysłem jest założenie sobie specjalnej tabeli pomiarów, która w kolumnach będzie zawierała poszczególne tygodnie przeprowadzanie pomiaru, a w wierszach miejsca mierzenia. Pozwoli to nam na ocenę zmian jakie zaszły w danym okresie.

A jak zmierzyć obwód biustu?

Tutaj o dziwo nie przeprowadzamy tego w postaci „rajskiej Ewy”. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest założenie miękkiego stanika który podniesie biust, nie pozwalając przy tym na jego spłaszczenie (nie może mieć usztywnianych miseczek). Dużo teraz zależy od samych piersi. W przypadku takich, które są jędrne i nie opadają, cały pomiar można dokonać na stojąco starając się by miarka była ułożona równo – zarówno z tyłu, jak i z przodu. W przypadku gdy nasze piersi maja tendencje do opadania to mierzymy się w pozycji pochylonej. Całość związana z zakładaniem biustonosza wynika z tego, że np. mierząc obwód w pozycji pochylonej otrzymywane wyniki byłyby dość zawyżone.

A mężczyźni?

Męska klatka piersiowa może być bardzo rozwinięta jeśli prawidłowo prowadzimy ćwiczenia mające służyć temu celowi. Dlatego też jeśli interesuje nas jak zmierzyć obwód klatki piersiowej by móc ocenić uzyskane efekty dobrym rozwiązaniem, jest przeprowadzenie pomiaru 1 centymetr powyżej linii sutków, starając się przy tym by była ona jak najbardziej rozluźniona. Oczywiście wspomniane porady co do sposobu mierzenia są jednymi z wielu. Szukając w internecie można natrafić na całkiem inne techniki, które również się sprawdzą. Kluczowe jest jednak w tym wszystkim zachowanie tej samej techniki przy kolejnych pomiarach.

Podsumowanie – czyli słów kilka o mierzeniu

To, że się mierzymy jest rzeczą normalną. Jedni robią to w celu sprawdzenia tego jak zmienia się ich ciało, inni starają się ustalić prawidłowe wymiary bluzki jaka chcą zamówić online. W obu przypadkach ważna jest prawidłowa technika, by ostatecznie się nie rozczarować.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *