Jak schudnąć i obniżyć BMI przy pomocy opaski sportowej?

Nadwaga określana jest obecnie mianem dietozależnej choroby cywilizacyjnej. Jak wskazuje Raport Centrum Badania Opinii Społecznej z 2019, boryka się z nią ponad połowa Polaków. Oczywiście tylko część osób ma świadomość z jak ciężkim przeciwnikiem mają do czynienia.

Co zrobić, jeśli ten problem dotyczy właśnie Ciebie? Najlepszym sposobem, by walczyć z nadwagą i schudnąć jest aktywność fizyczna. Zwiększone wydatkowanie energetyczne połączone ze zdrową dietą, daje szansę na powrót do wymarzonej sylwetki i zrzucenie zbędnych kilogramów. Najprostszą metodą na analizę wagi jest popularny wskaźnik BMI.

Nadwaga a BMI

BMI, czyli inaczej Body Mass Index, jest jednym z najprostszych wskaźników, które analizują wagę badanego wskazując na poziom jej prawidłowości. Może być używany przy pomiarach dla dorosłych i zdrowych osób. Nie należy go natomiast używać dla dzieci, młodzieży oraz kobiet w ciąży. Sposób liczenia BMI jest bardzo prosty, wystarczy masę (w kilogramach) podzielić przez wzrost do kwadratu (w metrach). Wskaźnik oscylujący w granicach od 18,5 do 24,99 wskazuje na poprawną wagę. Niższy informuje o niedowadze, a jego wyższa wartość o nadwadze osoby badanej. Najgorsza sytuacja ma miejsce, kiedy indeks oscyluje powyżej 40, ponieważ jest to skrajna nadwaga, która często stanowi zagrożenie dla życia.

Jak ćwiczyć, żeby schudnąć

Na tak ogóle pytania, odpowiedź powinna być równie obszerna – efektywnie i skutecznie! Trening nakierowany na utratę tkanki tłuszczowej powinien być bowiem opracowany indywidualnie. Będzie to zależne od typu sylwetki, rozłożenia tkanki tłuszczowej, wieku i płci.

Najskuteczniejszy będzie trening cardio, czyli taki w trakcie, którego tętno utrzymuje się na poziomie 60-70 procent tętna maksymalnego. Aktywność powinna trwać minimum pół godziny, oczywiście chcąc osiągać lepsze rezultaty należy ten czas wydłużać wraz z poprawą kondycji i możliwości treningowych. Do sprawdzenia zarówno tętna w trakcie ćwiczeń jak i czasu świetnie nada się smartband, czyli opaska sportowa.

Przykładów aktywności może być wiele – jazda na rowerze, bieganie, zajęcia cardio na siłowni czy skakanie na trampolinie.

Opaska sportowa w treningu

Smartband, czyli inaczej inteligentna opaska sportowa Jest ona świetnym gadżetem, który wspomoże walkę o wrzucenie zbędnych kilogramów. Inteligentne opaski sportowe na co dzień zagościły już na rękach osób aktywnych wspierając je podczas treningu. Popularność opasek sprawia, że każdy sklep z elektroniką lub sklep sportowy powinien posiadać w swojej ofercie smartbandy. Podstawowy model można kupić już za 50 zł, natomiast smartband topowej marki z zaawansowanymi funkcjami to zakup, na który trzeba wydać nawet 700 zł.

Na czym polega jej działanie? Elektroniczna opaska sportowa, którą nosi się na nadgarstku monitoruje aktywność w trakcie dnia i nocy. Poprzez podłączenie jej do smartfona lub innego urządzenia elektronicznego można sczytać zapisane przez nią dane, takie jak np. puls w trakcie aktywności fizycznej, ilość zrobionych kroków czy ilość spalonych kalorii.

Choć smardband może być używany przez każdego do monitorowania organizmu to zgodnie z zamysłem jest przeznaczony głównie dla osób aktywnych. Jego zastosowanie w treningu jest uzależniony głownie od potrzeb i pomysłowości osoby korzystającej. Jedno jest pewne, dzięki niej trening staje się bardziej efektywny, a wymarzone efekty, np. utratę wagi, można osiągnąć znacznie szybciej.

Jakie funkcje smartband, sprawią, że trening przyniesie lepsze efekty?

  • Pomiar kroków
  • Mierzenie dystansu
  • Liczenie spalonych kalorii
  • Przypomnienie o treningu
  • Mierzenie tętna
  • Pomiar czasu treningu
  • Pomiar tępa ćwiczeń

Jeśli chcesz, by Twój trening był bardziej efektywny, chcesz schudnąć szybciej i osiągnąć sylwetkę, o której marzysz od dawna zainwestuj w smartband.

Walcz o siebie, nie o BMI

Analiza wartości wskaźnika jest utrudniona, kiedy osobą badaną jest człowiek aktywny fizycznie, który regularnie uprawia sport. Jeśli w tym przypadku BMI wskazuje na nadwagę, watro uzupełnić komplet badań o analizę składu masy ciała. Pokaże ona realny, procentowy udział tkanki tłuszczowej, mięśni i wody w organizmie. Jeśli w takim przypadku BMI będzie wskazywało na nadwagę, a analiza niski poziom tkanki tłuszczowej, nie ma się czym martwić. Indeks BMI należy zatem traktować jako orientacyjny punkt odniesienia.

Odżywiaj się zdrowo, ćwicz regularnie zawalcz o siebie, swoją sylwetkę i dobre samopoczucie, a nie o BMI.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *