Jak radzić sobie w sezonie chorobowym?

Okres jesienno-zimowy to czas, gdy wielu z nas boryka się z problemami zdrowotnymi i pogorszonym samopoczuciem. Wpływa na to wiele czynników, takich jak mniejsze nasłonecznienie, niesprzyjające temperatury czy mniej ruchu. W tym czasie infekcje namnażają się w bardzo szybkim tempie, co potęgowane jest łatwiejszym przenoszeniem się zarazków, ze względu na częstsze przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach.

Jak najskuteczniej bronić się przed infekcjami?

Bardzo ważna jest dieta i ruch. Jesienią i zimą dużo chętniej sięgamy po tłuste lub mączne potrawy, zapominając o warzywach i owocach. Nie można ich w diecie pomijać, zwłaszcza owoców i warzyw pomarańczowych i czerwonych (papryka, marchew, melon), ponieważ zawierają dużo karotenoidów i antyoksydantów. Polecane i łatwo dostępne są też suszone śliwki, kapusta biała, kapusta kiszona, szpinak, ziemniaki, sałata. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych nie powinno się też zaniedbywać aktywności fizycznej, która pomaga nam utrzymać ciało w dobrej kondycji i wzmacnia układ odpornościowy. Brak słonecznych dni powoduje konieczność suplementowania witaminy D, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. By zminimalizować ryzyko infekcji warto też unikać dużych skupisk ludzkich, dbać o higienę i nie zapominać o niebagatelnej wadze dobrego snu.

Jak radzić sobie z początkiem choroby?

Wiele z chorób okresu jesienno-zimowego daje na początku podobne objawy, a wspólnym mianownikiem jest zazwyczaj ogólne osłabienie i uczucie rozbicia, podwyższona temperatura, kaszel i katar. Wyraźnie złe samopoczucie, utrudniające nam funkcjonowanie, wymaga wizyty u lekarza. Zanim jednak trafimy do przychodni, warto w domu podjąć pierwsze kroki w celu sprawdzenia naszego stanu zdrowia i rozpocząć walkę z infekcją. Pamiętajmy o częstym myciu rąk i używaniu osobnych ręczników czy naczyń, by nie ułatwiać chorobie rozprzestrzenienia się na innych domowników. Należy pić dużo płynów, wietrzyć pomieszczenia w domu i utrzymywać w nich optymalną temperaturę oraz nawilżenie.

Baby temp Sanity

Dobry termometr to podstawa

Jednym z podstawowych i najczęściej używanych w domu urządzeń medycznych jest termometr. To właśnie podwyższona temperatura ciała często alarmuje nas o rozwijającej się infekcji, zwłaszcza u małych dzieci, które nie powiedzą nam jeszcze o swoim złym samopoczuciu. Dobry termometr powinien zatem znajdować się w wyposażeniu każdej domowej apteczki. Ważne jest, by było to urządzenie solidne, a pomiar dokonywany przez termometr wiarygodny, gdyż na jego podstawie zazwyczaj decydujemy o następnych krokach w walce z chorobą.

Z obecnie dostępnych na rynku termometrów uwagę warto zwrócić na termometry elektroniczne, które podzielić możemy na dotykowe lub bezdotykowe. Uniwersalnym i tanim, a jednocześnie precyzyjnym urządzeniem jest dotykowy termometr cyfrowy BasicTemp marki Sanity. To wygodne rozwiązanie do codziennego użytku dla całej rodziny.

W przypadku pomiaru u małych dzieci, które nie mają cierpliwości do trzymania termometru pod pachą, idealnym rozwiązaniem będzie termometr bezdotykowy BabyTemp marki Sanity. To bardzo higieniczne urządzenie, z którego korzystać może oczywiście cała rodzina. Wynik pomiaru pojawia się na wyraźnym i czytelnym wyświetlaczu już po upływie sekundy.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *