Jak powstają przebarwienia na zębach i jak się ich pozbyć?

Problem nieestetycznych przebarwień zębów to nie tylko kwestia estetyczna, ale także zdrowotna. Co sprawia, że zęby żółkną i tracą swój naturalny blask? Kiedy zwrócić się o pomoc do specjalisty?

Kolor zębów – czy barwa szkliwa może być niepokojąca?

Piękne i zdrowe zęby są wizytówką każdego z nas. Nic dziwnego, że każde odstępstwo od normy w ich wyglądzie może być przyczyną problemów personalnych – spadkiem samooceny i brakiem pewności siebie. Przebarwienia na zębach nie są jednak wyłącznie kwestią estetyczną. Nieprawidłowa barwa zęba jest odzwierciedleniem stanu zdrowia i może wskazywać na choroby, z którymi zmaga się organizm.

Zdrowa kość zębów może różnić się kolorem i nasyceniem barwy u poszczególnych osób – od mlecznobiałej, żółto-białawej po żółtobrunatną. Wbrew pozorom, pożółkłe szkliwo nie musi wskazywać na problemy zdrowotne. Często jest wynikiem naturalnych procesów starzenia, spożywanych pokarmów, a nawet działania genów. Alarmujące powinno być każde odstępstwo od normy – pojawienie się plamek i przebarwień w niestandardowych kolorach, np. kredowobiałym, pomarańczowym czy ciemnobrązowym.

Jak powstają przebarwienia na zębach?

Ewa Pawlak prowadząca swój gabinet stomatologiczny na Białołęce, wskazuje na dwie grupy przyczyn powstawania przebarwień na zębach: wewnątrz- i zewnątrzustrojowwe. Do czynników wewnętrznych zalicza się choroby, zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu i przyjmowane leki, które oddziaływują na struktury zęba i kolor szkliwa. I tak, niebiesko-biała barwa uzębienia może wskazywać na nadczynność tarczycy i problemy z grasicą, brazowoszara – na chorą trzustkę, a przyczyną pojawienia się śnieżnobiałych plamek, zwłaszcza u dzieci, są często wady rozwojowe szkliwa. Nieestetyczna barwa zębów może być także wynikiem antybiotykoterapii lub wskazywać na zaburzenia hormonalne.

Wśród czynników zewnątrz ustrojowych znajdziemy natomiast dietę bogatą w produkty zawierające silne barwniki (czerwone wino, kawę, herbatę, a także borówki i czarne porzeczki), palenie tytoniu, marihuany, nieodpowiednią higienę jamy ustnej czy leczenie dentystyczne, np. używany w stomatologii azotan srebra może odbarwić ząb na czarno. Przebarwienia powstałe z powodów zewnętrznych są z reguły mniej inwazyjne i łatwiejsze do usunięcia za pomocą zabiegów w gabinecie dentystycznym, a także w domowym zaciszu.

Jak usunąć przebarwienia na zębach – radzi Ewa Pawlak, stomatolog Białołęka

Z nieestetycznym i niepokojącym kolorem zębów warto zawsze wrócić się do specjalisty. Zaufany dentysta nie tylko przeprowadzi badania diagnostyczne, ale także zaleci odpowiednie leczenie zębów. Ewa Pawlak, stomatolog z dzielnicy Białołęka z wieloletnim doświadczeniem w dentystyce estetycznej, wskazuje, że pacjenci nie zawsze kwalifikują się do specjalistycznego zabiegu wybielającego. Powierzchowne przebarwienia można usunąć samodzielnie za pomocą specjalnych past, pasków wybielających lub nakładek na zęby. Stomatolog podkreśla jednak, że każdą metodę warto skonsultować ze specjalistą, który dobierze odpowiedni środek do skali problemu i nie dopuści do nieroztropnego uszkodzenia szkliwa. Niewskazane jest zwłaszcza używanie domowych środków na bazie octu i sody oczyszczonej, a także samodzielne wybielanie zębów martwych.

W przypadku silniejszych przebarwień warto sięgnąć po bardziej specjalistyczne metody. Należą do nich np. zabieg skalowania, piaskowania czy nałożenie przez stomatologa żelu wybielającego, który następnie jest aktywowany przez specjalną lampę. Dobrany zabieg powinien być ściśle uzależniony od problemu, z którym zmaga się pacjent, dlatego tak ważne jest powierzenie swojego zdrowia w zaufane ręce. Zachęcamy zatem do skorzystania z usług gabinetu w Białołęce, w którego ofercie znajdują się profesjonalne usługi wybielające, a każdy zabieg jest poprzedzony wnikliwym wywiadem i dobraniem najlepszej metody leczenia.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *