Jak pomóc dziecku z zespołem Aspergera?

Osoby z zespołem Aspergera wymagają specjalistycznego wsparcia. Gdzie warto szukać pomocy i czym charakteryzuje się to zaburzenia? Zapoznaj się z niniejszym poradnikiem i dowiedz się więcej.

Czym jest zespół Aspergera?

To łagodne zaburzenia rozwoju, które mieszczą się w spektrum autyzmu.
O takim stanie można mówić, gdy rozwój mowy oraz intelektu przebiega prawidłowo, a mimo to występują inne, charakterystyczne objawy. Warto nadmienić, że zespół Aspergera nie jest chorobą, choć niekiedy bywa w ten sposób błędnie pojmowany. W porównaniu z autyzmem trudno jest go zdiagnozować u najmłodszych.

Obecnie specjaliści zachęcają, aby zespół Aspergera definiować jako odmienny wzorzec w budowaniu relacji z otoczeniem. Dzieci dotknięte tymi zaburzeniami nadal mogą świetnie dogadywać się z rówieśnikami i realizować swoje pasje. Jednak fachowa pomoc będzie niezbędna, aby zdiagnozować problem i skutecznie złagodzić jego potencjalnie destrukcyjny wpływ na życie młodego człowieka.

Warto więc skorzystać ze wsparcia specjalistów. Eksperci zrzeszeni w Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic.pl cieszą się wysokim uznaniem i doskonale znają problematykę związaną z zespołem Aspergera.

Objawy zespołu Aspergera

Po czym poznać, że bliska osoba potrzebuje wsparcia specjalisty? Hans Asperger już w 1944 roku zauważył, że niektórym pacjentom o wysokim ilorazie inteligencji i ciekawych zainteresowaniach towarzyszą problemy z komunikacją pozawerbalną czy niezdarne ruchy.

Osoby z zespołem Aspergera miewają problemy z poznawaniem nowych osób i podtrzymywaniem kontaktu. Ponadto trudno im zaakceptować zmiany i często charakteryzują się stereotypowym zachowaniem – co oznacza, że da się u nich zauważyć powtarzalne wzorce ruchów czy np. stały wzorzec reagowania w różnych sytuacjach. Z zaburzeniami ze spektrum autyzmu wiążą się również kłopoty z pamięcią proceduralną, nadwrażliwość na bodźce, a także zachowania kompulsywne.

Diagnoza jednak nie jest prosta, a pierwsze objawy często dostrzegane są dopiero w wieku 7-8 lat, kiedy to rodzice czy nauczyciele zauważają problemy na podstawie zachowania dziecka w szkole. Warto jednak pamiętać, że pojawienie się objawów wyżej wymienionych niekoniecznie oznacza zespół Aspergera. Niektóre sygnały mogą wskazywać na innego rodzaju zaburzenia, a nawet zwyczajny smutek. Profesjonalną diagnozę postawi wyłącznie specjalista.

Możliwość przeprowadzenia konsultacji online

Dziś konsultację ze specjalistą można przeprowadzić przez internet. To doskonała propozycja dla osób, którym znacznie łatwiej jest rozmawiać w domowym zaciszu. Doświadczony specjalista z Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic.pl przeprowadzi wywiad z rodzicami i z dzieckiem oraz zaproponuje najlepsze metody terapii.

Zdecydowanie warto wybrać wsparcie sprawdzonego eksperta, który do każdego z pacjentów podchodzi w sposób indywidualny i doskonale rozumie ich potrzeby. Doświadczenie eksperta stanowi kluczowy element skutecznej terapii. Zaufaj profesjonalistom i zadbaj o jak najlepszy rozwój swojej pociechy!

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *