Jak organizm przetwarza pożywienie w energię?

Człowiek jest niezwykle skomplikowanym organizmem, który potrzebuje energii do normalnego funkcjonowania. Energia jest dostarczana za pośrednictwem pożywienia, jednak musi zostać ono najpierw przetworzone. Do tego służą enzymy trawienne układu pokarmowego.

Czym są enzymy?

Enzymy trawienne są produkowane w całym układzie pokarmowym i mają różne funkcje, w zależności od tego, w jakim miejscu występują. Znajdziemy je w ślinie, w soku żołądkowym, w dwunastnicy i soku trzustkowym oraz w jelicie cienkim. Ich celem jest systematyczne trawienie i rozkładanie poszczególnych składników pokarmowych. Tylko dzięki rozłożeniu przez nie białek, węglowodanów, błonnika i tłuszczy na prostsze składniki, mogą one zostać przyswojone przez organizm, a tym samym zamienione na energię potrzebną do funkcjonowania.

Najważniejsze enzymy trawienne układu pokarmowego to: amylaza, proteaza, lipaza, celulaza i laktaza. Ich niewłaściwe funkcjonowanie prowadzi do zaburzeń trawienia, licznych chorób układu pokarmowego, osłabienia, aż wreszcie wyczerpania organizmu.

Zaburzenia trawienia

Zaburzenia trawienia są obecnie niemal na porządku dziennym. Pracy układu pokarmowego nie sprzyjają stres, pośpiech, nieregularne odżywianie, wysokoprzetworzone produkty, różne schorzenia, leki, a nawet niektóre odżywki dla sportowców. Enzymy trawienne nie są w stanie pracować prawidłowo, co wywołuje szereg nieprzyjemnych objawów takich jak złe samopoczucie, bóle brzucha i jelit, wzdęcia, gazy, odbijanie się.

Żeby wspomóc funkcjonowanie układu pokarmowego i wyregulować proces trawienia warto zmienić styl życia, zaś do jadłospisu wprowadzić pokarmy bogate w naturalne enzymy. Należą do nich np. kiełki, miód, ananas, mango, kiwi, awokado. Nie zawsze jednak jest to wystarczający zabieg. Wówczas można sięgnąć po suplement diety.

Suplementacja enzymów

Obecnie dostępnych jest wiele różnych preparatów wspomagających pracę układu pokarmowego i procesów trawienia. Dobry suplement diety powinien zawierać wszystkie enzymy trawienne tak, by mógł rozkładać białka, węglowodany oraz tłuszcze. Niektóre z preparatów są wzbogacone witaminami lub probiotykami, jak np. enzymy trawienne hepatica, które są korzystne dla zdrowia i układu pokarmowego.

Oczywiście, wszystkie suplementy diety należy stosować w umiarze, zgodnie z zaleceniami producenta. Przekroczenie zalecanej dawki może prowadzić do biegunek lub poważniejszych zaburzeń układu pokarmowego. Poza tym warto zachować zdrowy rozsądek i jeśli objawy nie mijają, udać się do lekarza.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *