Jak ocenić i monitorować zdolność akomodacji oczu?

Akomodacja oka to bardzo ważny element procesu widzenia, niezbędny w codziennym funkcjonowaniu, który umożliwia wyraźne widzenie w różnych odległościach. Dowiedz się, jak samodzielnie ocenić stan akomodacji oraz jakie badania wykonują specjaliści ochrony wzroku.

Jak działa akomodacja oka?

Akomodacja oka to zdolność do zmiany mocy soczewki wewnątrzgałkowej, dzięki czemu możliwe jest wyraźne widzenie w różnych odległościach.

Obiekty znajdujące się w dalekiej odległości są widziane wyraźnie przez osobę bez wady wzroku. Akomodacja jest wtedy wyłączona. Proces akomodacji zostaje uruchomiony podczas obserwacji bliżej położonych przedmiotów. Wtedy mięsień rzęskowy napina się, co powoduje zmianę kształtu i mocy soczewki oka, dzięki czemu obiekty w bliskich odległościach stają się wyraźne.

Znaczenie akomodacji w życiu codziennym

Prawidłowe działanie akomodacji umożliwia nam wyraźne widzenie w różnych odległościach. Dzięki niej możemy czytać, korzystać z telefonu, widzimy osobę siedzącą po drugiej stronie stołu oraz prędkość na liczniku w samochodzie. Największe zdolności akomodacyjne mają dzieci, widzą wyraźnie przedmioty znajdujące kilka centymetrów przed okiem.

Nieprawidłowości w funkcjonowaniu akomodacji oka, mogą skutkować pojawieniem się różnych dolegliwości takich, jak: niewyraźne widzenie, napięcie i zmęczenie oczu, senność w trakcie czytania oraz bóle głowy.

Co wpływa na stan akomodacji oka?

  • brak korekcji wady wzroku
  • zaburzenia widzenia obuocznego
  • długotrwałe patrzenie na bliskie odległości
  • mało czasu spędzanego na zewnątrz
  • stres
  • choroby
  • przyjmowane leki

Zmiany akomodacji z wiekiem

Z wiekiem zdolności akomodacyjne oka zmniejszają się. Ten proces zaczyna się już w dzieciństwie, jednak dopiero około 40 – 45 roku życia akomodacja zmniejsza się tak bardzo, że konieczne są okulary do pracy w bliskich odległościach. Problemy z wyraźnym widzeniem w bliskiej odległości, spowodowane obniżeniem zdolności akomodacyjnych oka, są naturalnym procesem i określa się je mianem prezbiopii.

Metody badania akomodacji

Specjalista sprawdza różne parametry akomodacji takie, jak: amplituda akomodacji, odpowiedź akomodacji, sprawność i stabilność akomodacji. Badania te wykonuje się osobno dla każdego z oczu. Akomodacja powinna działać szybko, sprawnie i jednakowo w prawym i lewym oku. Ważne także, aby działała w odpowiednim zakresie, tzn. podczas patrzenia na odległość 40 cm, akomodacja powinna ustawić się na tę odległość. Istnieją normy parametrów akomodacji, dzięki którym specjalista określa czy uzyskiwane w pomiarach wartości są prawidłowe i właściwe względem wieku pacjenta.

Samoocena akomodacji

Możesz samodzielnie ocenić stan akomodacji oka. Jednak nie zastąpi to badania wzroku.

  • Zastanów się, czy nie masz problemów w trakcie czytania: czy nie musisz przybliżać lub oddalać się od tekstu, czy czytanie nie jest męczące.
  • Sprawdź, czy widzisz wyraźnie z daleka (np. rozpoznajesz nr autobusu), a następnie spójrz na bliską odległość (np. przeczytaj tekst z książki).
  • Następnie przeczytaj kilka linijek z książki i spójrz na daleką odległość.

Czy od razu po przerzuceniu wzroku widzisz wyraźnie? Powinieneś widzieć wyraźnie z daleka i z bliska. Niewyraźne widzenie, oddalanie tekstu czy zmęczenie podczas czytania może świadczyć o problemach z akomodacją.

Jak poprawić zdolność oka do akomodacji?

  • Wykonuj regularne badania wzroku i stosuj się do zaleceń specjalisty.
  • Pamiętaj o przerwach w pracy.
  • Spędzaj czas wolny na zewnątrz.
  • Prowadź zdrowy styl życia (dbaj o odżywianie, nawodnienie, minimalizowanie stresu).

Dowiedz, więcej na temat działania akomodacji i wzroku na https://mamwzrokok.pl/.

Podstawą monitorowania zdolności akomodacji oczu są regularne badania wzroku, podczas których specjalista wykonuje pomiary parametrów akomodacji oka. Zaburzenia w funkcjonowaniu akomodacji mogą utrudniać wykonywanie codziennych czynności. Dlatego należy wdrożyć działania profilaktyczne, które pomogą zachować zdrowie oczu i cieszyć się prawidłowym widzeniem. Warto wiedzieć, że akomodację można ćwiczyć.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *