Jak kawa wpływa na BMI?

Problem nadwagi i otyłości jest plagą dzisiejszych czasów. W Polsce około 53% kobiet i 68% mężczyzn zmaga się z nadwagą, a na otyłość cierpi 25% Polaków. Badania wskazują, że picie kawy może mieć znaczący wpływ na wysokość masy ciała. Potencjalnie może wspomagać chore osoby na drodze do zdrowia i dobrego samopoczucia. Jak masa ciała przekłada się na wysokość BMI? W jaki sposób codzienne picie kawy może obniżyć BMI oraz jaką kawę pić, by uzyskać najlepsze wyniki? Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj związek między kawą a wysokością twojego BMI.

BMI a masa ciała

Przypomnijmy. BMI, czyli Body Mass Index to wskaźnik masy ciała. BMI jest nieskomplikowanym wzorem matematycznym pozwalającym oszacować czy waga danej osoby jest prawidłowa. Obliczenie wykonuje się na podstawie masy ciała zapisywanej w kilogramach oraz wzrostu w metrach. Wskaźnik BMI powstał z obserwacji zależności pomiędzy masą ciała a wzrostem. Wyższe osoby charakteryzują się większą masą ciała, niższe mniejszą. Dzięki temu założeniu, za pomocą wzoru istnieje możliwość obliczenia czy waga danej osoby jest prawidłowa, niezależnie od jej wzrostu. Wynik obliczeń może wskazać na niedowagę, wagę w normie, nadwagę lub otyłość.

Wskaźnik BMI nie bierze pod uwagę tego, że wyższa masa ciała w stosunku do wzrostu nie zawsze musi oznaczać problemy zdrowotne. Niekiedy jest ona wynikiem dużej masy mięśniowej, np. u sportowców. Dlatego ważne jest, by podczas badań, prócz wskaźnika BMI obliczyć również dokładny skład masy ciała.

Czy picie kawy może obniżyć BMI?

Uwagę naukowców przykuł temat wpływu spożywania kawy na aktywność pewnego rodzaju tkanki tłuszczowej, zwanej brunatną. Brunatna tkanka tłuszczowa aktywuje spalanie kalorii, którego celem jest ogrzanie organizmu. Dzięki jej działaniu poprawia się także poziom cukru oraz lipidów we krwi. Badania wykazały, że podczas picia kawy brunatna tkanka uaktywnia się. Nie wiadomo jednak, która z substancji obecnych w kawie odpowiada za jej aktywacje. Niemniej jednak odkrycie to wskazuje na duży potencjał kawy, jako napoju wspomagającego kontrolę masy ciała oraz regulację poziomu glukozy, co jest działaniem kluczowym w profilaktyce cukrzycy.

Picie kawy nie tylko stymuluje spalanie kalorii i reguluje poziom glukozy we krwi, ale także wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Kawa bogata jest w substancje przeciwzapalne, które zapobiegają starzeniu się organizmu oraz chronią naczynia krwionośne przed miażdżycą. Choroby układu krwionośnego oraz cukrzyca należą do grupy chorób cywilizacyjnych i są ściśle powiązane z otyłością i nadwagą.

Jaka kawa najkorzystniej wpływa na BMI?

Kawa rozpuszczalna, kawiarka czy ekspres na kapsułki — bez względu na metodę przygotowania, kawa sama w sobie nie zawiera żadnych kalorii. Już ten fakt przemawia za korzystaniem z niej podczas procesu odchudzania. W trakcie diety należy unikać dodawania do kawy cukru, mleka czy innych, wysokokalorycznych składników. Duże znaczenie ma jakość kawy. Im wyższa jakość, tym więcej zdrowotnych właściwości w niej zawartych. Najcenniejsze są pełne, niezmielone ziarna, które mielić można w domowym młynku.

Podsumowując — kawa może korzystnie wpłynąć na BMI i umożliwić spalenie zbędnej tkanki tłuszczowej. Ważne jest, by zadbać o dobrą jakość produktu oraz zrezygnować z wysokokalorycznych dodatków.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *