Jak działa e-Recepta i jak ją zrealizować?

To już dwa lata od kiedy pacjenci w Polsce mogą korzystać z e-Recept. To bez wątpienia jedno z najwygodniejszych rozwiązań ostatnich lat, ale czy każdy zdaje sobie sprawę z tego z czym to się wiąże? Co musi zrobić lekarz, pacjent i apteka, aby zrealizować e-Receptę? Warto przyjrzeć się temu bliżej.

e-Recepta – czym jest i jak działa?

Sama e-Recepta może się wydawać czymś bardzo prostym – pacjent zgłasza się na teleporadę, a lekarz po zakończeniu takiej zdalnej wizyty generuje czterocyfrowy kod, z którym można udać się do apteki i wykupić potrzebne lekarstwa. W praktyce jednak e-Recepta jest częścią bardzo złożonego systemu informatycznego, którego celem jest jak najsprawniejsze realizowanie recept przez pacjenta.

Mówiąc o standardowych receptach wielu z nas ma w pamięci to, że wyczytanie tego, co zapisał lekarz graniczyło z cudem i budziło podziw dla farmaceutów, którzy potrafili to odczytać. W dzisiejszych czasach, dzięki e-Recepcie różnego rodzaju błędy są ograniczone do absolutnego minimum. Co więcej, system jest tak skonstruowany, aby przeciwdziałać wykorzystywaniu fałszywych recept, co jest szczególnie widoczne w przypadku leków na choroby przewlekłe, zwłaszcza insuliny.

Jak zrealizować e-Receptę?

Kiedy w 2020 roku wprowadzano system e-Recept wielu pacjentów miało obawy czy będzie to funkcjonalne. Na szczęście okazało się, że proces realizacji nie jest aż tak skomplikowany. Tak naprawdę każdy pacjent może skorzystać z opcji zamów e-Receptę w Medspan i bez konieczności wizyty u lekarza można otrzymać receptę na potrzebne lekarstwa.

Oczywiście jeśli pacjent udaje się na standardową wizytę, oprócz recepty papierowej, otrzymuje wersje elektroniczną. Aby móc z niej skorzystać nie musi posiadać Internetowego Konta Pacjenta, ale jest to bardzo wygodne, ponieważ cały czas posiada dostęp do swoich recept. Kiedy lekarz już wystawi e-Receptę pacjent, otrzymuje czterocyfrowy kod w formie wiadomości SMS lub za pośrednictwem poczty elektronicznej, w formie kodu złożonego z czterech cyfr, przypominających numer PIN.

Realizacja e-Recepty w aptece jest bardzo prosta. Wystarczy podać wspomniany kod wraz z numerem PESEL i to w zasadzie wszystko. Farmaceuta po wpisaniu danych do systemu wyda leki przepisane przez lekarza.

Wady i zalety e-Recepty

Zaczynając od zalet, nie sposób wspomnieć o tym, że e-Recepta jest najwygodniejszą opcją jaką tylko udostępniono pacjentom., ale też lekarzom i farmaceutom. To przede wszystkim oszczędność czasu i bezpieczeństwo, zwłaszcza w czasie trwania pandemii koronawirusa. Drugą kwestią, na która trzeba zwrócić uwagę to łatwość rozczytania dokumentu. Powszechnie wiadomo, że lekarskie pismo jest dalekie od kaligrafii. W przypadku elektronicznej recepty ryzyko otrzymania niewłaściwego leku jest minimalne.

Jeśli chodzi o wady, to w zasadzie trudno jest się czepiać, ponieważ system został rzetelnie opracowany. Jednak mimo najlepszych chęci zdarzają się różnego awarie, które mogą utrudnić realizację recepty w wersji elektronicznej. Mimo to, ogólnopolski program e-Recept stanowi ogromna innowację w służbie zdrowia.

Artykuł powstał przy współpracy z https://medspan.pl/sklep/antykoncepcja/

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *