Jak dbać o zęby?

Odpowiednie działania profilaktyczne są niezbędne, aby zachować piękny uśmiech. To ważne nie tylko z powodów estetycznych, ale także zdrowotnych. Problemy z zębami nie ustąpią same! Wręcz przeciwnie – z czasem będą narastać. Dlatego warto dbać o uzębienie i nie zwlekać z wizytą u specjalisty. Sprawdź, czy wiesz jak pielęgnować swoje zęby!

Piękny i zdrowy uśmiech dodaje pewności siebie. Jednak osiągnięcie takiego efektu wymaga systematycznej pielęgnacji, a czasem również profesjonalnego leczenia w gabinecie dentystycznym. Problemy stomatologiczne wykryte na wczesnym etapie są o wiele łatwiejsze do rozwiązania niż leczenie bardziej zaawansowanych schorzeń. Czy można się uchronić przed chorobami zębów?

Regularne kontrole u stomatologa

Jednym z najważniejszych elementów profilaktyki jest wykonywanie regularnych przeglądów stanu uzębienia. Podczas takiej wizyty stomatolog sprawdza, czy konieczne jest np. leczenie próchnicy. W trakcie wizyty kontrolnej specjalista może także ocenić stan dziąseł i wychwycić inne problemy. W MAGDent możesz wykonać przegląd zębów, a stomatolog przedstawi Ci plan leczenia. Choroby zębów z czasem postępują, a ich leczenie staje się bardziej skomplikowane i kosztowne. Warto więc systematycznie odbywać takie wizyty kontrolne.

Higiena jamy ustnej – jak myć zęby?

Aby zachować swoje zęby w dobrym stanie, konieczne jest ich regularne mycie. Zaleca się, aby szczotkować zęby 2-3 razy dziennie – rano i przed snem. Należy pamiętać, że zbyt częste szczotkowanie może uszkodzić szkliwo i dziąsła. Ważny jest dobór odpowiedniej szczoteczki oraz pasty do zębów. Należy także pamiętać o prawidłowej technice szczotkowania – wykonywanie zbyt gwałtownych ruchów lub nadmierne przyciskanie szczoteczki także może niekorzystnie wpływać na stan dziąseł i szkliwo zębów. Mycie powinno być dokładne i bez pośpiechu.

Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych

Osad nazębny może gromadzić się w trudno dostępnych miejscach, np. między zębami. Dlatego te przestrzenie są szczególnie narażone na rozwój próchnicy. Aby je oczyścić, można sięgnąć po nici dentystyczne, specjalne szczoteczki lub irygatory. Takie przyrządy należy stosować z zachowaniem ostrożności – zbyt duża siła może uszkodzić dziąsła. Wiele osób ma problem z prawidłowym nitkowaniem zębów, w takich przypadkach warto poprosić stomatologa o udzielenie instruktażu.

Dieta i używki

Niektóre substancje zawarte w żywności mogą mieć negatywny wpływ na stan zębów. W ten sposób działa np. cukier oraz różne kwasy. Zła dieta może także być przyczyną refluksu, który pogarsza kondycję szkliwa. Na wygląd zębów duży wpływ ma także stosowanie używek takich jak kawa, mocna herbata i czerwone wino, a także palenie papierosów.

Profesjonalna higienizacja zębów

Nawet najdokładniejsze mycie zębów może nie uchronić ich przed rozwojem kamienia nazębnego. Regularna higienizacja stomatologiczna pozwala bezboleśnie i nieinwazyjnie usunąć takie złogi. Oczyszczanie zębów u stomatologa pozwala utrzymać ich naturalny kolor i pozbyć się większości przebarwień.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *