Ile powinien jeść noworodek? Jak często karmić dziecko?

Przygotowanie na przyjście na świat dziecka obejmuje szereg różnych działań, kompletowania wyprawki czy urządzania pokoiku dla malucha. Warto jednak obok nich, zwłaszcza przy pierwszym dziecku poznać niezbędne informacje dotyczące opieki nad noworodkiem, w tym te dotyczące jego karmienia. Ile powinien jeść noworodek, w jakim stopniu jest to uzależnione od terminu przyjścia na świat, sposobu karmienia? Sprawdź szczegóły, a w razie wątpliwości – skonsultuj z lekarzem lub położną.

Ile mleka spożywają noworodki?

Okres noworodkowy u dzieci urodzonych w terminie to pierwsze cztery tygodnie życia, czas na przystosowanie się do warunków poza łonem matki. W przypadku wcześniaków, czyli maluchów urodzonych przed 38. tygodniem ciąży okres noworodkowy może być dłuższy. Jak wygląda kwestia karmienia w tym czasie, ile tak maleńkie dzieci powinny jeść? Ich zapotrzebowanie energetyczne na początek to około 91-95 kcal na kilogram masy ciała na dobę, a pod koniec pierwszego miesiąca życia – 120 kcal/kg, ale odpowiednia ilość pokarmu normuje się nawet przez kilka tygodni:

wiek noworodka ilość mleka na jeden posiłek ilość mleka na dobę
1. doba 10 – 20 ml 70 – 140 ml
2-7 doby około 10 ml więcej niż dnia poprzedniego 6-7 razy tyle, co na posiłek
1-2 tydzień 60 – 120 ml 350 – 700 ml
2-4 tydzień 100 – 150 ml 600 – 900 ml

Warto zauważyć, że podane wartości są uśrednione, a apetyt dziecka może zależeć od wielu indywidualnych czynników, wagi, stanu zdrowia, sposobu karmienia. Ciężko jest oszacować, ile dokładnie mleka wypija noworodek karmiony piersią, jednak można po pewnych oznakach rozpoznać, czy się najada.

Jak często należy karmić noworodka?

Częstotliwość karmienia noworodków zależy od kilku czynników, nie ma tu sztywnych wytycznych. To przede wszystkim kwestia tego, czy jest on karmiony naturalnie – piersią, czy też butelką – odciągniętym pokarmem albo mieszanką. W przypadku KP zasadniczo zalecenia lekarskie wskazują, by noworodki były karmione na żądanie, gdy wykazują oznaki głodu. Noworodki karmione butelką zwykle są 5-7 razy na dobę, choć w przypadku karmienia pokarmem odciągniętym, może mieć to miejsce częściej. Po pierwszych czterech tygodniach niemowlak / niemowlę zwykle normuje częstotliwość posiłków, ich wielkość oraz pory, choć też nie jest to regułą.

Kiedy noworodek zjada mniej pokarmu?

Noworodki tuż po urodzeniu mają mniejsze zapotrzebowanie na pokarm, ich żołądek jest niewielki, a zmęczenie po porodzie nie pozwala na długie ssanie. Kiedy jeszcze noworodek może jeść mniej? Na te sytuacje warto zwrócić uwagę:

  • zwykle w 2-3 dobie życia, gdy noworodki przechodzą fizjologiczną żółtaczkę, mogą wykazywać mniejsze zainteresowanie jedzeniem, większą senność,
  • pierwszy tydzień zdrowego noworodka może wiązać się z fizjologiczną utratą masy ciała dochodzącą nawet do 10-15% – maluch dopiero uczy się efektywnie ssać,
  • gdy dziecko jest chore, ma infekcję – apetyt zwykle spada,

W razie wątpliwości, czy noworodek zjada odpowiednio dużo, warto zasięgnąć porady specjalisty. Mogą w tym pomóc wizyty położnej, która również kontroluje wagę malucha.

Kontrola wagi niemowlęcia a ilość przyjmowanego pokarmu

To, ile powinien jeść noworodek, wpływa bezpośrednio na tempo przybierania masy ciała maleństwa. Siatki centylowe wskazują na normy w pierwszych tygodniach, miesiącach i latach życia. Na każdej wizycie u lekarza czy kontroli położnej maluch jest ważony. To pomaga wyłapać ewentualne nieprawidłowości i działać odpowiednio wcześnie.

Gdzie znaleźć kompletne informacje o odżywianiu noworodków?

Masz jeszcze pytania, chcesz wiedzieć więcej o tym, ile powinien jeść noworodek? Warto zapoznać się ze specjalistycznymi artykułami na portalu https://dzidziusiowo.pl/, gdzie znajdziesz najnowsze informacje zgodne z aktualnymi wytycznymi dotyczącymi żywienia noworodków, a także szereg porad dotyczących opieki, pielęgnacji i innych zagadnień związanych z najmłodszymi dziećmi.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *