Holter EKG – jak się przygotować i czego unikać podczas badania?

Wśród ważnych badań diagnostycznych, które powinny wykonać osoby zmagające się z chorobami układu naczyniowo-sercowego, znajduje się holter EKG.

Badanie holter EKG – charakterystyka

Badanie holter EKG to sposób na profesjonalną diagnostykę serca, które ma za zadanie monitorowanie w ciągu 24 godzin czynność elektryczną tego narządu. Celem diagnostyki jest wykazanie potencjalnych nieprawidłowości i zaburzeń, które nie zawsze wychodzą na jaw podczas wykonywania typowego badania EKG. Diagnostyka tego typu sprawdza się zwłaszcza w przypadku tych pacjentów, u których zaburzenia pracy serca są dość subtelne i trudne do wyłapania przy okresowych badaniach. Funkcjonowanie holtera EKG jest analogiczne do urządzeń elektrokardiograficznych ustawionych w gabinetach lekarskich. Sprzęt, a precyzyjniej mówiąc, przyczepione do skóry elektrody wychwytują impulsy serca, poddają je przetworzeniu, a na koniec udostępniają w postaci zapisu kardiograficznego zrozumiałego dla lekarza.

Kiedy warto zainteresować się wykonaniem badania holterowemu EKG?

Jakie osoby mogą uzyskać korzyści w wyniku poddania się badaniu holterowemu EKG? Do wykonania takiej procedury medycznej pacjenta powinny skłonić następujące objawy: uczucie duszności, uczucie dławienia i szybkiego bicia serca czy spadek tolerancji wysiłkowej. Pacjenci będący pod opieką kardiologa również w wielu przypadkach powinni poddać się takiemu badaniu, zwłaszcza jeśli w ich sytuacji dochodzi do zaburzeń rytmu pracy tego narządu. Osoby chorujące na choroby wieńcowe, ale też kardiomiopatię mogą uzyskać cenne informacje wspomagające dalsze leczenie dolegliwości. Holter EKG daje wiedzę na temat nasilenia problemów oraz rodzaju zaburzeń rytmu serca. Lekarz prowadzący dobiera pacjentowi jego typ badania 3- lub 12-kanałowy.

Holter EKG – jak się przygotować?

Warto w tym względzie zasięgnąć opinii swojego lekarza, gdyż może on w określonych sytuacjach zalecić konkretne zachowania, na przykład czasowe odstawienie leków. Z perspektywy pacjenta ważne jest dokładnie umycie rejonu klatki piersiowej, a także zadbanie o to, aby na skórze nie znajdowały się żadne kosmetyki, w tym tłuste balsamy, oliwki czy kremy. Lekarz podczas wizyty zamocuje do skóry pacjenta specjalne elektrody, które mają na celu monitorowanie czynności serca podczas zwyczajnych, codziennych aktywności. Najlepsze rezultaty osiąga się wtedy, gdy działaniu sprzętu towarzyszą uważne obserwacje ze strony samego pacjenta, a także zapisywanie momentów, w których dochodzi do pojawienia się bólu w okolicy serca. Lekarzowi łatwiej będzie wówczas skojarzyć chwile pojawienia się bólu z konkretnym wycinkiem zapisu pracy urządzenia. Przekłada się to na trafniejszą diagnozę. Badanie holter EKG możesz wykonać w jednej z naszych przychodni: https://salve.pl/przychodnie/oferta/badania-diagnostyczne/holter-ekg/.

Holter EKG – czego unikać?

W czasie trwania badania, należy unikać przede wszystkim kąpieli na basenie czy wyjazdów nad jezioro, ale też ostrożnie wykonywać domowe czynności higieniczne związane z myciem ciała. Ważne jest, aby ograniczyć też czynności wywołujące nadmierną potliwość, na przykład wizyty na siłowni czy intensywne prace w ogrodzie. Nadmierne wydzielanie potu może osłabić przyleganie elektrod do skóry. Również wstrząsy elementów diagnostycznych mogą spowodować zakłócenia, a przez to nieprawidłowy odczyt. Warto skrócić do minimum swój pobyt blisko silnych magnesów lub urządzeń elektronicznych, które mogą zakłócać działanie rejestratora.

Holter EKG – czego nie wolno?

Wśród czynników, których warto unikać w czasie, gdy jest się poddawanym badaniu, znajduje się spożywanie alkoholu i produktów zawierających kofeinę, takich jak kawa, herbata czy napoje energetyczne. Tego typu substancje mogą mieć wpływ na uzyskany zapis urządzenia. Dobrym pomysłem jest dokładne skonsultowanie zaleceń jeszcze przed poddaniem się badaniu.

Jak wygląda odczyt zapisu z urządzenia?

Po upływie określonego czasu pacjent powraca do gabinetu zabiegowego z urządzeniem. Specjalista wyjmuje z niego kartę z danymi, którą następnie umieszcza w komputerze. W ten sposób lekarz może dowiedzieć się szczegółów na temat czynnościowej pracy serca oraz tego, czy przebiega ona w sposób całkowicie prawidłowy. Holter EKG ujawnia zaburzenia rytmu tego organu, ale też określa, czy jest on wolny, czy też szybki. Badanie zostaje zakończone wydaniem choremu raportu oraz ustalenie metod dalszego leczenia.

Artykuł sponsorowany

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *