Gorset ortopedyczny – profilaktyka i leczenie wad kręgosłupa

Gorset ortopedyczny jako specjalistyczna orteza jest skutecznym wsparciem w profilaktyce i leczeniu wad kręgosłupa. Zapobiega pogłębianiu się wad postawy i dolegliwości bólowych. Wspiera proces rehabilitacji kręgosłupa po doznanych urazach i korzystnie działa przy leczeniu zwyrodnień. Stosowany jest ponadto u dzieci i nastolatków w celu prawidłowego rozwoju postawy ciała, a także u sportowców i dorosłych w związku z doznanymi schorzeniami.

Wskazania do noszenia gorsetu ortopedycznego

Głównym zadaniem noszonego gorsetu jest stabilizacja, czyli stałe utrzymywanie kręgosłupa w określonej pozycji, zwłaszcza części lędźwiowej i piersiowej. Zalecany jest w przypadku takich schorzeń jak skolioza (boczne skrzywienie kręgosłupa), kifoza (wygięcie kręgosłupa do tyłu) i lordoza (wygięcie kręgosłupa do przodu). Wykorzystywany jest w profilaktyce wad postawy, leczeniu kontuzji kręgosłupa oraz rehabilitacji kręgosłupa po urazach i przebytych operacjach ortopedycznych.

Znakomicie sprawdza się również w profilaktyce i korygowaniu wad postawy u dzieci i młodzieży, zapobiegając pogłębianiu się nieprawidłowej postawy młodego kręgosłupa na etapie rozwoju. U osób dorosłych gorsety ortopedyczne wspierają leczenie złamań, pęknięć i poważniejszych urazów. Pomagają także przy zwyrodnieniach i dolegliwościach bólowych spowodowanych przeciążeniem, nadwyrężeniem kręgów itp.

Gorset ortopedyczny – działanie i dobór

Stabilizator ortopedyczny rozkłada siły korekcyjne na dwa sposoby. Bierny sposób polega na niwelowaniu patologicznego ustawienia kręgów i ucisku miejsca skrzywienia. Natomiast korekcja czynna jest przywracaniem właściwej struktury mięśniowej i przeciwdziałaniem pogłębieniu się skrzywienia.

Dobór gorsetu ortopedycznego musi uwzględniać zwłaszcza cel jego noszenia. Przy poważniejszych urazach i znacznych wadach postawy, gorset dobiera się indywidualnie, zamawiając go poprzez szycie na miarę. W przypadku mniejszych urazów, nieznacznych wad postawy i profilaktyki, sprawdzą się gotowe produkty dostępne tylko w wyspecjalizowanych sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym. Skuteczne w działaniu, trwałe i niezawodne gorsety w sklepie https://akson.pl/ są dobrym i bezpiecznym wyborem dla każdego pacjenta.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *