Główne przyczyny smogu w Polsce i jak z nimi walczyć.

W ostatnim czasie jakość powietrza w Polsce znacznie się pogorszyła. Na wielu obszarach kraju normy stężenia niebezpiecznych dla zdrowia a nawet życia związków chemicznych oraz pyłów zostały znacznie przekroczone. Mimo to, wiele osób bagatelizuje ten problem i nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa jakie niesie to zjawisko. Jakie zatem są przyczyny smogu i jak z nim walczyć?

Temat smogu w Polsce jest bardzo często poruszany w mediach. Spotykamy się z nim prawie wszędzie. Poza tym, że występuje w miastach, miejscach o dużym natężeniu ruch pojazdów, to nawet towarzyszy nam na wsiach zwłaszcza w sezonie grzewczym. Smog jest nienaturalnym zjawiskiem atmosferycznym, które w szczególności jest skutkiem działalności człowieka oraz pewnych niesprzyjających okoliczności przyrody. Termin smog jest mieszanką dwóch angielskich słów: smoke czyli dym i fog czyli mgła. Polega on na równoczesnym występowaniu zanieczyszczeń powietrza wraz z takimi zjawiskami atmosferycznymi jak mgły i braku wiatru.

Skąd bierze się smog?

Największy udział w tworzeniu smogu w Polsce ma tzw. niska emisja”, czyli spaliny pochodzące z kotłów i pieców na paliwa stałe w gospodarstwach domowych. Sytuację dodatkowo pogarsza spalanie złej jakości węgla i innych paliw w urządzeniach nie spełniających żadnych norm emisji spalin. W piecach tych można spalić nie tylko muł i miał, ale także zwykłe śmieci, w tym również tworzywa sztuczne. Są to produkty o wysokiej zawartości chloru, siarki, oraz popiołu. Spalanie śmieci, choć jest szkodliwe i nielegalne, jest niestety w Polsce powszechne zarówno w najmniejszych miejscowości jak i dużych miastach.
Poważnym źródłem zanieczyszczeń jest również transport. Obecnie w Polsce po ulicach porusza się znaczna ilość samochodów osobowych, które często są stare i emitują bardzo duże ilości zanieczyszczeń. Ponadto sporo tlenków azotu oraz lotnych substancji organicznych wprowadzają do powietrza samochody ciężarowe, oraz stare busy i autobusy.
Źródłem zanieczyszczeń powietrza jest także przemysł, a w szczególności energetyka węglowa. Zakłady, takie jak huty, koksownie czy elektrownie cieplne, mają znaczny wpływ na emisję metali ciężkich, tlenków azotu, dwutlenku siarki oraz pyłów.

Jak walczyć ze smogiem?

Coraz większe zanieczyszczenie powietrza wpływa niekorzystnie nie tylko na środowisko, ale także na nasze zdrowie. Metale ciężkie i nieorganiczne związki stają się zabójcze. Ponadto smog jest nośnikiem bakterii, które są oporne nawet na antybiotyki. Smog wywołuje choroby dróg oddechowych, układu krążenia i nerwowego. Jak zatem walczyć ze smogiem?
Gdy krajobraz przysłonięty jest mgłą utworzoną przez smog i nie ma możliwości wpuszczenia do mieszkania świeżego powietrza, idealnym rozwiązaniem jest wyposażenie pomieszczenia w dobrej jakości oczyszczacz powietrza.
Można przyczynić się do redukcji emisji spalin do atmosfery korzystając z komunikacji miejskiej albo podczas sprzyjającej pogody przesiąść się na rower. Będzie to rozwiązanie korzystne nie tylko dla środowiska, ale również dla naszego zdrowia.
Świetną metodą na walkę ze smogiem jest stosowanie maski antysmogowej. Rosnące zanieczyszczenie powietrza przez pyły PM10 czy PM2, 5 sprawiło, że co raz więcej osób wybiera maski antysmogowe Dragonmask. Należy pamiętać, że ten najwyższej jakości produkt, uzyskał certyfikat Państwowego Instytutu Badawczego CIOP. Maski antysmogowe Dragonmask dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii węgla aktywnego, posiadają wysoką skuteczność filtracji zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Filtry stosowane w tych maskach wychwytują aż 99, 9% szkodliwych pyłów PM2, 5 i PM10 oraz kurzu, spalin i dymu tytoniowego. Można zakupić także sportowe maski antysmogowych tej marki. Z kolei zaś seria masek antysmogowych DRAGON CASUAL dedykowana jest dzieciom, kobietom w ciąży oraz osobom starszym. Dopóki jednak całkowicie nie pozbędziemy się smogu maski antysmogowe Dragonmask pozostaną najlepszą formą ochrony przed pyłami zawieszonymi.
Ponadto walcząc ze smogiem warto otaczać się dużą ilością zieleni, która tworzy naturalną barierę przed zanieczyszczeniami powietrza. Doskonałym rozwiązaniem jest instalacja pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych, które są zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne.
Smog w Polsce jest poważnym problemem, dlatego też konieczne jest wdrożenie działań, które pomogą w ograniczeniu jego poziomu, ale także pozwolą oczyścić powietrze z obecnych już zanieczyszczeń. Na zakończenie warto również wspomnieć, że w walce ze smogiem pomaga Program Czyste Powietrze.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *