Gdzie najlepiej wykonać prywatnie test na koronawirusa?

Testy na koronawirusa cieszą się dużą popularnością, a coraz większa ilość osób decyduje się na wykonanie badania do celów prywatnych. Bezpłatnie można wykonać test, posiadając skierowanie od lekarza, które w razie występowania niepokojących objawów powinno być wydawane bez problemów. Badanie prywatne wiąże się z koniecznością wniesienia opłaty, jednak jego wykonanie nie jest jednoznaczne z koniecznością poddania się kwarantannie.

Prywatne testy na koronawirusa

W związku z dużym zapotrzebowaniem na badania, test na koronawirusa można wykonać w laboratoriach zlokalizowanych w każdym większym mieście. Warto wybierać sprawdzone placówki, które oferują szeroką ofertę badań dostosowaną do potrzeb pacjenta. W takich miejscach badanie można wykonać praktycznie od ręki, nie trzeba umawiać się wcześniej. Placówek jest wiele — można znaleźć nawet kilka punktów niektórych laboratoriów w dużych miastach, dlatego też w chwili obecnej nie ustawiają się długie kolejki do badań.

Testy prywatne są alternatywą dla badań, które może zlecić lekarz — nie wiążą się z koniecznością poddawania się kwarantannie tuż po pobraniu materiału, co odstrasza wielu Polaków przed zgłaszaniem się na badania. Prywatny test na koronawirusa polecany jest dla osób, które chcą sprawdzić swój stan zdrowia, planują wyjazd czy spotkanie rodzinne.

Jaki test wybrać?

Laboratoria oferują kilka typów testów służących do wykrywania obecności koronawirusa w organizmie. Najbardziej skuteczne są testy molekularne, jednak kosztują one więcej niż testy antygenowe, a wynik jest dostępny po kilku godzinach. Tańsze, ale jednocześnie mniej dokładne są testy antygenowe PCR, popularne wśród osób podróżujących. Wynik badania można uzyskać już w kilkanaście minut.

Badania wykrywają obecność zakażenia koronawirusem, natomiast testy wykonywane z krwi pozwalają na wykrycie obecności w krwi osoby badanej przeciwciał. Mogą one świadczyć o aktualnym zakażeniu, ale również o już przebytej chorobie czy szczepieniu. Dostępne są również testy kasetkowe, które wykazują jednak niską skuteczność i mogą wskazywać jedynie na kontakt z patogenem. Laboratoria na ogół ich nie wykonują, ale takie testy można kupić w marketach, aptekach czy w drogeriach.

Kiedy wykonywać test na koronawirusa?

Test na koronawirusa należy wykonywać w przypadku możliwości zakażenia patogenem np. po kontakcie z osobą chorą oraz już po wystąpieniu pierwszych niepokojących objawów. Najbardziej czułe są testy genetyczne, które mogą wykryć nawet niewielką ilość wirusów w organizmie, wykazując największą skuteczność następnego dnia po pojawieniu się objawów lub w 7-9 dni po kontakcie z nosicielem.

Procedura ich wykonania jest stosunkowo droga, dlatego też badanie kosztuje więcej niż PCR. Testy antygenowe zaleca się wykonać w 5-7 dni po pojawieniu się pierwszych symptomów. Nie warto zamawiać badania w laboratorium tuż po kontakcie z zakażonym, bowiem wówczas wynik nie będzie wiarygodny. Badania przeciwciał zaleca się wykonać co najmniej 2-3 tygodnie po zakażeniu czy szczepieniu.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *