Gastronomiczna szatkownica – sposób na szybkie gotowanie

Jednym z najbardziej czasochłonnych etapów związanych z przygotowywaniem posiłków jest krojenie warzyw. Porcje potrzebne w lokalach gastronomicznych są tak duże, że samodzielne wykonywanie tej czynności jest raczej niemożliwe. Rozwiązaniem sytuacji jest zaopatrzenie się w sprzęty typu gastronomiczna szatkownica. Nadaje się ona nie tylko do warzyw, ale również owoców. To szybki sposób na uzyskanie pożądanej grubości i kształtu składnika. Co warto wiedzieć na jej temat przed zakupem?

Czym wyróżnia się gastronomiczna szatkownica?

Na początek trzeba zaznaczyć, że na rynku dostępne są zarówno wersje elektryczne, jak i modele wymagające do działania siły rąk. W przypadku lokali gastronomicznych najczęściej spotyka się egzemplarze zaliczane do pierwszej grupy. Wynika to z ich szybszego działania i wydajniejszej pracy. Szatkownice ręczne najczęściej są wybierane do domowych kuchni. Za pomocą tego typu urządzeń można skutecznie pokroić nawet bardzo twarde warzywa, takie jak buraki, bataty czy ziemniaki. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

  • W zależności od stopnia zaawansowania sprzętu, można spotkać się z różnymi trybami pracy. Na rynku dostępne są zarówno proste egzemplarze, jak i wielofunkcyjne. Te drugie są wyposażone w ostrza o różnym kształcie, dzięki czemu można z powodzeniem wykorzystać je do krojenia w słupki lub plastry. Niektóre modele pozwalają nawet na krojenie pieczywa lub sera, co czyni je wyjątkowo uniwersalnymi.
  • Rozmiar i kształt owoców oraz warzyw można swobodnie regulować. Wszystko odbywa się szybko i bardzo precyzyjnie, dzięki czemu możemy cieszyć się idealnie pokrojonymi składnikami o tej samej wielkości.
  • Gastronomiczna szatkownica wyróżnia się bardzo mocną konstrukcją, dzięki czemu znakomicie sprawdzi się podczas pracy na kuchni, gdzie niejednokrotnie panują trudne warunki. Tego typu sprzęty najczęściej są wykonane ze stali nierdzewnej, aluminium lub tworzywa ABS. Każdy z nich jest wytrzymały, dzięki czemu inwestując w takie urządzenie możemy liczyć na bezawaryjne użytkowanie przez długie lata.
  • Kolejną istotną zaletą jest łatwość utrzymania w czystości, co ma kluczowe znacznie w branży gastronomicznej.

Dlaczego warto zdecydować się na gastronomiczną szatkownicę?

Opisywane urządzenie jest jednym z tych sprzętów, który w ogromnym stopniu umożliwia zautomatyzowanie pracy kucharza. Ma to istotne znaczenie, gdyż dążenie do upraszczania procesów pozwala skoncentrować się na ważniejszych zadaniach, wymagających skupienia i poświęcenia uwagi. Krojenie warzyw i owoców jest zaś czynnością powtarzalną, która niestety zajmuje bardzo dużo czasu. Gastronomiczna szatkownica znacznie skraca długość przygotowywania posiłków, a jednocześnie zapewnia znakomite efekty. Jakość i wygląd krojonych warzyw oraz owoców są znacznie lepsze w porównaniu do krojenia ręcznego.

Kolejną kwestią jest wysoki poziom bezpieczeństwa tego typu urządzeń. Używając tradycyjnego noża, w sytuacji gdy działamy pod presją czasu, nietrudno o wypadek w pracy i skaleczenie, które czasem może skończyć się tragicznie. W przypadku urządzeń typu szatkownice, warzywa po prostu wkłada się do otworów i cała praca zostaje wykonana w środku. Co za tym idzie, ryzyko zranienia się praktycznie nie występuje. Na uwagę zasługuje również bardzo duża wydajność takich sprzętów, sięgająca kilkuset kilogramów na godzinę. Gastronomiczna szatkownica to zatem najlepszy wybór dla wszystkich lokali gastronomicznych, hoteli, firm cateringowych oraz tych, które zajmują się przetwórstwem owoców i warzyw lub produkcją świeżych sałatek.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *