Frytownica gazowa – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Komu z nas nie leci ślinka na myśl o chrupiących frytkach? Zanim jednak trafią one do brzucha naszego i naszych klientów, musimy zaopatrzyć się w profesjonalną frytownicę gazową. To najlepszy sprzęt, jaki możemy mieć w swoim lokalu gastronomicznym. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu frytownicy gazowej? Jakie modele są dostępne w sprzedaży? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz poniżej. Zachęcamy do lektury!

Frytownica gazowa – czym różni się od tej do użytku domowego?

Frytki są podawane w różnego typu barach, knajpkach i restauracjach – zarówno jako samodzielna przekąska, jak i dodatek do dania głównego. Choć na co dzień, w domu, wystarczy nam niewielkie urządzenie, to jednak potrzeby lokalu gastronomicznego są zupełnie inne i tutaj ani rusz bez profesjonalnego sprzętu. To dzięki niemu jesteśmy w stanie szybko i sprawnie zrealizować wszystkie zamówienia.

Dla przykładu frytownica gastronomiczna, czyli frytownica gazowa, ma większą pojemność, liczbę komór, jest wydajniejsza i lepiej wyposażona. Jak sama nazwa wskazuje, jest zasilana gazem, a takie rozwiązanie bardziej się opłaca pod względem ekonomicznym (szczególnie gdy zamierzamy użytkować ją każdego dnia przez wiele godzin). Dodatkowo możemy liczyć na znacznie dłuższą gwarancję, z ewentualnym rozszerzeniem zakresu ochrony.

Co jeszcze różni frytkownicę domową od frytownicy gazowej, to wygląd. Pierwsze są kompaktowe i raczej przyjemne dla oka, w różnych kolorach, natomiast drugie są wykonane głównie ze stali nierdzewnej – wszystko po to, by urządzenia wykazywały ponadprzeciętną odporność na różne czynniki, jak na przykład wysoką temperaturę, tłuszcz czy środki czyszczące.

Z czego zbudowana jest frytownica gazowa?

Frytownica gazowa posiada przede wszystkim misę, do której wlewa się tłuszcz, i kosz, w którym umieszczamy surowe frytki. W zależności od modelu przygotujemy w nich od kilku do nawet kilkudziesięciu kilogramów frytek w ciągu godziny. Nie bez znaczenia są również odpowiednio dobrane filtry. To właśnie one gwarantują nierozprzestrzenianie się zapachów z urządzenia po całym lokalu, a na tym powinno zależeć każdemu właścicielowi.

Użytkowanie frytownicy gazowej zdecydowanie usprawnia izolowany uchwyt. Pozwala on wyjmować gotowe frytki bez ryzykowania poparzenia się. Bezpieczeństwo użytkowania zwiększa ponadto specjalna pokrywa, dzięki której nie dotkniemy rozgrzanego tłuszczu. Ważnym elementem frytownicy jest także kran spustowy, który zapewnia łatwe i komfortowe usuwanie zużytej frytury, bez rozlewania jej.

Na co trzeba zwrócić uwagę przy zakupie frytownicy gazowej?

Skoro wiemy już, czym różni się frytownica gazowa od tej do użytku codziennego w domu, a także z czego jest ona zbudowana, to teraz możemy przejść do tego, jak ją kupować. I tak powinniśmy w pierwszej kolejności sprawdzić, jakie wymiary urządzenia zmieszczą się w naszym lokalu. Może okazać się, że mamy zbyt mało miejsca do wolnostojący sprzęt i musimy szukać takiego stawianego na blacie. Oprócz tego musimy wiedzieć, czy dany model posiada jedną, czy może dwie komory i jaka jest ich pojemność, a także czy ma wbudowaną funkcję regulacji temperatury i w jakim zakresie?

Na koniec jeszcze ważnymi parametrami jest zasilanie, a dokładniej, jaki rodzaj gazu jest wymagany i czy mamy zainstalowany wspomniany kranik do spuszczania tłuszczu po skończonej pracy.

Wszystkie powyższe informacje powinny pomóc Ci kupić frytownicę gazową spełniającą wszystkie wymagania. Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak życzyć udanych zakupów, a później smacznego!

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *