Dziennik żywieniowy – dla kogo i w jakim celu?

Zapisywanie wszystkich swoich posiłków jest bardzo przydatne w diagnozowaniu najróżniejszych problemów. Pomaga także budować dobre nawyki. Wiele mówi się ostatnio i pakowaniu nad domowym budżetem za pomocą tabelek i notatek. Tak samo podejść można – iż pewnością warto – do swojej diety.

Dziennik żywieniowy – komu jest potrzebny

Prowadzenie dziennika, w którym zapisujemy wszystkie spożywane produkty, jest przydatnym narzędziem w osiąganiu dietetycznych celów. Zarówno tych widocznych, jak odchudzanie czy uzyskanie większej masy mięśniowej, jak i związanych z poprawą swojej diety zanim skutki złych nawyków zaczną być widoczne. Dziennik dietetyczny pomoże również w odkryciu nietolerancji pokarmowych i innych problemów, które nie zawsze dają natychmiastowe objawy. Zdarza się na przykład, że niektóre produkty spożywcze sprzyjają atakom migreny. Prowadząc dziennik posiłków, z czasem możemy odkryć, co działa tak w naszym przypadku.

Dziennik diety a odchudzanie

Nie da się ukryć, że dziennik diety jest bardzo ważny w przypadku odchudzania. Należy zacząć go prowadzić jeszcze zanim udamy się do dietetyka. Najlepiej jest co najmniej dwa tygodnie wpisywać wszystko, co jemy i pijemy – łącznie z drobnymi przekąskami i napojami alkoholowymi. Wówczas specjalista będzie miał łatwy wgląd w nasze zwyczaje żywieniowe i styl życia. Także samodzielnie wiele rzeczy można zauważyć, prowadząc takie zapiski. Jeśli próbujemy komponować dietę samodzielnie albo zakończyliśmy już zapisaną kurację dietetyczną, dziennik pomoże kontrolować liczbę spożywanych kalorii, a także zawartość składników odżywczych.

Jak prowadzić zeszyt odchudzania

Bardzo ważna jest rzetelność, uczciwość wobec siebie, niepomijanie niczego. Odnotowywać należy wszystko, co ma jakąkolwiek wartość kaloryczną i odżywczą, a nawet wodę, której ilość ma wpływ na metabolizm organizmu i samopoczucie. Najlepiej jest zapisywać wagę lub objętość posiłków lub użytych do ich przygotowania produktów. Jeśli to nie jest możliwe, zapisujmy ilość plasterków, kromek, a nawet garści. Dla dietetyka to wyczerpująca informacja, można też znaleźć wiele kalkulatorów i przeliczników. Dziennik kalorii musi zawierać wartość energetyczną posiłków i napojów, a także godziny ich spożywania. Warto sprawdzić i zanotować także wartości odżywcze poszczególnych produktów i ująć je w zestawieniu.

Dziennik fitness – rozszerzona pomoc w odchudzaniu i treningach

Rozszerzoną wersją dziennika kalorii jest dziennik fitness. Przyda się on zarówno osobom chcącym zrzucić nadmiar kilogramów, jak i trenującym różnie dziedziny aktywności fizycznej. W dzienniku tkwi zapisujemy również wszystkie podejmowane ćwiczenia fizyczne: ich rodzaj, czas trwania, poziom intensywności, porę dnia. Profesjonalnym sportowcom i budującym masłem pomoże to lepiej dobrać dietę. Jako zeszyt odchudzania zapewni bardziej kompleksowe podejście do wprowadzania nowych nawyków i osiągnięcia trwałej zmiany. Będzie też dodatkowym motywatorem.

Dziennik żywienia a problemy zdrowotne

Dzisiaj coraz częściej powraca się do znanej już w starożytności prawdy, że jedzenie ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i jakość życia. Obecnie poparte jest to coraz liczniejszymi badaniami naukowymi. Dlatego warto stosować dziennik posiłków w przypadku chorób dietozależych, jak również dolegliwości, które nie są powiązane z żywieniem wprost i w sposób oczywisty. W tym celu należy zapisywać nie tylko sam skład i objętość posiłków. Ważny element będzie stanowiło samopoczucie, zwłaszcza przykre dolegliwości i objawy. Mogą się pojawiać nawet w kilkanaście godzin lub więcej po spożyciu danego produktu. Prowadzony regularnie dziennik pomoże jednak odkryć możliwe powiązania pomiędzy tym, co jemy, a samopoczuciem.
Szczególne przypadki są także wtedy, gdy ktoś ze względów zdrowotnych ma zwiększone zapotrzebowanie na określony składnik albo przeciwnie – musi unikać jego nadmiaru. Zaopatrzenie się w notes lub aplikację pomoże kontrolować jego spożycie i sprawdzić, czy jest to możliwe bez stosowania suplementów.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *