Działanie lecznicze wody – co warto o nim wiedzieć?

Wykorzystywanie wody w leczeniu różnych schorzeń było popularną praktyką już w starożytności. Takie terapie stosuje się również współcześnie, a miejscowości bogate w lecznicze wody mają status uzdrowisk. Jak wykorzystuje się prozdrowotne właściwości wody?

Woda jest niezbędna do życia, jest środowiskiem wielu procesów fizjologicznych. Pomaga także usuwać z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii. Ludzkie ciało składa się głównie z wody, jest też powszechna w przyrodzie. Lepsza będzie woda mineralna, źródlana czy lecznicza? W jaki sposób można wykorzystać jej właściwości?

Kosmetyki

Woda jest składnikiem większości kosmetyków. Zwykle pełni funkcję bazy lub rozpuszczalnika, jednak jej szczególne rodzaje, wysoko wysycone minerałami dodawane są jako składniki pielęgnacyjne. Mydła lecznicze na bazie wody są bogate w minerały, które działają zarówno na powierzchni skóry, jak i w głębszych jej warstwach. Przy częstym stosowaniu, część minerałów zawartych w mydle leczniczym może także przenikać do krwiobiegu.

Woda do picia

Polska posiada liczne źródła cennych wód leczniczych. Są one bogate w pierwiastki takie jak jod, lit, magnez, potas, wapń czy żelazo i mogą być stosowane wspomagająco w leczeniu różnych schorzeń. Naturalne wody mineralne są polecane zarówno dla osób aktywnych fizycznie, jak i tych, które na co dzień raczej nie ćwiczą. Minerały podawane w formie wody mineralnej są dobrze przyswajane przez organizm, przez co są efektywniejsze niż np. suplementy diety. Do picia na co dzień, szczególnie dla małych dzieci i osób z kamicą nerkową, dobrym wyborem będą też wody źródlane.

Hydromasaże

Woda wykorzystywana jest również w zabiegach fizjoterapeutycznych. Masaż wodny może być stosowany w wielu schorzeniach. Usprawnia krążenie krwi, łagodzi bóle mięśni i stawów, przynosi także ulgę po wyczerpującym treningu. Dużą zaletą takiego masażu jest możliwość dostosowania jego siły. Aplikuje się go miejscowo lub na większe powierzchnie ciała. Poza właściwościami zdrowotnymi hydromasaż ma również działanie relaksujące.

Pływanie

Poruszanie się w wodzie odbywa się inaczej niż na lądzie – angażowane są inne partie mięśni, wysiłek bywa bardziej intensywny. Dlatego tak dużą popularność zyskują wszelkie ćwiczenia w wodzie. Ważną przewagą tej aktywności fizycznej jest fakt, że podczas pływania nie dochodzi do nadmiernego obciążenia kręgosłupa. To szczególnie ważne dla osób z dużą nadwagą oraz pacjentów cierpiących na choroby układu ruchu.

Kąpiele

Jednymi z najpopularniejszych zabiegów, które oferują współczesne uzdrowiska, są kąpiele w wodach o działaniu leczniczym. Dzięki wysokiemu nasyceniu prozdrowotnymi substancjami możliwe jest ich wchłanianie przez organizm. Dobroczynnie działają także na stan skóry, włosów i paznokci.

Termoterapia

W lecznictwie uzdrowiskowym wodę stosuje się także do ogrzewania lub schładzania ciała. Takie zabiegi mogą usprawniać mikrokrążenie, łagodzić ból i zmniejszać obrzęki. Wykorzystuje się je także w odnowie biologicznej, gdyż wspierają naturalne procesy regeneracji organizmu.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *