Do czego służy pulsometr i dlaczego warto mieć go w domu? Odpowiadamy

Monitorowanie pracy serca jest przydatne w wielu sytuacjach. Sportowcy często badają puls, aby dokładnie kontrolować przebieg ćwiczeń. Niemniej nie tylko osoby aktywne fizycznie powinny obserwować ilość uderzeń serca na minutę. Pacjenci dotknięci chorobami układu oddechowego również muszą „trzymać rękę na pulsie”. Mogą to zrobić za pomocą pulsometru. Dlaczego warto zaopatrzyć się w to urządzenie?

Jeżeli chcesz, aby treningi o wysokiej intensywności (np. HIIT lub tabata) przyniosły zamierzone rezultaty, powinieneś monitorować pracę serca podczas tych ćwiczeń. Osoby z nadwagą lub otyłe również muszą ją kontrolować, ponieważ zbyt wysoki puls może być niebezpieczny dla ich zdrowia. Nie trzeba udawać się do placówki leczniczej, aby zmierzyć puls. Jeżeli zastanawiasz się, do czego służy pulsometr i czy możesz używać go samodzielnie w domu, zapoznaj się z tym artykułem.

Jak działa i do czego służy pulsometr?

Pulsometr to niewielkie urządzenie, które służy do monitorowania pracy serca. Określa się go również mianem pulsomierza, chociaż czasem mylnie łączy go się z innym przyrządem medycznym – pulsoksymetrem. Pulsoksymetr służy do mierzenia saturacji krwi, czyli jej nasycenia tlenem.

Pulsomierz to urządzenie, mierzące tętno, czyli pulsujący ruch ścian tętnic, który powstaje wskutek wyrzutu krwi podczas skurczu komór serca. Prawidłowy puls u osoby dorosłej wynosi od 60 do 100 uderzeń serca na minutę. Jest to poziom tętna w trakcie spoczynku i nie powinien wzbudzać niepokoju fakt, że podczas aktywności fizycznej puls wzrasta.

Pulsometr – pod jakimi postaciami występuje?

Pulsomierz jest łatwo dostępnym urządzeniem i można go spotkać pod różnymi postaciami. Obecnie pulsometr występuje najczęściej jako jedna ze składowych opaski sportowej (tzw. band) lub smartwatcha. Takie przyrządy łączą w sobie wiele funkcji takich jak, między innymi: krokomierz, zegarek czy stacja pogody.

Nieco rzadziej wykorzystywaną przez zwykłych użytkowników formą pulsomierza, jest ten występujący w dwóch częściach. Jedna z nich jest mocowana na wysokości piersi, a druga na nadgarstku. To urządzenie wykorzystywane jest przez osoby, którym zależy na dużej dokładności, ponieważ jest o wiele bardziej precyzyjne niż pulsometr jednoczęściowy.

Dlaczego warto zacząć korzystać z pulsometru?

Regularne badanie pulsu jest niezwykle przydatne. Dzięki niemu możesz monitorować kondycję swojego organizmu. Masz również szansę na wczesne zlokalizowanie nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego.

Przyczyn podwyższonego tętna jest wiele. Często za wysoki puls jest skutkiem używek, np. palenia papierosów czy picia alkoholu. Winowajcą nieprawidłowej pracy serca bywa również stres oraz stany nerwicowe. Zła dieta, a co za tym idzie, zbyt wysoki poziom cukru we krwi, także może sprawić, że Twój puls będzie niewłaściwy. Niemniej za wysokie tętno warto skonsultować z lekarzem, ponieważ może być ono spowodowane niewykrytymi jeszcze chorobami.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *