Dlaczego warto zaprosić miętę do swojej kuchni

Mięta jest znanym ziołem,  stosowanym jako napar czy dodatek do dań. Ma wiele właściwości leczniczych znanych w medycynie naturalnej od dawna. Na co konkretnie pomaga mięta?
Mięta jest rośliną wieloletnią, niezbyt trudna w uprawie. Lubi wilgotne, umiarkowanie nasłonecznienie podłoże. Najbardziej znana jest mięta: pieprzowa, zielona oraz polna.  Z mięty najczęściej wykorzystuje się liście i łodygi w niezmienionej formie lub suszonej do naparów.

Najważniejszą zaletą mięty jest jej zbawienny wpływ na układ pokarmowy. Wykazuje właściwości rozkurczające mięśnie gładkie układu pokarmowego, a co za tym idzie zmniejsza ból. Od lat skutecznie leczy wzdęcia czy zaparcia. To dzięki zawartości mentanolu, który ogranicza wydzielanie żółci. W problemach układu pokarmowego skuteczny jest napar z liści i łodyg. Warto taki napój spożywać profilaktycznie do ciężkich i tłustych potraw. Mięta pomaga również w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Wpływa na procesy trawienne, wspomagające odchudzanie. Mięta sprawdza się w przypadku wystąpienia zespołu jelita wrażliwego. Olejek z mięty działa przeciwbólowo na jelita i łagodzi podrażnienia związane ze stanem zapalnym w przewodzie pokarmowym.
Badania dowodzą, że mięta ma właściwości antywirusowe i antybakteryjne. Wspiera walkę z bakteriami występującymi w układzie pokarmowym, a także salmonelle, gronkowiec czy e coli.
Miętowa herbatka wykazuje również działanie uspokajające. Działanie to mięta zawdzięcza zawartości mentolu, który rozluźnia mięśnie. Miętowy napar sprawi, że nasz sen będzie spokojny. Badania udowodniły, że zapach mięty wspomaga koncentrację.

Oprócz właściwości uspokajających mięta wykazuje również działanie łagodzące dolegliwości towarzyszące migrenie.
Dodatkowo, liście mięty stosowane jako maść mają działanie przeciwświądowe, miejscowo znieczulające oraz przeciwzapalne.
Mięta jest dostępnych ziołem o przyjemnym smaku. Codzienny napar z mięty, nie tylko korzystnie działa na układ trawienny, ale również uspokaja. Rzucie liści mięty może zniwelować nieprzyjemny zapach z ust. Warto zaprosić miętę do naszej kuchni i korzystać z jej dobroczynnych właściwości.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *