Dlaczego otyłość jest niebezpieczna dla zdrowia?

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych obecnie problemów wśród ludzi jest nadwaga i otyłość. W większości przypadków jest to wynik codziennego spożywania niezdrowej żywności, braku ruchu i złej jakości snu oraz wysokiego poziomu stresu.

W momencie, gdy dostarczamy organizmowi więcej kalorii niż jesteśmy w stanie zużyć (przekształcić na energię) dochodzi do nadwyżki kalorycznej. W zależności od stopnia zaawansowania tego stanu, ciało zaczyna gromadzić nadmiar kilogramów. Współczesny rynek oferuje mnóstwo różnych, całkowicie naturalnych i niezawodnych środków jak Slimerix – nowy suplement wspomagający odchudzanie.

Za pomocą wskaźnika masy ciała (BMI – Body Mass Index) można łatwo określić, czy dana osoba ma niedowagę, czy też ma nadwagę. Osoby, których BMI wynosi powyżej 25 są podatne na problemy ze zdrowiem układu krążenia.

Co to jest otyłość i jak jej uniknąć?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wielokrotnie podkreślała niebezpieczeństwa jakie otyłość stwarza dla dobrego stanu organizmu. W 2000 roku wydała ona specjalny raport, w którym stwierdza się obecność zbyt dużej ilości osób z nadmierną tkanką tłuszczową.

Otyłość i nadwaga to dwa terminy używane do opisania zakresu przyrostu masy ciała powyżej poziomów uznawanych za zdrowe. Średni BMI dla danej osoby jest mierzony z uwzględnieniem jej wzrostu, wieku i płci. Używane są one również do określenia pewnych limitów żywieniowych i stylu życia, które, jak wykazano, zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia pewnych chorób. Większość z nich ma znaczenie społeczne, jak cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia, naczyniowe i naczyniowo-mózgowe.

Otyłość i nadwaga są często określane przy użyciu następującego kryterium:

  • Choroba przewlekła, związana z gromadzeniem się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej w organizmie.
  • Gromadzi się podskórnie, w jamie brzusznej lub wokół organów wewnętrznych.
  • Szkodzi zdrowiu i wiąże się nie tylko z różnymi poważnymi dolegliwościami medycznymi, ale także ze skróceniem średniej długości życia.

Często pojęcie otyłości jest błędnie rozumiane, jako wzrost całkowitej masy ciała. Ale otyłość jest to zarówno ilość tkanki tłuszczowej, jak i całkowita masa tkanki kostnej i mięśniowej. Do nich dodaje się także masę narządów wewnętrznych oraz ilość wody obecnej w organizmie. W otyłości następuje wzrost całkowitej masy ciała, ale przy głównym zwiększeniu się masy tkanki tłuszczowej.

Jakie są główne zagrożenia związane z otyłością i nadwagą?

Problemy sercowo-naczyniowe są często związane z nadwagą i nie bez powodu. Badania i analizy medyczne wykazały, że wiele problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, zespół metaboliczny, nadciśnienie i miażdżyca, jest ich konsekwencją. Ponadto, choroby serca w połączeniu z osteoporozą i refluksem żołądkowo-przełykowym są również wywoływane przez nadwagę i otyłość.

Zespół metaboliczny powoduje nadciśnienie tętnicze, wzrost poziomu cukru we krwi oraz zaburzenie równowagi między lipoproteinami o małej gęstości a trójglicerydami. Mówiąc prościej, przyjmuje się, że obwód w talii większy niż 102 cm dla mężczyzn i 88 cm dla kobiet jest uważany za czynnik wysokiego ryzyka. Powoduje on choroby sercowo-naczyniowe, które są bezpośrednią konsekwencją zespołu metabolicznego.

Nadwaga jest niebezpieczna dla zdrowia, a liczba osób cierpiących na otyłość szybko i stale rośnie. To jest niepokojące. Dlatego ważne jest, aby zbadać najbardziej rozpowszechnione przyczyny tej choroby. W związku z tym konieczne jest przyjęcie środków, które pomogą ograniczyć ilość nadmiaru tłuszczu w brzuchu. Ważne jest również, aby ludzie byli dobrze poinformowani. Należy również uświadamiać im dobre metody zapobiegania i zwalczania otyłości. Aby mogli sami podejmować właściwe działania i chronić się przed otyłością.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *