Dieta witariańska (Raw Food Diet) – rygorystyczna dieta wegetariańska

Dieta witariańska (Raw Food Diet) to jedna z odmian diety wegetariańskiej (jedna z najbardziej restrykcyjnych), zakładająca spożywanie wyłącznie surowych warzyw i owoców, oraz innych produktów pochodzenia roślinnego, produktów nie gotowanych i nie przetworzonych w jakikolwiek sposób, czyli możliwie jak najbliższych naturze – oprócz warzyw i owoców, witarianie spożywają m.in. orzechy (w tym masło orzechowe), ziarna i nasiona, oraz glony, niepasteryzowane miody i zimno tłoczone oleje. W diecie witariańskiej dopuszczalna jest jedynie obróbka w temperaturze do 42 stopni C, czyli w temperaturze, która nie niszczy naturalnych enzymów, oraz witamin i minerałów.

W diecie witariańskiej nie można smażyć potraw na patelni, ani gotować ich w garnku, w związku z czym, do właściwego skomponowania posiłków potrzeba trochę czasu, umiejętności i dobrych przepisów – warto wiedzieć, że do przygotowywania potraw witarianie często korzystają ze specjalnej suszarki do jedzenia, nazywanego dehydratorem, jednak jest to urządzenie dość drogie (często w cenie dużej lodówki).

Zalety i wady (plusy i minusy) diety witariańskiej

Jakie są zalety diety witariańskiej? Spożywanie wyłącznie surowych warzyw i owoców, a właściwie ominięcie procesu podgrzewania do wysokiej temperatury zmniejsza m.in. straty witaminy C, oraz kwasu foliowego (inaczej witaminy B9), jednych z najbardziej istotnych dla organizmu witamin – ponadto, naturalne i nieprzetworzone produkty roślinne są często wyjątkowo niskokaloryczne, dzięki czemu dieta witariańska jest skuteczną dietą odchudzającą.

Jakie są wady diety witariańskiej? Według dietetyków, dieta witariańska jest niepełnowartościowa, gdyż nie pokrywa w pełni zapotrzebowania organizmu na wszystkie składniki odżywcze, szczególnie w niektóre witaminy i minerały – dieta ta nie dostarcza m.in. pełnowartościowego białka (znajdującego się jedynie w mięsie i produktach odzwierzęcych), oraz odpowiednich ilości witaminy B12 i żelaza, a także kilku innych ważnych składników (podobnie jak inne restrykcyjne odmiany diety wegetariańskiej). W związku z powyższym, dieta ta wymaga suplementacji brakujących witamin i minerałów – w przeciwnym razie, może być szkodliwa i może prowadzić do rozwoju różnego typu chorób.

Podsumowując, choć prawidłowo skomponowana dieta witariańska (zakładając suplementację) ma pozytywny wpływ na zdrowie i sylwetkę, to jednak uważamy ją za zbyt skrajną, zbyt czasochłonną i zbyt kosztowną.

oblicz-bmi Autor

Komentarze

    Paulina

    (8 października 2019 - 11:04)

    Jeśli ktoś nie jest za bardzo przekonany do diety Raw tak jak ja, to polecam uzupełnić swoją dietę sokami wg. zaleceń terapiasokami.pl/dlaczego-warto-pic-soki. Takie soki w zupełności zaspokoją potrzeby naszego organizmu w witaminy i enzymy. Prawie codziennie piję soki własnej roboty i sobie chwalę, bo na całkiem surowe jedzenie, to chyba bym nie przeszła, a takie soki to jakaś namiastka diety Raw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *