Dieta Flexitarian (Flexitarian Diet) – czyli fleksitarianizm – modna dieta wegetariańska

Dieta Flexitarian (Flexitarian Diet), bardziej znana jako fleksitarianizm, to nowy i bardzo modny sposób odżywania, polegający na stosowaniu się do zasad diety wegetariańskiej (czyli odżywaniu się naturalną, zdrową żywnością pochodzenia roślinnego), ale jednocześnie zakładający okazjonalne spożywanie mięsa (np. raz w tygodniu) – można powiedzieć, że to elastyczny wegetarianizm – mniej restrykcyjny, ale równie zdrowy. Zarówno lekarze, jak i dietetycy są zgodni, że wegetarianizm to bardzo zdrowy sposób odżywania, mający bardzo pozytywny wpływ na organizm, chroniący przed nadwagą i otyłością, oraz zmniejszający ryzyko rozwinięcia się wielu groźnych chorób, przede wszystkim tych cywilizacyjnych, szczególnie chorób serca i układu krążenia, cukrzycy, oraz niektórych nowotworów – wynika to głównie ze znacznego ograniczenia szkodliwych tłuszczów nasyconych i cholesterolu, obecnych w mięsie i produktach odzwierzęcych, oraz ze zwiększenia spożycia wartościowych składników odżywczych, obecnych w warzywach i owocach, oraz pełnych ziarnach zbóż.

Pomimo, iż korzyści zdrowotne wynikające z przejścia na dietę wegetariańską są powszechnie znane, to jednak nie każdy jest w stanie zupełnie zrezygnować z jedzenia mięsa – właśnie do tych osób skierowany jest fleksitarianizm, który zakłada spożywanie mięsa od czasu do czasu (oczywiście w niewielkich ilościach). Fleksitarianizm to idealna dieta dla osób szukających zdrowego i jednocześnie nie wymagającego wielu poświęceń sposobu odżywiania. Specjaliści uważają, że fleksitarianizm stanie się w przyszłości bardzo popularnym, kulinarnym trendem – warto jednak zainteresować się nim już dzisiaj.

Należy dodać, że myśląc o fleksitarianizmie, mamy na myśli ograniczenie spożycia mięsa z powodów zdrowotnych, ekologicznych lub etycznych, a nie finansowych – dlatego do prawdziwych fleksitarianów nie można zaliczyć osób rezygnujących z mięsa z powodów finansowych.

Zasady fleksitarianizmu – czyli co jest zalecane, co dozwolone, a co zabronione

Podstawą fleksitarianizmu są przede wszystkim pełne ziarna zbóż (produkty pełnoziarniste), owoce i warzywa, a w mniejszym stopniu także niskotłuszczowy nabiał, oraz orzechy, nasiona i ziarna, stanowiące wartościowe uzupełnienie codziennej diety – produkty te zawierają wszystko, czego potrzebuje organizm do prawidłowego funkcjonowania, czyli białko, nienasycone kwasy tłuszczowe, węglowodany złożone, oraz przeciwutleniacze, witaminy i minerały, a także błonnik pokarmowy. Jeśli chodzi o mięso i produkty mięsne, to powinny być spożywane jedynie okazjonalnie i najlepiej w postaci chudego drobiu (jak kurczak i indyk) lub ryb, ewentualnie chudego mięsa (jak wołowina, czy cielęcina) – należy unikać tłustego mięsa (np. wieprzowiny i baraniny), oraz tłustego drobiu (np. kaczki i gęsi).

Dieta wegetariańska i fleksitarianizm często krytykowane są ze względu na niewystarczające ilości białka w produktach pochodzenia roślinnego, a tym samym w codziennym jadłospisie – nie jest to jednak prawda, gdyż białko, oprócz mięsa i produktów mięsnych znajduje się także w wielu produktach roślinnych, np. w warzywach strączkowych (szczególnie w soi, czerwonej soczewicy, grochu i białej fasoli), pełnoziarnistych produktach zbożowych (szczególnie w otrębach pszennych) i orzechach, oraz w produktach odzwierzęcych, czyli w nabiale (szczególnie w jajkach i przetworach mlecznych, np. w chudym twarogu), który jest dozwolony w wegetarianizmie i fleksitarianizmie.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *