Dieta Dukana – zasady.

Skutecznie zrzucaj wagę z dietą Dukana.

Oparta jest na produktach białkowych. Popularność zdobyła dzięki temu, że daje szybkie i widoczne efekty. Nie ma po niej efektu jo-jo, a osoba, która ją stosowała, może cieszyć się szczupłą sylwetką przez długie lata. Ma jeszcze jeden plus: dobrze oczyszcza organizm. Opracowana przez francuskiego dietetyka-Pierra Dukana, który od ponad 30 lat pomaga zrzucać zbędne kilogramy swoim pacjentom. Dieta składa się z czerech etapów, w którym redukujemy wagę i pracujemy nad utrzymaniem jej przez długi czas.

Na czym polega ta kuracja?

Dieta Dukana zasady polegają na rozłożeniu całego procesu redukcji na cztery etapy.

Etap pierwszy.

Faza zwana także atakiem lub fazą uderzeniową. Trwa około 5 dni, ale czas trwania jest elastyczny i zależy od tego, ile wagi chcesz zrzucić podczas całego procesu redukcji. Charakteryzuje się mocnym oczyszczaniem i dużym spalaniem. I tak:

  • Redukcja do 5 kg – etap pierwszy trwa 2 dni. Przewidywany spadek wagi: 0,5-1,5 kg.
  • Redukcja do 10 kg – etap pierwszy trwa 3 dni. Przewidywany spadek wagi: 1,5 kg-2,5 kg.
  • Redukcja do 20 kg – etap pierwszy trwa 5 dni. Przewidywany spadek wagi: 1,8 kg-3 kg.
  • redukcja do 40 kg – etap pierwszy trwa od 7 do 10 dni (nie dłużej). Przewidywany spadek wagi to około 3 kg.

Co jemy? Cielęcinę, wołowinę, drób, ryby, owoce morza, nabiał. W tej fazie nie wolno nam jeść warzyw i owoców. Wystrzegamy się węglowodanów. Jemy nabiał: jaja, sery, ale wyłącznie chude, bez serów żółtych. Unikamy masła, oleju, oliwy. Mięso gotujemy na parze, pieczemy i grillujemy.

Etap drugi.

Faza naprzemienna, podczas której spalamy sporo tkanki tłuszczowej. Trwa tyle, ile potrzebujesz, by zrzucić zaplanowane kilogramy. Przez 5 dni jemy warzywa, a potem na kolejne 5 wracamy do produktów proteinowych z fazy pierwszej.

Co jemy? Najpierw warzywa: pomidory, ogórki, brokuły, szparagi, kapustę, pieczarki, pory, szparagi, rzodkiewkę, szpinak, seler, marchew, paprykę, cukinię. Potem wracamy do produktów z fazy ataku i tak na przemian. W tej fazie unikamy: ryżu, awokado, warzyw strączkowych i kukurydzy. Nie używamy tłuszczów, a warzywa jemy surowe albo gotowane na parze.

Etap trzeci.

Faza utrwalenia. Tu potrzebujemy matematyki. Musisz ilość zrzuconych do tej pory kilogramów, pomnożyć przez 10. Wynik jest liczbą dni twojego kolejnego etapu. Jeśli schudłaś 8 kilogramów, to twój kolejny etap będzie trwał 80 dni.

Co jemy? Wszystkie produkty z poprzednich faz, ale do tego dokładamy jedną porcję dziennie owoców, chleb pełnoziarnisty i plaster żółtego sera. Owoce kemy wszystkie prócz: wiśni, winogron, czereśni i bananów. Chleb dziennie dozwolony jest w ilości dwóch kromek. Do tego dorzucamy raz w tygodniu posiłek z produktów skrobiowych, czyli ryż, makarony kasze, ziemniaki. Tłuszcze stosujemy w bardzo małych ilościach.

Etap czwarty.

Faza stabilizacji. Trwa do końca życia. Pomimo uzyskaniu szczupłej sylwetki jeden dzień w tygodniu poświęcasz na jedzenie produktów z fazy pierwszej. Dukan proponuje jeden stały dzień-czwartek. Przez resztę tygodnia jesz normalnie. Unikasz jednak fast-foodów, słodyczy i słodkich napoi.

Tak jak w każdej diecie musisz zadbać o odpowiednie nawilżenie. Braki witamin, które mogą pojawić się w pierwszych, dwóch fazach warto suplementować. W pierwszych dwóch fazach nie używamy tłuszczy. Przez pierwsze tygodniu spacerujemy. Nie trenujmy intensywnie bo nasz organizm będzie nieco osłabiony. Dieta Dukana zasady , ich przestrzegane, pozwoli nam w zawrotnym tempie zrzucić dużo kilogramów, nawet do 10 kg miesięcznie.

 

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *