Dieta Biggest Loser (Biggest Loser Diet) – dieta odchudzająca ze znanego reality-show

Dieta Biggest Loser (Biggest Loser Diet) to program dietetyczny stworzony na potrzeby amerykańskiego reality-show pt. „The Biggest Loser”, w którym otyli uczestniczy (każdy ważący ponad 100 kilogramów) prześcigają się w ilości zrzuconych kilogramów – choć dieta ta jest uważana za jedną z najbardziej skutecznych diet odchudzających na świecie, to jednak uzyskiwany spadek masy ciała jest zbyt szybki, co grozi efektem jo-jo, oraz problemami zdrowotnymi i psychicznymi, dlatego przedstawimy tutaj jedynie jej najzdrowszą odmianę. Warto wiedzieć, że według specjalistów z magazynu “U.S. News & World Report”, dieta Biggest Loser to najlepsza na świecie dieta dla osób z cukrzycą – jest to zasługa znacznego ograniczenia spożycia cukrów prostych i tłuszczów nasyconych, a jednocześnie zwiększenia spożycia błonnika pokarmowego.

Ważnym elementem diety Biggest Loser jest element konkurencji i odpowiedzialności, dlatego też zaleca się przejście na dietę równocześnie z inną osobą lub grupą osób, co działa motywująco na wszystkich uczestników, oraz utrudnia rezygnację z diety (presja grupy).

Zasady diety Biggest Loser – czyli co jest zalecane, co dozwolone, a co zabronione

Dieta Biggest Loser trwa 12 tygodni i opiera się na piramidzie 4-3-2-1, czyli: 4 porcje warzyw i owoców, 3 porcje produktów białkowych, 2 porcje produktów pełnoziarnistych i 1 porcja czegoś „extra” – zaleca się spożywanie częstych, ale niewielkich posiłków (optymalna ilość to 5-6 dziennie). Na dietę składają się 3 programy dietetyczne: 1200 kcal (ze względu na zbyt niską kaloryczność zdecydowanie odradzamy ten wybór), 1500 kcal lub 1800 kcal – nie zależnie od wyboru, 40 proc. kalorii powinno pochodzić z węglowodanów (najlepiej ze złożonych), 30 proc. z białek, a 25 proc. z tłuszczów (najlepiej z nienasyconych), natomiast pozostałe 5 proc. zarezerwowane jest na produkty zabronione na diecie, np. na słodycze (z produktów zabronionych nie powinno pochodzić więcej niż 100 kcal dziennie).

Dieta Biggest Loser zakłada znaczne ograniczenie lub całkowitą rezygnację z produktów o wysokim indeksie glikemicznym i o dużej zawartości węglowodanów prostych (cukrów) lub dużej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych (tłuszczy zwierzęcych) – dieta ta zakłada więc rezygnację z przetworzonego jedzenia (czyli z większości produktów dostępnych w sklepach), w tym z fast-foodów i słodyczy, a także z smażonych potraw i alkoholu. Posiłki powinny składać się przede wszystkim z bogatych w błonnik pokarmowy produktów pełnoziarnistych (jak brązowy ryż, ciemne makarony, gruboziarniste kasze, płatki owsiane, czy razowe pieczywo) i produktów białkowych (w postaci ryb, chudego mięsa lub chudego drobiu), oraz z warzyw i owoców – wszystkie posiłki powinny być przygotowywane w możliwie najprostszy sposób, oraz co istotne, nie mogą być smażone.

Główne zasady diety Biggest Loser:

codziennie należy jeść zdrowe i bogate w składniki odżywcze śniadanie – wskazane są produkty pełnoziarniste, szczególnie płatki owsiane i razowe pieczywo,

każdy posiłek i każda przekąska powinna zawierać porcję warzyw lub owoców,

każdy posiłek i każda przekąska powinna zawierać białko,

3 główne posiłki, czyli śniadanie, obiad i kolacja powinny zawierać produkty pełnoziarniste,

codziennie należy ćwiczyć przez co najmniej 30-45 minut, a najlepiej przez 60 minut – ćwiczenia powinny być w miarę intensywne, polecane jest tutaj bieganie, jazda na rowerze (według nas jest to najlepszy wybór, szczególnie dla osób z większą nadwagą), pływanie na basenie lub ćwiczenia na siłowni (najlepiej pod okiem instruktora, gdyż istnieje ryzyko kontuzji),

wszystko należy planować i zapisywać w dzienniku (zapisujemy spożyte posiłki i przekąski, oraz wykonane ćwiczenia).

Ważne. Aby po zakończeniu diety Biggest Loser utrzymać uzyskaną masę ciała, a więc uniknąć efektu jo-jo, nie można powrócić do dawnego stylu odżywiania – należy przejść na zdrową, odpowiednio kaloryczną i prawidłowo zbilansowaną dietę długoterminową (polecamy dietę DASH i TLC), lub co najmniej stosować się do ogólnych zasad zdrowego odżywiania (więcej na temat zdrowego odżywiania w artykule: „Zasady zdrowego odżywiania – 7 żelaznych zasad, które musisz znać”). Zaleca się także kontynuowanie rozpoczętego w czasie diety regularnego wysiłku fizycznego – wystarczy pół godziny dziennie, 5 dni w tygodniu.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *