Diagnoza psychologiczna – kiedy i dlaczego warto ją wykonać?

Diagnoza psychologiczna to coraz częściej wybierana usługa medyczna, oferowana w wielu placówkach specjalizujących się w zdrowiu psychicznym. Korzystają z niej różne osoby, niezależnie od ich wieku, płci, stanu zdrowia i zaleceń lekarza. Podstawą rozpoczęcia diagnozy psychologicznej jest uzyskanie skierowania od lekarza. Jest ona potrzebna w przypadku, gdy zależy Ci na uzyskaniu szczegółowych informacji o swoim stanie zdrowia przed rozpoczęciem psychoterapii. W oparciu o wynik diagnozy Twój lekarz i terapeuta mogą dobrać optymalną formę leczenia. Poniżej zdradzamy więcej szczegółów na temat diagnozy psychologicznej oraz podpowiemy dlaczego warto się zdecydować na jej przeprowadzenie.

Kiedy warto zdecydować się na diagnozę psychologiczną? 

Najczęściej pacjenci sięgają po tę formę diagnozy, gdy ich dotychczasowe objawy stają się zbyt uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu. Także gdy pacjenci zauważają u siebie niespodziewane zmiany – takie jak wystąpienie nowych objawów, nagła zmiana nastroju lub wystąpienie symptomów natury fizjologicznej – decydują się na diagnozę psychologiczną. Ponadto jest zalecana w przypadku osób młodych, u których podejrzewa się wystąpienie opóźnień rozwojowych lub zaburzeń. Warto też podkreślić, że niezależnie od wymienionych przyczyn, na diagnozę warto zdecydować się jeśli tylko Twój lekarz postawi takie zalecenie. 

Co podlega diagnozie psychologicznej? 

Przebieg diagnozy psychologicznej wygląda podobnie, niezależnie czy mowa o spotkaniu osobistym z psychologiem, czy też interesuje Cię diagnoza psychologiczna online. W obu wypadkach psycholog będzie wypytywał Cię o takie sprawy jak sposób funkcjonowania na co dzień, rodzaj poszukiwanej pomocy, poczucie szczęścia oraz zadowolenia z dotychczasowego życia oraz najbardziej niepokojące objawy. 

Diagnoza psychologiczna sprawdza się zwłaszcza w leczeniu: zaburzeń osobowości, zaburzeń autystycznych oraz typowych dla zespołu Aspergera, ADHD, zaburzeń koncentracji (ADD), zaburzeń neuropsychologicznych, obniżonej funkcji poznawczej, różnych form niepełnosprawności intelektualnej. Psychologowie mają uprawnienia do samodzielnego diagnozowania podstawowych i najczęściej występujących zaburzeń, takich jak wspomniane ADHD lub ADD. Do postawienia diagnozy o wystąpieniu zaburzeń ze spektrum autyzmu konieczna jest dodatkowa konsultacja z psychiatrą. 

Diagnoza stacjonarna czy online? 

Typowe spotkanie z psychologiem polega na udzieleniu wywiadu oraz udziale w specjalistycznych kwestionariuszach badawczych. Wiele osób decyduje się na jego odbycie w formie online, co ułatwia zarówno udział w diagnozie, jak i może przyspieszyć czas jej realizacji. Zazwyczaj jedno spotkanie online trwa od 60 do 120 minut. 

Diagnoza psychologiczna online jest polecana przede wszystkim pacjentom dorosłym, zwłaszcza tym, którzy swoje pierwsze spotkania z psychiatrą lub psychologiem mają już za sobą. W przypadku pacjentów młodszych – dzieci – zaleca się by pierwsze spotkanie odbyło się w formie stacjonarnej. Jest to bardziej skuteczny sposób na zyskanie zaufania Twojego dziecka oraz przekonanie go do podjęcia aktywnej współpracy z psychologiem na czas przeprowadzenia diagnozy.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *