Detoks – jak się za to zabrać?

Myśl o kilkudniowej kuracji detoksykacyjnej może być niesamowicie zniechęcająca. Przy tak wielu różnych dietach reklamowanych online i w książkach trudno jest określić, które podejście do zdrowia własnego organizmu jest najlepsze. Samodzielnie przeprowadzana detoksykacja stała się ostatnio bardzo modna, łatwo jest jednak stracić z oczu cel oczyszczania czyli skupienie się na całych, nieprzetworzonych produktach, które pielęgnują ciało i usuwają toksyczne obciążenie. Detoks bywa niezastąpiony jeśli stanowi sposób na rozpoczęcie drogi do zdrowej i prawidłowo zbilansowanej diety oraz zmiany destrukcyjnych nawyków żywieniowych.

Czym jest detoks?

Detoks organizmu to na ogół krótkoterminowe interwencje dietetyczne mające na celu eliminację toksyn z organizmu. Typowa dieta detoksykacyjna obejmuje okres postu, po którym następuje ścisła dieta złożona z owoców, warzyw, soków owocowych i wody. Czasami detoks obejmuje również zioła, herbaty, suplementy (Detosil) i oczyszczanie okrężnicy lub lewatywy.

Mądre podejście do diety detoksykacyjnej nie polega na ślepym podążaniu za najnowszymi trendami, które mogą prowadzić do niezdrowych wzorców żywieniowych. Warto wypracować własną ścieżkę zmian i podążać za rozsądnym planem, który nie tylko pozwoli wytrwać na obranej drodze, ale również zachęci do długotrwałej zmiany nawyków.

Naukowcy zgodnie twierdzą, że właściwie przeprowadzony detoks pobudza do pracy wątrobę, eliminuje szkodliwe produkty przemiany materii, poprawia krążenie, a nawet zapewnia organizmowi dostęp do zdrowych składników odżywczych zmagazynowanych w komórkach. Terapie oczyszczające są najczęściej zalecane ze względu na potencjalne narażenie na toksyczne substancje chemiczne znajdujące się w środowisku naturalnym lub dostarczane przez kiepską dietę. Kuracje te mają również pomóc w eliminacji różnych problemów zdrowotnych, w tym otyłości, problemów trawiennych, chorób autoimmunologicznych, stanów zapalnych, alergii, wzdęć i przewlekłego zmęczenia.

Od czego zacząć?

Aby zapobiec powszechnym i niezbyt przyjemnym reakcjom detoksykacyjnym, takim jak bóle głowy i nudności, warto usunąć ze swojego jadłospisu kofeinę, cukier, przetworzoną żywność i sztuczne substancje słodzące w dniach poprzedzających dietę oczyszczającą. Osoby, które nie są gotowe całkowicie zrezygnować z kofeiny, mogą przejść na napoje o niższej zawartości tej substancji, takie jak zielona lub biała herbata albo matcha.

Na etapie przygotowawczym należy również dobrze zaplanować rodzaje i czas spożywania posiłków na nadchodzący detoks. Przemyślany jadłospis pomoże uniknąć pokus podjadania i napadów wilczego głodu. Można także poświęcić ten czas na pozbycie się z kuchni wszelkich potraw lub napojów, które mogłyby stanowić pokusę podczas oczyszczania.

Ponieważ detoksykacja naturalnie wywoła efekt odchudzający to osoby zmagające się z nadwagą mogą wykorzystać tą synergię i upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Co więcej, aby znacząco wzmocnić spalanie tkanki tłuszczowej można by rozważyć zastosowanie suplementacji ukierunkowanej na zrzucenie nadmiaru wagi (Sliminazer).

Co jeść na diecie detoksykacyjnej?

Istnieje wiele sposobów na detoks – od całkowitych głodówek po prostsze modyfikacje żywności. Nie ma również twardych zasad dotyczących tego, co należy uwzględnić w diecie detoksykacyjnej. Warto jednak pamiętać, że podstawą procesu oczyszczania powinny być warzywa i owoce zawierające przeciwutleniacze oraz produkty bogate w błonnik, takie jak pełne ziarna, orzechy i nasiona. Budując swoją dietę wokół tych ostatnich, należy zachować umiar, gdyż są one stosunkowo kaloryczne. Ponadto można uzupełnić dietę detoksykacyjną w białko roślinne i sfermentowane pokarmy bogate w probiotyki, takie jak miso. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

  • na talerzu powinny się znaleźć lokalnie uprawiane, sezonowe owoce i warzywa, tj. buraki, marchew, jabłko, dynia, truskawki
  • każdy posiłek musi zawierać trochę białka, zdrowego tłuszczu, błonnika, węglowodanów pełnoziarnistych i owoców i warzyw
  • nie wolno rezygnować, ze śniadania
  • należy wypijać minimum 2,5-3 litry wody niegazowanej dziennie

Czego nie wolno robić podczas detoksu?

Podczas diety detoksykacyjnej należy bezwzględnie unikać przetworzonej żywności i wszelkich produktów spożywczych z dodatkiem cukru, mięsa, a także produktów mlecznych, które spowalniają metabolizm, soli i pszenicy.

Napoje alkoholowe oraz nikotyna są bezwzględnie zakazane podczas oczyszczania organizmu. Alkohol jest metabolizowany w organizmie głównie przez wątrobę i rozkładany m.in. do aldehydu octowego, który zanim zostanie wydalony nieodwracalnie uszkadza różne komórki nerwowe oraz tkanki ciała. Oprócz zmniejszenia obciążenia wątroby, unikanie alkoholu, a także m.in. kofeiny może pomóc w zmianie destrukcyjnych nawyków.

Detoks czyli zmiana myślenia

Dieta detoksykacyjna nie polega na całkowitej rezygnacji z pokarmów. Chodzi w niej przede wszystkim o lepszą opiekę nad ciałem i umysłem, aby w efekcie poczuć się świetnie w codziennym życiu. Warto również wykorzystać ten czas na wzmocnienie samoopieki, np. poprzez poprawę rutyny snu czy poddanie się masażom, które wspomagają usuwanie toksyn z organizmu.

Detoks jest również doskonałą okazją do wypróbowania nowych technik radzenia sobie ze stresem. Aby złagodzić codzienną dawkę negatywnych emocji i znaleźć drogę do większego spokoju, można ćwiczyć głębokie oddychanie, stopniowe rozluźnienie mięśni, medytację lub popularną jogę. Nawet proste strategie, takie jak słuchanie muzyki, chodzenie na spacer lub zwijanie się na fotelu z ulubioną książką mogą pomóc ukoić umysł i uleczyć ciało.

oblicz-bmi Autor