Dbanie o zdrowie przy pracy fizycznej

Praca fizyczna jest nadal pracą często podejmowaną przez wiele osób, głównie przez młodych mężczyzn. Dzięki takiej pracy można dużo zarobić, jednak ma to swoje koszty właśnie w postaci zdrowia. Wyjazdy do pracy na magazynach za naszą zachodnią granicą czy do pracy na budowie mogą Ci w przeciągu kilku lat pozwolić zarobić naprawdę duże pieniądze, jednak nie uda Ci się w ten sposób pracować cały czas, ze względu na możliwe przeciążenia organizmu. Jak zatem można dbać o zdrowie wykonując pracę fizyczną oraz czy jest możliwe pracować fizycznie przez ponad pięć lat z rzędu? Jeśli podejdziesz do tematu rozsądnie, wówczas zdecydowanie uda Ci się uniknąć częstych schorzeń osób pracujących fizycznie, takich jak przepuklina dyskowa, złamania, skręcenie torebki stawu skokowego czy zwichnięcia nadgarstków. Sprawdźmy zatem co możesz zrobić, aby uchronić się przed tymi schorzeniami i jednocześnie móc dalej pracować fizycznie poza granicami Polski, znacznie poprawiając w ten sposób swoją sytuację finansową.

Zadbaj o swoje ciało będąc pracownikiem fizycznym – podstawy dbania o siebie

Przede wszystkim przed zaczęciem pracy wykonaj chociażby krótką, piętnastominutową rozgrzewkę. Najważniejsze jest, aby się rozciągnąć i przygotować mięsnie oraz ścięgna do pracy, którą za chwilę zaczną wykonywać. Idealnie będzie, jeśli uda Ci się zrobić do trzydziestu minut rozgrzewki przed rozpoczęciem pracy, jednak zrozumiałym jest, że może to być trudne ze względu na częsty brak czasu i długie zmiany w pracy, zatem zadbaj chociażby o to, aby móc się porozciągać przez piętnaście minut nim zaczniesz pracować. Tak samo ważne jest rozciągnięcie się po zakończonej pracy fizycznej. Jeśli będziesz przestrzegać tych zasad, wówczas z pewnością przepuklina dyskowa Cię nie dosięgnie, tak jak wiele innych, bolesnych i trudnych do wyleczenia przypadłości.

Ergonomia w pracy fizycznej, poznaj ją nim nabawisz się bolesnej kontuzji

Inną ważną kwestią w przypadku stałej pracy fizycznej jest zadbanie o prawidłowe wykonywanie podstawowych czynności. Chodzi o takie aktywności jak schylanie się czy podnoszenie ciężkich rzeczy lub pchanie i rozładowywanie taczki. Jeśli nałożysz zbyt duży ciężar na swój dysk, wówczas może wystąpić przepuklina dyskowa. Dlatego ważne jest, abyś zawczasu wiedział jak należy się schylać i podnosić dane ciężkie przedmioty, aby ciężar rozkładał się bardziej optymalnie i ergonomicznie. Dobrą praktyką jest podnoszenie ciężaru przy zgiętych kolanach w pozycji prostego kręgosłupa, a nie przez pochylanie się i późniejsze dźwiganie ciężaru. Dzięki temu sprawisz, że ciężka rzecz będzie nieco lżejsza i tym samym łatwiejsza do przeniesienia, a ryzyko bolesnej kontuzji zmniejszy się.

Praca ciałem wymaga także dbania o ciało, dlatego nie pozwól na to, aby zaniedbać swój organizm. Jeśli będziesz stosować te proste zasady, wówczas będziesz mógł dłużej cieszyć się zdrowiem, a tym samym dłużej będziesz mógł pracować fizycznie, co da Ci większy wybór na rynku pracy. Oprócz tego o zdrowie po prostu należy dbać.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *