Czym zajmuje się psychodietetyk i jak może Ci pomóc?

Zdrowy styl życia i dieta – takie hasła powtarzane są nam przez trenerów, lekarzy i specjalistów, którzy próbują zwrócić uwagę na większą dbałość o własne zdrowie. Porzucenie fast-foodów, regularne uprawianie sportu i wprowadzenie zasad zdrowego żywienia brzmi prosto, jednak wdrożenie ich w życie często wymaga wielu wyrzeczeń, ale i fachowej porady. Właśnie dlatego warto zwrócić się o pomoc do psychodietetyka. W jakim celu udać się do niego na wizytę? Komu pomaga? Jak wygląda wizyta? Jeśli jesteś ciekaw odpowiedzi, zapraszamy do poniższego artykułu.

Kim jest psychodietetyk?

Psychodietetyka to stosunkowo młoda specjalność, a specjalistami z tego zakresu są najczęściej lekarze, psycholodzy i dietetycy, wcześniej ukończywszy studia podyplomowe na kierunku psychodietetyka. Sama psychodietetyka jest więc kierunkiem interdyscyplinarnym, łączącym wiedzę z kilku obszarów: dietetyki, psychologii i medycyny. Posiadając takie kompetencje, pozwala to na pomoc psychologiczną w zakresie zdrowia i zaburzeń żywienia, dzięki czemu specjalista jest w stanie opracować dietę dostosowaną do potrzeb i działania swojego pacjenta.

W czym pomaga psychodietetyka?

Psychodietetyk jest w stanie pomóc każdemu, a konsultacje z nim zależą po prostu od decyzji specjalisty, ponieważ każdy przypadek jest inny. Warto wiedzieć, że można zgłosić się do niego z każdą trudnością, która dotyczy żywienia, akceptacji własnego ciała i dobrego samopoczucia z samym sobą.

Zmiana nawyków żywieniowych

Z profesjonalnej pomocy psychodietetyka można skorzystać, gdy konieczna jest zmiana żywienia np. spowodowana chorobami jak np. cukrzyca czy nadciśnienie, ciążą czy wzmożoną aktywnością fizyczną. Jeśli czujesz, że praca sprawia, że nie jadasz regularnie, warto i wtedy zgłosić się do specjalisty. Psychodietetyk pomoże prawidłowo ustalić dietę i metody, które pomogą utrzymać odpowiedni cykl żywienia.

Problemy z własnym ciałem

Nieudane próby odchudzania i ciągły powrót do poprzedniej wagi również może być powodem konsultacji z psychodietetykiem, u którego można dowiedzieć się, co jest przyczyną problemu. Psychodietetyka pomaga także w przypadku zaburzeń odżywiania i chorób z nimi związanych jak bulimia czy anoreksja oraz braku kontroli nad tym ile się je.

Porada o odpowiednim odżywianiu

Chciałbyś popracować nad zmianą swoich nawyków związanych z żywieniem? Psychodietetyk to dobry adres. Jego wiedza i kompetencje mogą stanowić podstawowe źródło informacji i bazę do tego, by od czegoś zacząć. Pomoże również w ustaleniu głównych założeń, dopasowując je do możliwości i zasobów, dzięki czemu cały proces będzie zdecydowanie łatwiejszy.

Jak wygląda wizyta u psychodietetyka?

Czasem konsultacja ze specjalistą jest niezbędna, dlatego krok ten jest obowiązkowy. Tylko psychodietetyk jest w stanie znaleźć przyczynę problemu i wprowadzić działania, mające wyeliminować wszelkie trudności. Czy wizyta u tego specjalisty jest stresująca?

Konsultacja z psychodietetykiem

Wizyta u psychodietetyka trwa około godziny i można ją porównać do terapii psychologicznej, jednak warto pamiętać, że głównie opiera się na dialogu. Specjalista zadaje pytania, mające na celu ustalić co jest nie tak i w jaki sposób może pomóc. Podczas konsultacji pacjent podejmuje też decyzję, czy chciałby przedłużyć współpracę, co przekłada się na określenie wspólnych celów i działań.

Praca z psychodietetykiem

Usługi psychodietetyczne są procesem, dlatego efekty nie muszą być natychmiast zauważalne. Każda wizyta to zwiększanie świadomości pacjenta na temat jego problemu, emocjonalnych uwarunkowań i dostępnych rozwiązań. Dzięki posiadanej wiedzy z różnych zakresów, psychodietetyk jest w stanie dostrzec problem nie tylko w sferze fizycznej, ale również psychicznej, dlatego dobór podejścia nie musi dotyczyć wyłącznie odpowiednich ćwiczeń, ale również ogólnego funkcjonowania konkretnej osoby.

Wiemy, jak trudno przełamać własny opór przed wizytami u tego typów specjalisty, dlatego pamiętaj, że terapia online również przynosi zamierzone efekty. W serwisie Avigon istnieje możliwość leczenia przez Internet, dlatego psychodietetyk online może być bardziej dostępną dla Ciebie opcją. Warto zadbać o swoje zdrowie, nie zwlekaj.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *