Czym się kierować przy wyborze krzesła toaletowego?

Będąc osobą zdrową, bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele trudności może wywoływać zwykła konieczność skorzystania z toalety dla osoby niebędącej w pełni sił lub możliwości ruchowych. Z pomocą przychodzą im na szczęście specjalne wyroby medyczne, takie jak krzesła toaletowe, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Jak wybrać odpowiedni model? Na co zwrócić uwagę przed zakupem krzesła sanitarnego? Podpowiadamy, czym warto się kierować przy jego wyborze.

Sanitarne krzesło klasyczne czy tapicerowane?

Wrodzona lub nabyta wada narządu ruchu to jedne z najczęstszych powodów znacznego ograniczenia możliwości samodzielnego przemieszczania się. Bardzo często jest to także problem osób starszych bądź mocno schorowanych, u których utrata siły mięśni powoduje znaczne przywiązanie do siedzącego lub leżącego trybu życia. W takich przypadkach korzystanie z klasycznej toalety jest bardzo utrudnione. Aby temu zaradzić, warto takie osoby wyposażyć w krzesło toaletowe.

Klasyczny model krzesła sanitarnego to stalowa, chromowana rama wraz z deską i pojemnikiem sanitarnym. Poszczególne modele tej wersji mogą się różnić między sobą wymiarami, wagą, a także maksymalnym obciążeniem, jakie wytrzymują. Tego typu krzesła są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości, lecz nie zawsze będą najwygodniejsze. Z myślą o większym komforcie użytkownika powstały krzesła sanitarne tapicerowane. Miękkie siedzisko to nie tylko zwiększona wygoda eksploatacji, ale także wygląd, który sprawia, że na pierwszy rzut oka krzesło nie przypomina wyrobu medycznego. Jeśli więc zależy nam na dyskretnym wprowadzeniu go do pokoju osoby potrzebującej, tapicerowana wersja będzie najlepszym wyborem.

Krzesło toaletowe w formie składanej bądź tradycyjnej

Kolejnym z czynników, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze krzesła sanitarnego, jest jego forma. W sprzedaży znaleźć bowiem można je w modelach tradycyjnych bądź składanych.

Obie wersje zapewniają właściwą stabilność i wytrzymałość na obciążenia, więc wybór pomiędzy nimi powinien być podyktowany przede wszystkim potrzebami ich przyszłego użytkownika.

Krzesło toaletowe w formie składanej będzie lepszym wyborem do małych przestrzeni, dla osób, które są w stanie każdorazowo poradzić sobie z jego rozłożeniem. Standardowy model zaś będzie wygodniejszą formą, gdy korzystające z niego osoby nie mają na tyle sił, by za każdym razem samodzielnie je rozstawiać, a w pomieszczeniu znajduje się wystarczająco dużo miejsca na swobodne postawienie takiego produktu medycznego.

Odpowiednie bezpieczeństwo krzesła sanitarnego

Wybierając produkty medyczne, należy pamiętać, że będą one użytkowane przez osoby z ograniczonymi możliwościami ruchowymi, a co za tym idzie – muszą być one dla nich bardzo bezpieczne. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy są odpowiednio stabilne i posiadają one właściwe zabezpieczenia. Dobrze jest także zwrócić uwagę na poręcze wybranego krzesła sanitarnego oraz to, czy będą one w stanie utrzymać ciężar podpierającego się na nich ciała.

Zwróć uwagę na nóżki – powinny mieć antypoślizgowe nakładki. Niektóre wersje są regulowane, dzięki czemu można dostosować ich wysokość do potrzeb użytkownika. Modele krzeseł sanitarnych mogą mieć również formę wózka, dzięki zamontowanym w ich nóżkach kółkom. Sięgając po taki wariant, upewnij się, że wyposażone są one także w odpowiednie blokady, które w momencie użytkowania zapewnią jego nieruchomość.

Wybierając właściwe krzesło, miej na uwadze potrzeby osoby, której ma służyć dany produkt medyczny. Tylko w ten sposób będziesz miał pewność, że jest to model, który z pewnością spełni swoją funkcję.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *