Czym są protezy zębowe i jakie są ich rodzaje?

Protezy zębowe są jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia brakujących zębów. Pomagają one nie tylko uzupełnić brakujący uśmiech, ale także pomagają w przywracaniu odpowiedniego poziomu zdrowia jamy ustnej. W poniższym artykule omówimy, co to są protezy zębowe, o typach dostępnych protez na rynku i jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, aby wybrać odpowiednie protezy dla siebie.

Czym są protezy zębowe?

Protezy zębowe to jeden z najskuteczniejszych sposobów leczenia ubytków w szczęce lub podniebieniu. Pomagają one uzupełnić brakujące zęby, aby uśmiech był ponownie pełny, jednocześnie minimalizując ryzyko chorób przyzębia. Co więcej, protezy mogą wspierać procesy trawienia i zapobiegać pogorszeniu się jakości życia. Dlatego też ważne jest, aby wiedzieć, czym są protezy i jakie są ich rodzaje, zanim udamy się do dentysty w celu ich zamontowania.

Protezy zębowe to sztuczne zęby i dziąsła, które są używane do uzupełnienia brakującego uzębienia. Mogą one mieć formę jedno- lub wielozębową, wykonaną z materiałów różnej jakości, w tym plastiku i metalu. Montaż protez odbywa się przez zamocowanie ich do zębów otaczających, dziąseł lub po wstępnym osadzeniu ich w gipsowej masie.

Rodzaje protez zębowych

Istnieje kilka rodzajów protez zębowych, które można zamontować w zależności od ilości brakujących zębów. Przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje protez:

  • Protezy szkieletowe – Ta forma protez składa się ze stali niklowo-tytanowej, która jest na stałe połączona z dziąsłami za pomocą prętów. Pręty są dodatkowo połączone z metalowymi filarami, które imitują brakujące zęby.
  • Protezy zakładkowe – Zakładkowe protezy są uważane za bardziej naturalny proces uzupełniania zębów, ponieważ są one trwale osadzone w górnych i dolnych dziąsłach. Po zakończeniu procesu zamykania usta, zęby otaczające zakładkę dwukrotnie blokują protezę.
  • Protezy akrylowe – Akrylowe protezy zębowe są produkowane z tworzywa akrylowego, które jest zwykle mocno wygięta do kształtu uzębienia, aby stworzyć idealne dopasowanie. Ten rodzaj protezy jest bardziej widoczny niż inne i może być bardzo trwały, jeśli poprawnie się go zamontuje.

Czynniki, które należy wziąć pod uwagę

Wszystkie powyższe pozycje różnią się w zależności od tego, jaki rodzaj protez będzie najlepszym rozwiązaniem. Ważne jest, aby każdy pacjent zastanowił się nad swoimi potrzebami i zapotrzebowaniem na dłuższą niezawodność. Należy także wziąć pod uwagę czynniki takie jak koszty, bezpieczeństwo, jakość, trwałość i dostępność.

Protezy zębowe to skuteczny sposób uzupełniania brakujących zębów i pomoc w powrocie do pełnego uśmiechu. Istnieje kilka rodzajów protez dostępnych dla pacjentów, z których każdy może wybrać odpowiedni rodzaj w zależności od własnych potrzeb i preferencji. Ważne jest, aby przed zamontowaniem protezy dentysta dokładnie obejrzał jamę ustną pacjenta i udzielił wskazówek dotyczących wszystkich dostępnych opcji.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *