Czym są licówki na zęby – kiedy czy warto je założyć?

Licówki na zęby są nakładkami, które umieszcza się z reguły na przednich zębach pacjenta. Stanowią popularną formę zabiegu stomatologicznego i zakładane są w celu poprawy estetyki uzębienia, maskowania różnego rodzaju niedoskonałości zębów, takich jak przebarwienia, braki czy nierówności.

Jak przebiega zabieg zakładania licówek?

W stomatologii dostępne są różne rodzaje licówek. Możemy wyróżnić licówki porcelanowe, kompozytowe oraz ceramiczne. Licówki porcelanowe cechują się wysoką trwałością i naturalnym wyglądem, natomiast kompozytowe są mniej kosztowne, ale również mniej trwałe. Licówki ceramiczne stanowią z kolei połączenie tych cech, będąc atrakcyjną opcją dla pacjentów. Po konsultacji z lekarzem i po wyborze najlepszego rozwiązania pora na zabieg.

Proces założenia licówek rozpoczyna się od szlifowania powierzchni zębów, aby stworzyć odpowiednie warunki do przyklejenia licówek. W gabinecie stomatologicznym dokładnie dopasowuje się licówki do uzębienia pacjenta, starając się uzyskać jak najbardziej naturalny efekt. Proces ten często ogranicza się dwóch wizyt u specjalisty.

Jak dbać o licówki po ich założeniu?

Licówki na zębach są trwałe, jednak ich długotrwałość zależy także od dbałości o higienę jamy ustnej oraz regularnych wizyt kontrolnych u dentysty.

Aby zachować trwałość i estetykę licówek, konieczne jest stosowanie odpowiednich środków higienicznych. Regularne szczotkowanie zębów, nitkowanie oraz płukanie jamy ustnej są niezbędne do zachowania zdrowia jamy ustnej oraz estetyki uzębienia. Licówki na zębach, jeśli są dobrze wykonane i prawidłowo zaaplikowane, zazwyczaj nie powodują większych problemów. Żeby jednak zminimalizować ryzyko uszkodzeń zębów, pacjent powinien dbać o higienę jamy ustnej, regularnie odwiedzać dentystę oraz unikać nawyków szkodliwych dla licówek, takich jak przyzwyczajenia do zgryzania ołówka czy gryzienie twardych przedmiotów.

Kto może nosić licówki?

Stomatolog, oceniając stan uzębienia pacjenta, bierze pod uwagę wiele czynników przed zaleceniem założenia licówek. Licówki na zębach mogą być wskazane dla osób z wadami zgryzu, przebarwieniami, czy nierównościami zębów. Koszty związane z założeniem mogą być zróżnicowane, w zależności od rodzaju licówek i indywidualnych potrzeb pacjenta.

Licówki na zębach, jeśli są prawidłowo założone, nie powinny szkodzić naturalnym zębom. Ich trwałość zależy przede wszystkim od prawidłowego użytkowania oraz unikania czynników mogących je uszkodzić.

Przeciwwskazaniami do założenia licówek mogą być choroby dziąseł, złe stan uzębienia pacjenta, alergie na materiały stosowane do produkcji licówek, czy też nadmierne wady zgryzu, które nie nadają się do korekty inaczej niż chirurgicznie.

Jak kształtują się ceny licówek w zależności od materiału?

Ceny licówek mogą się różnić w zależności od materiału, z którego są wykonane. Licówki porcelanowe z reguły są droższe od licówek kompozytowych, ale ich trwałość i estetyka mogą sprawić, że cena zostanie skompensowana przez zadowolenie z efektów.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *