Czym różnią się buty do biegania od butów do chodzenia?

Niektórym zdaje się, że buty do codziennego chodzenia nadają się również do biegania – to poważny błąd. Stopa podczas obu tych czynności zachowuje się kompletnie inaczej – jeśli używamy obuwia lifestyle’owego niezgodnie z jego przeznaczeniem, może to prowadzić do poważnych kontuzji. Czym różnią się buty do codziennego chodzenia od butów do biegania?

Kwestia elastyczności i kształtu

W tym aspekcie, większym poziomem właściwości cieszą się buty do chodzenia, niż buty do biegania. Wynika to głównie z różnic w ułożeniu stopy podczas obu tych czynności – podczas biegania uderzamy całą stopą o podłoże, po którym biegamy, dzięki czemu buty joggingowe nie muszą być tak bardzo elastyczne. W przypadku chodzenia w butach codziennego użytku mamy nieco inną sytuację – stopa układa się w taki sposób, że pierwszy kontakt z ziemią ma pięta, a dopiero później reszta stopy. Jeśli buty byłyby zbyt mało elastyczne, zaczęłyby się na nich pojawiać uszkodzenia mechaniczne, które bardzo mocno skróciłyby im życie.

Buty lifestylowe mają różny kształt, choć wszystkie mają wspólną cechę – są dość kanciaste. W przypadku butów do biegania, jest on nieco bardziej aerodynamiczny, przez co opór powietrza słabnie, co pozwala na bieganie mniejszym nakładem kosztów energii lub szybszy bieg.

Amortyzacja i wentylacja

Kolejną ważną różnicą między butami do chodzenia, a tymi do biegania jest podeszwa, a dokładnie tzw. “amortyzacja”. W trakcie biegu cała stopa uderza o podłoże, przez co środek ciężkości jest zupełnie inaczej ułożony. Amortyzacja w butach joggingowych jest umieszczona w różnych miejscach rozmieszczonych na całej stopie i jest o wiele grubsza. Ma to na celu nie tylko ochronę kości i mięśni stopy, ale także absorbowanie uderzeń, pochodzących z biegu – jeśli mamy źle dobrane buty, nie tylko stopa może odczuć skutki treningu. Narażone są również kolana i ich elementy (rzepka, więzadła), jak i kostki. W celu eliminacji potencjalnych problemów zdrowotnych, zaleca się używanie butów do biegania, przeznaczonych do konkretnego podłoża (tartan, asfalt). Buty do użytku codziennego nie wymagają tak dobrej amortyzacji, choć większość z nich jest nieco grubsza na pięcie, czyli pierwszym miejscu, którym stopa dotyka podłoża.

Następną różnicą, którą należy omówić jest kwestia wentylacji. Większość butów do użytku codziennego jest zrobiona z materiałów, które dość słabo przepuszczają powietrze. Podczas biegu stopa poci się, co może prowadzić do niekontrolowanego ruszania się jej w bucie, co może prowadzić do kontuzji. Większość producentów stara się wyeliminować ten problem. Buty do biegania Asics, Nike czy Adidasa charakteryzują się zupełnie innym rodzajem tworzywa, z którego wykonany jest but – różnego rodzaju siatki i surowce sztuczne są o wiele bardziej przewiewne, przez co problem z wentylacją zostaje zażegnany.

Dodatkowe technologie

Poza wyścigiem za jak najlżejszym materiałem, jak najlepszą amortyzacją i najlepszym designem, producenci butów starają się tworzyć nowatorskie technologie do swoich produktów. Różnego rodzaju specjalnie stworzone podeszwy, materiały wspierające dopasowanie obuwia do stopy i inne pomysły są coraz większym wsparciem dla biegaczy i ich organizmów. Wszystko to, aby zapewnić jak największy komfort w trakcie biegu. Zdarza się, że różne technologie są wprowadzane do butów do chodzenia – przykładem może być tutaj Nike i technologia Air Max.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *