Czym leczyć egzemę i czy jest ona zaraźliwa?

Egzema to powszechna nazwa różnych chorób skóry, którym towarzyszy swędzenie. Najczęstszymi postaciami są: atopowe, kontaktowe, łojotokowe i dziecięce. Egzema może być przewlekła, z przedłużoną lub ostrą postacią przebiegu choroby i w większości przypadków charakteryzuje się poprawą w lecie i pogorszeniem w zimie. Postać przewlekła charakteryzuje się pojawieniem się wysypki ze swędzeniem. W wyniku drapania często powstają pogrubione obszary skóry, które łatwo pękają. Ostry przebieg charakteryzuje się swędzeniem, zaczerwienieniem i obrzękiem skóry z możliwym tworzeniem wodnistych pęcherzy. W przypadku egzemy dochodzi do pogorszenia funkcji obronnych organizmu przed infekcjami, co z łatwością prowadzi do wystąpienia zakaźnych stanów zapalnych i pogorszenia stanu egzemy.

Co to jest egzema i jak się objawia?

Pierwsze wystąpienie lub nawrót egzemy charakteryzuje się swędzeniem, zaczerwienieniem i obrzękiem skóry z tworzeniem się małych i dużych pęcherzy, a także mokrych ran w miejscach bezpośredniego narażenia na alergen. Przy przedłużonym przebiegu choroby skóra staje się bardziej sucha i pęka. Często występuje silne swędzenie. W fazie początkowej zmiany na skórze obserwuje się tylko na tej części skóry, która była narażona na alergen, ale wysypka może rozprzestrzenić się na inne obszary. Więcej informacji znajdziecie na: https://www.febumed.com.pl/Egzema-na-dloniach-zdjecia-leczenie-i-przyczyny-blog-pol-1526377693.html

W przypadku egzemy atopowej u niemowląt obserwuje się tworzenie się obszarów z tłustą, czerwoną skórą, pokrytą grudkami, na czole, głowie, twarzy, a także w fałdach skóry na szyi i kroczu. U dorosłych objawia się to w postaci łuszczącej się, czerwonej, tłustej skóry w środkowych częściach twarzy, na głowie, za uszami i na klatce piersiowej.

Czy egzema jest zaraźliwa?

Wiele osób zastanawia się, czy egzema jest zaraźliwa i dotyczy to nie tylko osób ze środowiska chorych, ale ich samych, ponieważ nie chcą zarazić swoich bliskich tą nieprzyjemną chorobą. Wszyscy lekarze udzielają jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie – egzemą nie można się zarazić, ponieważ nie można jej przenosić z osoby na osobę. Ale jest jeden wyjątek od tej reguły. Jest to egzema drobnoustrojowa to zakaźna postać choroby. Ale w tym przypadku nie można zarazić się samym egzemą, a jedynie infekcją (grzybem lub bakteriami obecnymi na skórze chorego).

Oczywiście szanse na infekcję w ten sposób są bardzo małe, ponieważ wymaga to bardzo bliskiego kontaktu. Ponadto przy regularnym stosowaniu różnych środków antyseptycznych prawdopodobieństwo zakażenia wynosi prawie zero. Wiele rodzajów egzemy rozwija się na tle obniżonej odporności, ale nawet w takich przypadkach nie można zachorować z powodu kontaktu. To samo można powiedzieć o korzystaniu z przedmiotów osobistych i przedmiotów gospodarstwa domowego.

Jak leczyć egzemę?

W leczeniu egzemy niezbędna jest systematyczna pielęgnacja skóry za pomocą kremów i maści, aby zapobiec wysuszeniu skóry, chęci od drapania i powstrzymywaniu się od jedzenia potraw znanych z działania alergicznego. Promienie słoneczne i kąpiele solne dają dobry efekt w łagodnych do umiarkowanych postaciach zmian skórnych. Regularne kąpiele z nadmanganianami wapnia dają dobry efekt zapobiegawczy. Jednak w większości przypadków konieczne jest stosowanie maści z kortyzonem.

Zalecone przez dermatologa leczenie da pożądany efekt, pod warunkiem, że we właściwej części ciała zostanie zastosowany właściwy lek z przepisaną częstotliwością. Po ustaleniu kontroli nad egzemą ważne jest zmniejszenie stężenia maści kortyzonu, a także, jeśli to konieczne, zwiększenie odstępów czasu między aplikacjami maści. Właściwe stosowanie maści nie prowadzi do negatywnych skutków. Lekarz prowadzący udzieli niezbędnych zaleceń dotyczących stosowania i zmniejszania stężenia leku.

Ogólnie rzecz biorąc, można powiedzieć, że stosowanie silnych leków jest konieczne przez wystarczająco długi okres czasu. Wybierając słabsze leki, nie można opanować objawów choroby. W takim przypadku cały proces leczenia kortyzonem może być daremny. Często prowadzi to do nasilenia choroby. Należy pamiętać, że słaby efekt maści kortyzonowej jest związany z infekcją samej egzemy, którą należy zwalczać antybiotykami zarówno lokalnie, jak i ogólnie.

W przypadku nowego wybuchu zmian skórnych u dziecka, które wcześniej cierpiało na tę chorobę, leczenie można rozpocząć od stosowania kortyzonu grupy 2 lub 3. Po ustabilizowaniu się stanu lek można stosować rzadziej (w odstępie 2-3 dni). Dzięki dalszej poprawie można przełączyć się na słabszą maść, aby z czasem przejść do stosowania leku w odstępie 2-3 dni. Zawsze pod nadzorem pediatry.

Maści wolne od kortyzonu są dobrą alternatywą do wypróbowania przy przewlekłej egzemie. Ich zaletą jest to, że nie wpływają na grubość skóry, nawet przy długotrwałym stosowaniu i można je stosować w przypadkach, gdy leczenie maściami kortyzonowymi nie przynosi pożądanego rezultatu.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *