Czym jest fizjoterapia? Kiedy jest potrzebna? Gdzie szukać dobrego fizjoterapeuty?

Fizjoterapia jest ważnym działem współczesnej medycyny klinicznej, korzystającym w procesie leczenia, rehabilitacji i profilaktyki z różnych form energii. Fizjoterapia korzysta z dowiedzionych i rozwiniętych naukowo metod stosowanych od najdawniejszych czasów przyrodolecznictwie. Procedury medyczne stosowane w fizjoterapii zaliczane są do naturalnych metod leczniczych, bo działają na fizjologiczne mechanizmy homeostazy i stanowią naturalny składnik środowiska zewnętrznego. Zabiegi fizjoterapeutyczne służą rozwijaniu, utrzymywania i przywracania maksymalnej sprawności oraz poprawy funkcjonowania organizmu pacjenta. Fizjoterapia może być samodzielną metodą leczniczą, może też stanowić uzupełnienie farmakoterapii i leczenia operacyjnego. Procedury fizjoterapeutyczne stanowią podstawę rehabilitacji i profilaktyki. Celem fizjoterapii jest przywrócenie stanu równowagi organizmu z pomocą metod naturalnych.

Metody fizjoterapii

Procedury stosowane w fizjoterapii polegają na zastosowaniu różnych bodźców fizycznych w celu osiągnięcia pożądanego efektu leczniczego. Metody fizjoterapeutyczne można podzielić na: fizjoterapię ogólną obejmująca ćwiczenia całego ciała i fizjoterapię miejscową, czyli oddziaływanie na chorobowo zmienione obszary ciała. Każda z metod leczniczych wykorzystuje określone bodźce fizyczne. Najważniejsze metody fizjoterapeutyczne to: hydroterapia, termoterapia, magnetoterapia, elektroterapia, aerozoloterapia, światłolecznictwo i ultrasonoterapia. Kinezyterapia w leczeniu wykorzystuje różne formy aktywności fizycznej. Balneoterapia korzysta z naturalnych wód leczniczych. Klimatoterapia opiera się o naturalne właściwości środowiska przyrodniczego. Leczenie uzdrowiskowe w leczeniu korzysta z naturalnych surowców leczniczych, klimatu i metod fizykalnych. elementami wspomagającymi leczenie są: dieta, psychoterapia, edukacja zdrowotna i farmakoterapia. Elementami wspomagającymi fizjoterapię są: dieta, psychoterapia, edukacja zdrowotna i farmakoterapia.

Kiedy jest potrzebna pomoc fizjoterapeuty?

Wiedza fizjoterapeutów i ich umiejętności lecznicze pomagają w leczeniu schorzeń związanych z różnymi układami ciała, pomagają rozwinąć i przywrócić sprawność ruchową. Najczęściej z ich pomocy korzystamy w przypadku schorzeń układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego takich jak ból pleców, zaburzenia związane z urazami kręgosłupa szyjnego, urazy sportowe i zapalenie stawów. Osobną grupę stanowią schorzenia neurologiczne jak udary, stwardnienie rozsiane i inne. Fizjoterapia pomaga również w leczeniu schorzeń układu sercowo-naczyniowego i schorzeń układu oddechowego jak astma, POChP. Dzięki prawidłowo prowadzonej fizjoterapii Pacjent ma szansę pozbyć się przykrych dolegliwości bólowych, znacząco poprawić komfort codziennego funkcjonowania, odzyskać a nawet poprawić sprawność po przebytych urazach.

Gdzie szukać dobrego fizjoterapeuty?

Dobry fizjoterapeuta oprócz wykształcenia i kwalifikacji powinien wykazywać się dużą cierpliwością oraz delikatnością. Praca fizjoterapeuty polega na bardzo bliskim kontakcie z pacjentem i dlatego powinna wiązać się dużą empatią oraz życzliwością. Kwalifikacje, doświadczenie i predyspozycje psychiczne profesjonalnego fizjoterapeuty powinny być poparte jego zdolnościami manualnymi i odpowiednią sprawnością fizyczną. Pomoc wykwalifikowanych terapeutów można uzyskać w dobrych centrach medycznych jak na przykład poradnie rehabilitacyjne przy Centrach medycznych Scanmed S.A. w wielu miastach kraju – zobacz: https://scanmed.pl/specjalizacje/fizjoterapia

 

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *