Czym jest choroba niedokrwienna serca? Przyczyny rozwoju, objawy i leczenie

Choroba niedokrwienna serca (choroba wieńcowa) to stan spowodowany zwężeniem lub całkowitym zablokowaniem tętnic wieńcowych, co ogranicza dopływ krwi do serca. Choroba ta może prowadzić do zawału serca, który stanowi poważne zagrożenie życia, dlatego w przypadku, gdy wystąpią niepokojące objawy, niezbędna jest konsultacja kardiologiczna.

Objawy choroby niedokrwiennej serca

Objawy mogą się różnić w zależności od stopnia zaawansowania choroby niedokrwiennej serca oraz indywidualnych cech pacjenta. Najczęściej występujące objawy choroby wieńcowej obejmują:

 • uczucie ucisku lub pieczenia w klatce piersiowej, zazwyczaj w trakcie wysiłku fizycznego lub emocjonalnego;
 • duszności i trudności w oddychaniu, szczególnie podczas wysiłku lub w pozycji leżącej;
 • uczucie chronicznego zmęczenia, które może być spowodowane niedostatecznym dopływem krwi i tlenu do serca;
 • nudności i zawroty głowy;
 • szybsze męczenie się podczas aktywności fizycznej, które nie jest adekwatne do wykonywanego wysiłku.

U niektórych pacjentów objawy mogą nasilać się po jedzeniu, co może być związane z większym zapotrzebowaniem serca na krążenie krwi podczas trawienia. Niektórzy pacjenci doświadczają nietypowych objawów, takich jak bóle w żuchwie, plecach, ramionach, które mogą być skutkiem zaburzeń krążenia.

Przyczyny choroby niedokrwiennej serca

Podłoże rozwoju choroby niedokrwiennej serca może być zróżnicowane, jednak za główną przyczynę uważa się miażdżycę. Choroba ta polega na gromadzeniu się blaszek miażdżycowych wewnątrz naczyń wieńcowych, co prowadzi do zwężenia naczyń i ograniczenia dopływu krwi do serca.

U osób z cukrzycą ryzyko rozwoju miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca jest wyższe, ponieważ wysoki poziom glukozy we krwi może prowadzić do uszkodzeń naczyń krwionośnych. Również niektóre zaburzenia genetyczne, takie jak hipercholesterolemia, mogą predysponować do powstawania blaszek miażdżycowych i choroby serca.

Profilaktyka i leczenie choroby niedokrwiennej serca

Świadomość na temat przyczyn choroby jest kluczowa dla zapobiegania chorobie niedokrwiennej serca. W przypadku podejrzenia rozwoju choroby wieńcowej należy skonsultować się z lekarzem w celu dalszej diagnostyki i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Czynniki związane z trybem życia, które zwiększają ryzyko rozwoju choroby wieńcowej:

 • wysokie ciśnienie krwi;
 • podwyższony poziom cholesterolu;
 • palenie papierosów;
 • nadwaga i otyłość;
 • siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej;
 • niezdrowa dieta z wysoką zawartością tłuszczów nasyconych i cukrów.

Leczenie choroby niedokrwiennej serca obejmuje zazwyczaj farmakoterapię (przyjmowanie leków przeciwpłytkowych, leków obniżających ciśnienie krwi, statyn) oraz modyfikację stylu życia. Pacjent powinien stosować zdrową dietę o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych i soli, bogatą w owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe i zdrowe tłuszcze. Ważna jest również regularna umiarkowana aktywność fizyczna (w celu doboru odpowiedniej aktywności należy skonsultować z lekarzem).

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *